Аналитика

Великі сплачують більше

07.07.2016 / 18:42

ТОП-100 найбільших платників податків країни збільшили платежі до зведеного бюджету на 67%.

Сотня найбільших компаній України перерахувала 53,8 млрд гривень до зведеного бюджету в І кварталі цього року. Це на 67% більше  порівняно з відповідним періодом минулого року. За даними Державної фіскальної служби України, найбільше відзначилися компанії енергетичного сектору, транспортної галузі та алкогольної промисловості.

Офіс великих платників податків ДФС 

Частка сотні найбільших компаній в наповненні зведеного бюджету в першому кварталі 2016 року збільшилася на 6 відсоткових пунктів — з 38 до 44% (порівняно з січнем — квітнем 2015 року). Торік частка цих компаній зросла на 7 відсоткових пунктів — з 33 до 40% (порівняно з 2014 роком).

Така динаміка частково пояснюється реформуванням системи збору податків. Багато в чому ці зміни стосуються Офісу великих платників податків ДФС (далі — ОВПП) та збільшенням чисельності компаній, що зареєстровані в ньому. «Раніше у нас обслуговувалося приблизно 750 платників податків, а з 1 січня 2016 року їхня кількість збільшилася до 1751», — пояснив виданню «Вісник. Рейтинг» керівник ОВПП Євген Бамбізов. Зрозуміло, найбільші платники податків нерівномірно розподілені по країні. У 1026 з них штаб-квартири розташовані в Києві, решта — в регіональних офісах (див. мапу).

 

Наступний етап структурних реформ передбачає створення єдиної юридичної особи на базі ОВПП, розташованого в Києві. Спеціалізовані інспекції в Дніпропетровську, Донецьку, Запоріжжі, Луганську, Львові, Одесі та Харкові приєднаються до ОВПП. Це дасть змогу:

  • створити єдиний центр прийняття управлінських рішень і контролю;
  • обирати кожному платнику зручне місце обслуговування протягом року;
  • отримувати адміністративні послуги великими платниками в кожному територіальному підрозділі ОВПП;
  • скоротити процедуру адміністративного оскарження (перехід з дворівневої до однорівневої процедури);
  • оптимізувати організаційну структуру ОВПП з відповідним скороченням штатної чисельності та, як наслідок, посилити фінансову мотивацію працівників. 

Очікується, що внаслідок запровадження цієї реформи великі платники податків виграють в якості сервісу та швидкості обслуговування. Адже за кожною компанією буде закріплений податковий консультант-координатор, який оперативно вирішуватиме питання платників податків.

Регіональна п'ятірка та ОВПП

Втім, вже зараз ОВПП є найбільшим за сумами надходжень. Його частка в регіональній структурі зборів сягає 44,2%. Серед регіонів за сумою сплати податкових платежів до зведеного бюджету України станом на 01 квітня 2016 року лідирує Київ. Столиця збільшила відрахування в першому кварталі 2016 року порівняно з відповідним періодом минулого року на 8% — до 13,3 млрд гривень. На друге місце вийшла Харківська область. Прифронтовий регіон наростив відрахування на 167% – до 8,5 млрд гривень. Полтавська область подвоїла суму податкових платежів до зведеного бюджету до 6,6 млрд гривень та посіла третє місце.  На четвертому місці — Дніпропетровська область з 5,9 млрд гривень. Це на 27% більше, ніж в першому кварталі 2015 року. Замикає п'ятірку  Львівська область, якій вдалося наростити відрахування на 57% — до 3,3 млрд гривень.

ТОП-100 найбільших платників податків

П'ятірка найбільших платників податків серед компаній, які увійшли до ТОП-100, за підсумками першого кварталу має такий вигляд. На першому місці — ПАТ «Укр­газвидобування». Компанія збільшила відрахування до зведеного бюджету порівняно з відповідним періодом минулого року більше ніж у п'ять разів. ПАТ «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України», хоч і скоротила обсяг платежів на 8%, проте утримує друге місце рейтингу. Третє й четверте місця посіли представники тютюнової галузі: ПАТ «Філіп Морріс Україна» та ПАТ «А/Т тютюнова компанія «В.А.Т. — Прилуки» (75 та 128% відповідно). На п'ятому місці – державне підприємство «Енергоринок», що збільшило відрахування на 62%.

Загалом у першій сотні найбільших платників податків налічується 33 компанії енергетичного сектору, 12 підприємств транспортної галузі та 10 фірм, що  займаються виробництвом міцних спиртних напоїв, а також вина і пива. До ТОП-100 увійшли по дев'ять компаній гірничо-металургійного комплексу та фінансового сектору; по п'ять виробників і продавців тютюнових виробів; по чотири підприємства хімічної промисловості та телекомунікацій. Крім того, в сотні найбільших — по три підприємства харчової промисловості, роздрібної торгівлі, а також сфери будівництва та нерухомості. До ТОП-100 увійшли два машинобудівні підприємства, одне аграрне та навіть один спортивний клуб.

 

Євген БАМБІЗОВ,
керівник Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України

Великому платнику — велику увагу 
Досвід багатьох податкових служб інших країн свідчить, що часто порівняно невелика кількість платників податків забезпечує сплату більшої частини податкових надходжень держави. Для забезпечення стабільності надходжень, удосконалення обслуговування великих платників податків та контролю за їх діяльністю у фіскальних відомствах країн створюються спеціалізовані багатофункціональні підрозділи.
В Україні повний цикл адміністрування податків великих платників — від реєстрації, приймання податкової звітності, обліку платежів та надання консультацій до аудиту та примусового стягнення податкового боргу здійснює ОВПП. Головною перевагою перебування на обліку в Офісі є те, що в його структурі обслуговується невелика кількість платників, тому кожне підприємство отримує значну увагу та індивідуальне податкове супроводження.
За кожним великим платником закріплюється індивідуальний податковий консультант-координатор. Його діяльність сприятиме підвищенню якості обслуговування на всіх етапах. Великі платники, у свою чергу, матимуть можливість звертатися до компетентного фахівця з усього спектра проблемних питань, що виникають під час декларування та сплати податків.
Наступним важливим аспектом реформування ОВПП є реалізація проекту «Електронні перевірки» та «Електронний документообіг». Підсумком цих етапів стануть скорочення часу, необхідного для проведення документальних перевірок, економія витрат великих платників для подання документів, що сприятиме підвищенню довіри платників до органів Державної фіскальної служби України.

Передбачено якісно новий рівень обслуговування великих платників, що сприятиме мінімізації втручання у діяльність бізнесу. Так, зокрема, для великих компаній, які сумлінно сплачуватимуть податки, передбачено скасування планових та зустрічних перевірок, отримання відшкодування ПДВ в автоматичному режимі, а також спрощення процедури митного оформлення товарів.

Заказажите доставку онлайн, заполнив форму, или по телефону (044) 223-24-06