Новости

Положительная динамика платежей в бюджеты всех уровней наметилась на Прикарпатье

На розширеній апаратній нараді у ДПА в Івано-Франківській області, на якій підбито підсумки роботи органів державної податкової служби регіону за січень — лютий та визначено завдання із забезпечення надходження коштів до бюджетів усіх рівнів у березні поточного року, відзначено позитивну динаміку щодо збору податкових платежів у краї.


Віктор Рахміль — Голова ДПА в Івано-Франківській областіПлюс стабілізація

«Одним з основних пріоритетів у роботі податкових органів області є розширення бази оподаткування за рахунок ліквідації схем мінімізації податків і зборів, — зазначив голова ДПА в Івано-Франківській області Віктор Рахміль. —Вважаю, що нам вдалося досягнути певних успіхів на цій ділянці роботи упродовж минулого року та з початку поточного». Також він розповів про ліквідацію схем мінімізації податків із застосуванням нетипового експорту шкур, металобрухту, зернових і злакових культур тощо.

З початку року за результатами документальних перевірок установлено взаємовідносини суб’єктів господарювання області з підприємствами м. Києва, Дніпропетровської, Одеської, Миколаївської та Львівської областей, які мають ознаки фіктивності. За два місяці цього року перевірками донараховано податкових зобов’язань разом з фінансовими санкціями на суму 13 081,5 тис. грн., зменшено розмір заявленого до відшкодування з бюджету податку на додану вартість на суму 446,7 тис. грн., а також зменшено від’ємне значення об’єкта оподаткування податком на прибуток на суму 148,4 тис. грн.

Загалом з початку поточного року до Зведеного бюджету України податковими органами області адміністровано 713,7 млн. грн. податкових платежів, що в 1,8 раза перевищує фактичні надходження аналогічного періоду минулого року.

Така сама динаміка спостерігається і щодо надходжень до місцевого бюджету — 214,9 млн. грн., або на 38,2 млн. грн. більше, ніж за січень — лютий 2010 р. У тому числі податку на доходи фізичних осіб надійшло на суму 141,6 млн. грн., або на 19,0% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Цей податок є бюджетоформуючим для місцевих бюджетів і становить близько 60% надходжень.

Як зазначив Віктор Рахміль, певною мірою на позитивну динаміку надходжень до бюджету вплинули відповідні тенденції в економіці регіону. Якщо в 2006 — 2009 рр. темпи розвитку економіки області були від’ємними, то за результатами 2010 р. досягнуто приросту 0,2%. А вже у січні поточного року зростання промислового виробництва проти аналогічного періоду минулого року забезпечено на рівні 22,3%.

Мінус мінімізація

Водночас для підтримання позитивної динаміки податковим органам і надалі необхідно вживати заходів, спрямованих на використання всіх наявних резервів наповнення дохідної частини бюджету, у тому числі за рахунок детінізації економіки, вважає керівник податкової служби області. Необхідно зосередитись на проведенні аналітичної роботи, зокрема щодо аналізу заявлених до відшкодування сум ПДВ, для подальшого виявлення і руйнування схем ухилення та мінімізації податкових зобов’язань, попередження штучного формування податкового кредиту за рахунок використання «ризикових» підприємств.

З цією метою в органах ДПС області створено робочі групи з визначення єдиних критеріїв відбору платників, які належать до підприємств — імовірних вигодонабувачів (реальний сектор економіки), підприємств-«транзитерів» та підприємств — імовірних «податкових ям», задіяних у схемах руху ПДВ, для їх подальшого відпрацювання. Розробляється програмне забезпечення, що дасть змогу відслідковувати платників податків, які беруть участь у міжрегіональних схемах формування ризикового податкового кредиту. Податківці краю вирішили посилити взаємодію підрозділів податкового контролю юридичних осіб та податкової міліції з метою підвищення ефективності проведення документальних перевірок суб’єктів господарювання, задіяних у схемах мінімізації сплати податків.

Активна профілактика

Для контролю за дотриманням податкового законодавства суб’єктами господарювання у сфері туристичного бізнесу на теренах Західної України з грудня минулого року триває профілактична операція «Зимовий курорт».

Податківці перевіряють насамперед платників податків, які за наявності ризиків щодо порушення податкового та іншого законодавства надають послуги з організації дозвілля туристів, у сфері громадського харчування і виробництва продуктів харчування, готельного бізнесу та зеленого туризму.

Станом на 1 березня 2011 р. створеними робочими групами здійснено 477 перевірок суб’єктів господарювання. За їх результатами донараховано понад 1,0 млн. грн., з яких 662,0 тис. грн. уже стягнуто до бюджету. Із незаконного обігу вилучено товарно-матеріальних цінностей на загальну суму понад 2 млн. грн.

З початку проведення операції працівниками податкової міліції порушено 6 кримінальних справ, у тому числі 4 кримінальні справи, пов’язані з протиправними оборудками з підакцизними товарами. Виявлено також 5 підпільних цехів, причому в 3 цехах вироблялися фальсифіковані алкогольні напої.

Якісний сервіс

У ці дні особливу увагу прикарпатці приділяють організації роботи з реалізації норм Податкового кодексу України та забезпечення належного проведення кампанії з декларування громадянами одержаних у 2010 р. доходів. Діяльність податкових органів області спрямовано насамперед на налагодження партнерських відносин з платниками податків, створення сприятливих умов з метою забезпечення виконання громадянами конституційного обов’язку перед державою та суспільством з подання декларацій про доходи за минулий рік і сплати податків.

У рамках започаткованої ДПА в області інформаційної кампанії «Задекларуй доходи — підтримай розвиток своєї громади» у Центрі перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування відбуваються зустрічі керівництва обласної податкової адміністрації з новообраними головами сільських, селищних і міських рад.

У ході зустрічей розглядаються питання проведення деклараційної кампанії, обговорюються питання співпраці органів державної податкової служби та місцевого самоврядування щодо залучення громадян до подання декларацій про доходи, отримані в 2010 р. насамперед за кордоном (іноземні доходи), від здавання в оренду майна, від осіб, які не є податковими агентами, тощо.

Для зручності громадян податкові інспекції працюють з подовженим робочим днем, організовано приймання декларацій у вихідні та святкові дні. З метою створення сприятливих умов для платників податків на період декларування відкрито додаткові консультаційні пункти на великих підприємствах, у вишах, віддалених гірських населених пунктах, де також здійснюється приймання декларацій про доходи.

За результатами розширеної апаратної наради прийнято відповідні рішення, спрямовані на використання резервів щодо збільшення надходжень до бюджетів усіх рівнів, у тому числі щодо відпрацювання платників податків у рамках проведення операції «Бюджет», профілактичної операції «Зимовий курорт» та подальшої роботи щодо легалізації виплати заробітної плати найманим працівникам.


Михайло КОРОЛИК,
начальник відділу масово-роз’яснювальної роботи
та звернень громадян ДПА в Івано-Франківській області