Новости

Выбор — за плательщиками

ДПА України закликає до об’єктивної оцінки ситуації, що склалася навколо спрощеної системи оподаткування.

Заступник Голови ДПС України Олександр КлименкоОстаннім часом ведеться чимало дискусій на тему загрози існуванню малого бізнесу у зв’язку з ухваленням Податкового кодексу, а саме його норм, що наберуть чинності в ІІ кварталі поточного року. «Лунають закиди щодо падіння ділової активності, різкого зменшення кількості підприємців — фізичних осіб і, як наслідок, нібито величезних втрат місцевих бюджетів. Водночас офіційна статистика свідчить про протилежне», — зазначив заступник Голови ДПС України Олександр КЛИМЕНКО під час брифінгу, який відбувся 23 березня 2011 р.


Підприємців побільшало

Про масове припинення підприємницької діяльності платниками податків — фізичними особами наразі не йдеться, стверджує Олександр Клименко. Якщо станом на 1 січня 2010 р. їх було зареєстровано в органах ДПС 2,65 млн., то вже на 1 січня 2011 р. — 2,7 млн., і ці цифри, за словами високопосадовця, красномовно свідчать про стан справ.

Вплив результатів фінансово-господарської діяльності «спрощенців» на наповнення місцевих бюджетів незначний: у січні — лютому 2011 р. їх частка становила менше ніж 2% загальної суми надходжень з податку на доходи фізичних осіб, або 161 млн. грн. проти 8,1 млрд. грн.

«Норма, яка бентежить усіх, стосується заборони юридичним особам відносити на валові витрати за операціями з підприємцями», — констатував заступник Голови ДПС України. З 1 квітня цього року такі операції не можна буде використовувати для мінімізації фінансових зобов’язань перед державою при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств. «Втім зазначена законодавча зміна не є критичною. Адже на сьогодні в органах ДПС обліковується 1,1 млн. підприємців, що працюють на спрощеній системі, і з них 700 тис. жодного разу не мали відносин з юридичними особами», — зауважив Олександр Клименко.

Вибір — за платниками

Щодо решти 400 тис. підприємців, які постачають товари, виконують роботи чи надають послуги юридичним особам, то, як аналізують податківці, 170 тис. із них працюють в організаціях-замовниках. «Тенденція, коли підприємці надають, приміром, аудиторські чи бухгалтерські послуги фірмам і водночас є у штатному розписі цих фірм, що передбачає виконання ними аналогічних посадових обов’язків, спостерігається по всій території України. Це відома всім схема ухилення від сплати податків», — переконаний заступник Голови ДПС України. Якби ці 170 тис. підприємців обліковувались як наймані працівники, бюджет отримав би додатково близько 1 млрд. грн. податку на доходи фізичних осіб та 2 млрд. грн. єдиного соціального внеску.

Для 230 тис. підприємців — фізичних осіб, які дійсно стануть заручниками заборони «списування» на витрати сплачених їм коштів, податківці вихід знайшли. «Для них ми проведемо низку семінарів, де чітко, системно і, головне, зрозуміло розповімо, як бути далі. Адже йдеться не про закриття малого бізнесу як такого, а про вибір системи оподаткування», — підкреслив Олександр Клименко. Платники податків, що матимуть підтвердні документи на поставку товарів і документи щодо отриманого прибутку, повин ні будуть сплатити податок на прибуток за ставками податку на доходи фізичних осіб, тобто 15 або 17%, а не 23%. «І це очевидна вигода в ринкових умовах», — вважає заступник Голови ДПС України. Графік проведення семінарів розміщено на сайті ДПА України (www.sta.gov.ua).

Згідно з дорученням Президента України Віктора Януковича подальшу долю спрощеної системи оподаткування вирішує спеціально створена робоча група, до якої включено представників Мінфіну, Мінекономіки, ДПС України, громадськості, малого й середнього бізнесу. Тож є сподівання, що робота в цьому напрямі виявиться плідною, а її результати задовольнять усіх учасників економічних відносин у державі. «Наше завдання — запровадити такі механізми взаємодії зі «спрощенцями», які, з одного боку, сприятимуть розвитку малого бізнесу в Україні, а з іншого — унеможливлять використання спрощеної системи оподаткування як засобу мінімізації податкових зобов’язань», — підсумував Олександр Клименко.


Ольга ГЕРМАНОВА,
germanova@visnuk.com.ua