Статьи

Акценти номера

08.11.2019 / 18:00

Незавершені капітальні інвестиції не є основними засобами, тому податкові різниці за такими активами у платників податку на прибуток не виникають. Це твердження не викликає заперечень. Натомість є чимало аргументів на користь переоцінки таких об’єктів у бухгалтерському обліку. А отже, якщо, наприклад, дооцінений об’єкт незавершеного будівництва буде добудовано й введено в експлуатацію, він перейде до групи основних засобів і його первісна вартість почне амортизуватися. Тож виникає запитання: яку суму амортизувати з метою оподаткування? Чи не ризиковано амортизувати вартість, в якій «сидить» сума дооцінки (с. 10)?

Часто у сільському господарстві через форс-мажор доводиться знищувати тварин, частина яких обліковується у складі довгострокових біологічних активів, інша частина — у складі поточних. Особливості нарахування ПДВ саме в такій ситуації роз’яснила ДПС (с. 16). За певних обставин податкові зобов’язання не виникають.

Щороку через офшори бюджети більшості країн недораховуються мільярдних доходів. Але віднедавна у світі почалася повсюдна деофшоризація. Йдеться про так званий анти-BEPS. Він покликаний вирішити проблему розмивання податкової бази і перенесення оподатковуваного прибутку в низько- та безподаткові юрисдикції. Україна намагається не відставати від цих тенденцій. Тому розглянемо деякі з інструментів української деофшоризації. Заодно підкажемо, як бізнесу під них підлаштуватися (с. 24).

Дохід у вигляді роялті, отриманий ФОП — платником єдиного податку, оподатковується ПДФО і військовим збором за правилами, встановленими для звичайних фізичних осіб. Натомість саме за таких обставин платник податку на прибуток уникне податкових різниць на суми роялті (с. 20).

Інколи засновник виконує функцію керівника підприємства. Чи нараховувати ЄСВ у цій ситуації? Спробуємо розібратися (с. 22).

Законодавство допускає різні варіанти «компенсації» орендарем вартості комунальних послуг орендодавцю. Але на практиці частіше використовують саме такий варіант: орендар сплачує орендодавцю фіксовану у договорі суму оренди та окремо відшкодовує (компенсує) вартість фактично спожитих ним комунальних послуг. При цьому, на думку ДПС, податкова накладна має складатися орендодавцем на суму орендної плати, яка включає в себе відшкодування (компенсацію) витрат, пов’язаних з утриманням та обслуговуванням орендованого майна (с. 14).

Сума поверненої нерезиденту інвестиції внаслідок зменшення статутного капіталу підприємства з іноземними інвестиціями не підлягає оподаткуванню податком на репатриацію. Натомість є одна умова — сума повернення не має перевищувати суму інвестиції такого нерезидента в корпоративні права резидента (с. 12).