Статьи

Акценти номера

10.05.2019 / 17:00

 Уже понад три місяці діє нова система валютного регулювання. За цей період у бізнеса та населення накопичилося чимало запитань. Тож у поточному номері — відповіді на найпоширеніші з них (с. 30).
В умовах інфляції деякі суб’єкти господарювання передбачають у гривневих договорах умову щодо перерахунку вартості залежно від зміни курсу гривні до іноземної валюти. Однак, як з’ясувалося, на практиці така умова призводить до конфліктних ситуацій з контролюючими органами (с. 26). Податкові органи наполягають на включенні до доходу курсових різниць, які виникають за такою валютно-гривневою заборгованістю. Тому платникам податків є сенс докладніше ознайомитися з обставинами показової справи для уникнення подібних ситуацій.
Отримання поворотної фіндопомоги від засновників — один із найпопулярніших способів поповнення обігових коштів підприємств. При цьому чинним законодавством не передбачено коригування фінрезультату до оподаткування за таких обставин на податкові різниці. Зазначені операції відображаються за правилами бухобліку. Тому ми вирішили докладно проаналізувати тему відображення у бухобліку отриманої поворотної фіндопомоги та необхідності її дисконтування (с. 14).
Унаслідок отримання поворотної безвідсоткової фінансової допомоги у товариства виникла кредиторська заборгованість перед його учасником. Останній прийняв рішення щодо здійснення додаткового вкладу до статутного капіталу у вигляді зазначених грошових вимог до товариства. Які ПДВ-наслідки матиме такий крок (с. 16)?
За порушення граничних строків реєстрації ПН та РК в ЄРПН передбачено штраф. При цьому, як свідчить опублікований лист ДФС (с. 18), уникнути відповідальності за таке порушення у разі недотримання строків реєстрації податкових накладних, складених за п. 198.5 ст. 198 та/або ст. 199 ПКУ, не вдасться. Втім ПКУ все ж допускає в окремих випадках незастосування штрафу за їх несвоєчасну реєстрацію (с. 19)
У разі зменшення суми компенсації все ще актуальним залишається питання щодо дати отримання РК покупцем товарів. Адже ПКУ не передбачено механізму фіксації дати отримання покупцем такого РК. Тому ДФС традиційно рекомендує здійснювати реєстрацію РК на зменшення суми компенсації, орієнтуючись на загальні строки (абзаци 15 та 16 п. 201.10 ст. 201 ПКУ). Водночас існує думка, що доцільно керуватися спеціальними строками (абзац 17 п. 201.10 ст. 201 ПКУ) (с. 20).
Мінфін вважає, що платник, який здійснює облік фінансових інвестицій в ІСІ за методом участі в капіталі, не зменшує фінрезультат до оподаткування на суму нарахованих доходів від участі в капіталі, що відображаються в бухобліку збільшенням балансової вартості фінансових інвестицій (с. 12). Але така позиція викликає в окремих фахівців зауваження (с. 13).