Новости

Правила «налогового» движения

Податківці Херсонщини особливу увагу приділяють питанням оподаткування транспортних засобів.

Заступник голови ДПА у Херсонській області Артем ЄропуновЯк новачки-автомобілісти, так і вже досвідчені власники «залізних коней» завжди переймалися проблемами дотримання встановлених правил обов’язкового технічного огляду транспортних засобів та сплати за них податку. Кожному платникові важливо знати, коли і як обліковуються податки. Особливо зараз, коли набирають чинності норми Податкового кодексу України. «Тепер для отримання заповітного талона про проходження державного технічного огляду власникам автомобілів не потрібно пред’являти квитанцію про сплату податку з власників транспортних засобів. Адже його більше немає! Натомість за Податковим кодексом України справляється збір за першу реєстрацію транспортного засобу», — наголосив заступник голови ДПА у Херсонській області Артем ЄРОПУНОВ.


— Артеме Миколайовичу, з огляду на нововведення, чи існує небезпека зменшення обсягів надходження податку з власників транспортних засобів до державного та місцевого бюджетів?

— Вважаю, що ні. Втрати від скасування транспортного податку держава компенсувала за рахунок акцизного податку на пальне, який сплачується при купівлі пального. Таке нововведення сприятиме зменшенню податкового навантаження на тих платників, які використовують транспортні засоби нерегулярно. Сплата акцизного податку на пальне здійснюватиметься відповідно до обсягів споживання платниками пального та періодичності використання транспортних засобів. Усі кошти спрямовуватимуться до державного бюджету для будівництва та ремонту вітчизняних доріг.

— Яка ж роль відводиться тоді збору за першу реєстрацію транспортного засобу?

— Цей збір насамперед регулюватиме вік автомобілів, які буде економічно вигідно імпортувати в Україну. При цьому його сплачуватимуть не при імпорті авто, а під час взяття транспортного засобу на облік. Для ринку нових автомобілів збір при першій реєстрації авто залишився на рівні попереднього транспортного податку, а для бажаючих імпортувати старі авто — суттєво змінився.

Збір сплачується лише за першу реєстрацію транспортного засобу. При купівлі-продажу, переобладнанні транспортних засобів, які вже перебували на обліку в ДАІ, збір за їх реєстрацію/перереєстрацію сплачувати не потрібно. До речі, до об’єктів оподаткування збором, окрім колісних транспортних засобів і суден, додалися ще й літаки та вертольоти.

— А як бути сьогодні тим власникам транспортних засобів на Херсонщині, які проходять техогляд раз на два роки?

— Вони зобов’язані сплатити податок з власників транспортних засобів лише за 2010 р. за ставками, чинними до 1 січня 2011 р. За цей рік податок уже не сплачується. Нагадаю, що розмір платежу за 2010 р. залежить від об’єму двигуна. Ставка щорічного податку з власників транспортних засобів для легкових авто від 3 до 40 грн. за 100 см3, для вантажних — від 15 до 25 грн.

Юридичні особи — власники транспортних засобів мали сплатити цей податок за IV квартал 2010 р. до 14.01.2011 р. А вже з 1 березня розрахунок податку з власників транспортних засобів не потрібно подавати.

— Безперечно, ідеальний варіант і для власників авто, і для податкової служби — повна та своєчасна сплата транспортного податку. Чи вдалося на Херсонщині досягти гармонії у 2010 р.?

— У 2010 р. державний технічний огляд мали пройти 113 184 транспортні одиниці. З них фактично пройшли техогляд і сплатили податок з власників транспортних засобів 91 965 одиниць. Середній рівень проходження державного технічного огляду за минулий рік у Херсонській області становить 81,3 %.

— Як податківці «виховують» тих неплатників, які порушили правила «податкової» траси? Одразу штрафуєте?

— У жодному разі. Кожному з громадян, які завчасно не пройшли техогляд, надіслали повідомлення-запрошення до ДПІ для складання актів перевірок і донарахування податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів.

У період державного техогляду наші спеціалісти в кожному місті та районі області проводять системну роз’яснювальну роботу. Зокрема, торік це питання обговорювали на 428 семінарах. Детальні консультації отримали наші платники і під час проведення тематичної «гарячої лінії».

Традиційно наші надійні помічники у популяризації ідей сумлінного ставлення до сплати податків — журналісти місцевих ЗМІ.

Налагоджено тісну співпрацю наших спеціалістів із працівниками ДАІ та Держтехнагляду. Все це дало практичні результати: у 2010 р. до оподаткування залучено близько 2,5 тис. фізичних осіб — власників автомототранспорту, які не подали на державний технічний огляд транспортні засоби. У тому числі 1707 громадян — за списками Державтоінспекції на суму близько 1,8 млн. грн. і 744 громадянина — за списками Держтехнагляду на суму 164,7 тис. грн. Завдяки такій скоординованій роботі торік до бюджету сплачено податку на суму1,9 млн. грн.

У цілому в 2010 р. податковою службою Херсонської області забезпечено збір надходжень податку з власників транспортних засобів на суму 37,1 млн. грн., що на 4,6 млн. грн. більше, ніж у 2009 р.

— Якщо ці толерантні методи аж ніяк не впливають на свідомість власника авто, як тоді вчиняє податкова?

— Відповідно до правил дорожнього руху керувати транспортними засобами без талона державного технічного огляду забороняється. У разі якщо несумлінний водій ризикнув виїхати, він несе адміністративну відповідальність: штраф від 0,5 до 1 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Крім того, за вимогами законодавства у разі викриття таких порушень податкова служба зобов’язана передати матеріали органам прокуратури області для примусового стягнення цього податку.

Зокрема, у 2010 р. до органів прокуратури Херсонщини передано матеріали щодо 311 фізичних осіб, які не подали власні транспортні засоби для проходження державного технічного огляду в 2009 р. і не сплатили податок з власників транспортних засобів, на суму понад 511 тис. грн.

До суду органами ДПС Херсонської області передано 418 позовних заяв на суму 790,8 тис. грн. З них на користь податкової служби задоволено 314 справ (на суму близько 414,2 тис. грн.). Ще 136 справ на суму 495,4 тис. грн. нині перебувають на розгляді.

Втім сподіваюся, що із впровадженням Податкового кодексу України правила «податкового» руху водії Херсонщини не порушуватимуть.


Розмову вела Оксана ДАЦЮК,
заступник начальника відділу масово-роз’яснювальної
роботи та звернень громадян ДПА у Херсонській області