Новости

Стоим на страже благосостояния граждан

Перший заступник голови ДПА у Львівській області — начальник управління податкової міліції Петро ЮрченкоПодальша детінізація економіки, боротьба зі схемами мінімізації податкових зобов’язань, незаконними спробами збагатитися за рахунок держбюджету — такими є акценти в роботі підрозділів податкової міліції. На Львівщині її працівники продовжують активний наступ на податкову злочинність, змушуючи тих, хто завдає значних збитків державі, платити за рахунками.

Про викриття найрезонансніших злочинів та інші буденні справи податкових міліціонерів регіону розповідає перший заступник голови ДПА у Львівській області — начальник управління податкової міліції Петро ЮРЧЕНКО.


— Петре Петровичу, Ви очолюєте податкову міліцію Львівщини трохи більше ніж півроку. Чи вдалося вже сформувати професійну кадрову команду?

— На сьогодні її цілком сформовано, і сподіваюся, саме з цими фахівцями своєї справи вдасться досягти бажаних результатів. У нашій роботі дуже важливо, щоб команда працювала злагоджено, як єдиний організм, а оперативна інформація не просочувалася назовні. Тим більше що оновлюється законодавча база. Все це вимагає високого рівня професіоналізму, на що, власне, і було спрямовано кадрові зміни.

— Чи задоволені Ви роботою податкової служби Львівської області в 2010 році? Які напрями потребують удосконалення сьогодні?

— Підсумками роботи за рік у цілому задоволений, але існує ще чимало проблемних питань, які необхідно вирішити з урахуванням законодавчих змін у зв’язку з ухваленням Податкового кодексу України.

Ми змінили саму модель взаємодії з платниками податків, змістили акценти в роботі податкової міліції в бік більш глибокого аналізу господарських операцій суб’єктів підприємництва, які в своїй діяльності використовують різноманітні схеми мінімізації податкових зобов’язань чи ухилення від сплати податків. Активно впроваджувати зазначений механізм у щоденну практику ми почали два місяці тому, і протягом першого кварталу 2011 року плануємо його остаточне впровадження.

Головна мета нашої роботи — не стільки притягнення винних до кримінальної відповідальності, скільки забезпечення надходження до держбюджету додаткових коштів за рахунок руйнування тіньових схем ведення бізнесу.

Загалом протягом минулого року працівниками податкової міліції Львівщини викрито 185 злочинів, 134 з яких належать до категорії тяжких. При цьому 58 виявлених правопорушень стосувалися ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах. За участю податкової міліції торік забезпечено надходження до бюджету 118 млн. грн.

Спільно з податковими інспекціями виявлено 228 фактів необґрунтованого заявлення до відшкодування ПДВ з держбюджету на суму понад 170 млн. грн. Також викрито 12 фірм з ознаками фіктивності та припинено діяльність п’яти конвертаційних центрів, у яких вилучено 1,6 млн. грн. готівкою.

Із незаконного обігу минулого року вилучено товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 46,4 млн. грн. Крім того, виявлено 10 підпільних цехів, у яких виготовлялася фальсифікована алкогольна продукція, а їх власники наповнювали кишені, отруюючи сурогатом земляків.

— З якими найпроблемнішими питаннями в процесі роботи довелося стикнутися?

— На мою думку, однією з основних проблем було те, що я очолив управління податкової міліції Львівської області посеред року. Багато часу зайняло вирішення кадрових питань, зміна пріоритетів у службовій діяльності з урахуванням вимог керівництва Головного управління податкової міліції ДПА України, налагодження дієвої взаємодії з іншими правоохоронними органами, що функціонують на теренах області. Вважаю, зазначена робота принесла свої плоди. Зокрема, у ІІ півріччі 2010 року було викрито сім резонансних злочинів, кожен з яких — за фактом завдання державі збитків на суму понад 10 млн. грн.

— Чи були з-поміж злочинів, розслідуваних фахівцями управління, такі, що набули особливого розголосу?

— Звичайно. Серед найрезонансніших злочинів, викритих минулого року, — кримінальна справа, порушена проти директора товариства з обмеженою відповідальністю за фактом ухилення від сплати ПДВ на суму понад 11,8 млн. грн. Фігуранта у цій справі затримано.

У листопаді 2010 року податковими міліціонерами Львівщини припинено діяльність двох потужних міжрегіональних конвертаційних центрів, послугами яких користувалися підприємства у Закарпатській, Волинській, Івано-Франківській, Хмельницькій, Луганській, Дніпропетровській та Київській областях. Протягом двох останніх років через ці конвертаційні центри було відмито більш як 500 тис. грн. Організаторів затримано. Стосовно них порушено кримінальну справу за ухилення від сплати податків в особливо великих розмірах, вчинене організованим злочинним угрупованням.

А вже в січні поточного року порушено кримінальну справу проти керівника одного з підприємств вугільної галузі Львівської області, який зловживав службовим становищем. Так, достовірно знаючи про заборгованість підприємства перед державою в розмірі понад 200 млн. грн., без погодження з податковим органом він уклав низку договорів про придбання автомобілів на загальну суму більше ніж 1,2 млн. грн., за які більшу частину сплатив. Днями цього керівника затримано в порядку, передбаченому ст. 115 Кримінально-процесуального кодексу України.

— Після заборони грального бізнесу чимало організаторів азартних ігор продовжують працювати нелегально чи напівлегально. Як боретеся з цим явищем?

— На сьогодні в області офіційно налічується понад 70 закладів, які по-новому позиціонують себе як інтерактивні клуби.

Довести факт здійснення ними незаконної діяльності з організації азартних ігор — досить серйозна проблема, що стоїть перед правоохоронцями. Раніше все було просто: наявність рулетки, гральних автоматів у робочому стані тощо вже слугували доказами певного криміналу. Натомість тепер усе значно складніше.

Більше того, ці заклади оформлено на підприємців — фізичних осіб. А ст. 3 Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні» передбачено відповідальність за порушення вимог цього Закону лише для юридичних осіб, а отже, вона не може застосовуватися до підприємців. Необхідно зазначити, що кримінальний світ швидко реагує на зміни в законодавстві. Це, у свою чергу, змушує нас активніше працювати та відшукувати нові форми роботи.

Сподіваюся, з часом буде знайдено вихід із нинішнього становища. Можливо, ситуацію виправлять шляхом внесення змін до чинного законодавства. Тим не менше робота в цьому напрямі не припиняється. Тільки протягом 2010 року працівниками податкової міліції Львівщини виявлено 28 фактів порушень при здійсненні діяльності у сфері грального бізнесу, внаслідок чого вилучено грального обладнання на суму понад 8 млн. грн.

— Очевидно, можна констатувати успішність виконання поточних завдань. А які надзавдання Ви ставите сьогодні перед собою і підлеглими?

— У перспективі вбачаємо досягнення своєрідного ідеалу: економіка працює, приватний сектор розвивається, громадяни сплачують податки, стаючи більш заможними разом із державою. Переконаний, що впевнено рухатися до такої мети можна лише за умови подолання фактичного протистояння між платниками податків і фіскальними органами. Перетворити конфлікт інтересів кожної окремої особи і держави на співпрацю між ними, зламати стереотипне уявлення про податкову міліцію як виключно репресивний апарат, завоювати довіру пересічного громадянина і великого бізнесмена — це і є наші надзавдання. Нами не потрібно лякати підприємців, швидше навпаки: громадяни мають усвідомити, що ми боремося з тіньовим бізнесом заради їхнього добробуту — щоб не було такого явища, як штучне завищення цін на товари, а кошти до державної скарбниці надходили вчасно і в повному обсязі. Досягнення цієї мети — поки що справа майбутнього. Втім, як відомо, дорогу здолає лише той, хто йде в ногу з часом.


Розмову вела Ірина МАМЧУРОВСЬКА,
старший інспектор з особливих доручень
відділу зонального
контролю штабу управління податкової міліції ДПА у Львівській області