Аналитика

Що дав галузям статистичний ефект

08.07.2016 / 16:41
Що дав галузям статистичний ефект

Піднесення промислового виробництва в Україні в січні — квітні 2016 року становило 3,7% порівняно з відповідним періодом минулого року.

Чавун, вугілля, кокс, пісок, цегла… Ці товари дали можливість вітчизняній промисловості в цілому показати позитивний результат. Водночас значне скорочення спостерігалось у виробництві солі, а також за окремими видами харчової продукції. Словом, промислове зростання було забезпечено передусім за рахунок проміжного (+4,8%) та інвестиційного (+5,3%) споживання, тоді як виробництво споживчих товарів зростає в цілому вкрай повільно: на 1,9% — товарів короткострокового використання та на 0,1% — товарів тривалого використання.

«Ми повернулися в операційний прибуток, але в цілому рентабельність украй низька, не до великих інвестицій, — розповідає директор великого металургійного підприємства. — Ще нещодавно експортна ціна прокату чорних металів з України становила $240 за тонну, а з квітня цього року впевнено перевищує $300/т. Безумовно, зростання ціни підтримується певним підйомом попиту на продукцію металургії».

Власне, перші чотири місяці 2016 року показали зростання промислового виробництва в металургії на 10,5%. Внесок цієї галузі в загальноекономічне зростання становив 1,73 відсоткового пункта (47%).

Найзначніше, на 23 — 25%, збільшились обсяги виплавленого чавуну та продуктів безперервного лиття. Однак недарма кажуть, що все пізнається в порівнянні. Так, чавуну — а він попри всі реформи залишається основним товаром вітчизняної металургії — в останні місяці виплавляється близько 2 млн тонн. Так, це більше, ніж у перші місяці 2015 року, коли виплавка впала до 1,4 — 1,7 млн тонн. Але в другому півріччі минулого року обсяги виробництва чавуну становили 1,9 — 2 млн тонн щомісяця, що дорівнює нинішньому обсягу виплавки. Аналогічна ситуація щодо прокату та сталі.

У суміжних галузях гірничо-металургійного комплексу так само: виробництво коксу за перші чотири місяці цього року зросло на 42%, а видобування на-гора вугілля — майже на 13%. І знову місячні дані: 2,5 млн тонн по вугіллю та 1,1 млн тонн по коксу — відповідають середньомісячному виробництву другого півріччя 2015 року.

У цілому піднесення промислового виробництва в Україні в січні — квітні 2016 року становило 3,7% порівняно з відповідним періодом минулого року. Це зростання в принципі відбивало так званий статистичний ефект порівняльної бази — на початку 2015-го події на Донбасі (зокрема, бої навколо Дебальцевого та Донецького аеропорту) спричинили локальні мінімуми виробництва багатьох товарів. Тепер профіль вирівняно, і немає впевненості, що національна економіка та експортна кон’юнктура вимагатимуть подальшого нарощення виробництва.

Разюче піднявся профіль виробництва окремих товарів у перші місяці 2016 року проти початку 2015 року лише в будівельній галузі. У середньому за січень — квітень цього року в 2,6 раза зросли обсяги виробництва збірних конструкцій для будівництва з цементу, бетону або штучного каменю, вдвічі — цегли, в 1,9 — бетонних блоків та штучного каменю для будівництва, в 1,2 раза — бетонних розчинів. Якщо враховувати, що майже мільйона кубометрів сягнуло видобування піску щомісяця, то це підтверджує непогані перспективи підйому-2016 саме в будівельній галузі.

На 22% зросло виробництво деревини розпиляної чи розколотої, розділеної на частини чи лущеної, завтовшки понад 6 мм. При цьому зростання виробництва меблів чи паперових виробів не відбулося. Складається враження, що зростала саме заготівля дерев’яної сировини, причому її значна частина мала бути спрямована на експорт. Заборона вирубки лісу та експорту деревини завдовжки понад один метр (а ці рішення ухвалено на різних рівнях протягом травня) спричинить скорочення валових показників у цій галузі.

Значне скорочення показників виробництва в перші чотири місяці року спостерігалося передусім по солі (-25%). Це пов’язано з набранням чинності антидемпінгових розслідувань щодо української солі в РФ та Євразійському економічному просторі.

Також через низький рівень достатку населення та обмежені експортні можливості триває скорочення значної кількості номенклатури харчової продукції. Так, шоколаду та інших какао-продуктів виробляється на 10% менше, ніж торік, молока — на 7%, соків — на 5%, хліба та хлібобулочних виробів — на 3%.

Довершує загальну картину спад виробництва електроенергії: якщо в січні — квітні 2015 року її вироблено 57,9 млрд кВт*год., то за перші чотири місяці 2016-го — 57,2 млрд кВт*год. У квітні цього року відбулося значне скорочення виробництва атомної енергії, яке не було повністю компенсоване гідроелектростанціями. Втім, імовірно, тут немає «вини» промисловості: рання та тепла весна спричинила швидке завершення опалювального сезону.

Якщо дивитися на ситуацію в регіональному аспекті, то вражає передусім зростання промислового виробництва у 2,3 раза в Луганській області. Статистичний ефект був помічений у березні та найімовірніше він пов'язаний з поверненням до статистики Алчевського металургійного комбінату, що розташований на території так званої Луганської Народної Республіки. Також високі темпи підйому (понад 10%) — у Чернігівській, Кіровоградській, Київській та Донецькій областях, саме там, де високе виробництво металопродукції, руд, деревини.

Про несталий характер українського промислового піднесення свідчить наявність семи регіонів, де триває спад виробництва в промисловості. Серед антилідерів — традиційно аграрні області: Сумська, Волинська, Вінницька, Чернівецька тощо.

Наприкінці слід зазначити, що промислове зростання забезпечено передусім за рахунок проміжного (+4,8%) та інвестиційного (+5,3%) споживання, тоді як виробництво споживчих товарів зростає в цілому вкрай повільно: на 1,9% — товарів короткострокового використання та на 0,1% — товарів тривалого використання.

 

 

  

Заказажите доставку онлайн, заполнив форму, или по телефону (044) 223-24-06