Новости

Алгоритмы сотрудничества

Зворотний зв’язок з платниками податків — запорука стабільного розвитку економіки.

Голова ДПС України Віталій ЗахарченкоПодатківці прагнуть перетворити формат спілкування з підприємцями з декларативного на реально довірчий. «Краще налагодити прозорі цивілізовані відносини між нами сьогодні, ніж з’ясовувати, хто винен, — завтра, з одного боку, складаючи, а з іншого — оскаржуючи акти проведення перевірок», — зазначив Голова ДПС України Віталій ЗАХАРЧЕНКО під час чергового візиту до центрального апарату відомства керівництва Європейської Бізнес Асоціації. На зустрічі також були присутні в. о. Першого заступника Голови ДПА України Сергій ЛЕКАРЬ, керівники структурних підрозділів ДПА України, представники зазначеної Асоціації: виконавчий директор Анна ДЕРЕВ’ЯНКО, заступник директора Ольга ВАЛЬЧУК, голова Податкового комітету Володимир КОТЕНКО.


Кроки назустріч

Необхідні умови результативної співпраці з малим, середнім та великим бізнесом — забезпечення підприємствами відкритості даних бухгалтерського й податкового обліку. «Податківці, у свою чергу, попереджатимуть їх про наявність ризикових господарських операцій, що дасть змогу уникнути негативних наслідків діяльності та сприятиме збільшенню податкової віддачі підприємництва», — наголосив Віталій Захарченко. За його словами, надання податківцям доступу до інформації про діяльність підприємств, або так званий горизонтальний моніторинг, є відомою світовою практикою, заснованою на основному принципі безперешкодного співіснування влади й бізнесу — довірі.

«Ми робимо кроки назустріч платникам податків, щоб виконати завдання, яке поставив перед органами виконавчої влади Президент України Віктор Янукович: налагодити прозорі відносини з бізнесом і загалом сприяти покращенню інвестиційного клімату в державі», — підкреслив Голова ДПС України. Саме тому працівники податкових органів приділяють неабияку увагу професійному обміну думками з виразниками інтересів бізнесу.

Під час зустрічі з представниками Європейської Бізнес Асоціації йшлося про зміни, що відбулись у 2010 р. в системі оподаткування, та їх наслідки для підприємств, особливості впровадження податкового законодавства та нові підходи до обслуговування платників. Серед проблемних питань, з якими керівництво Асоціації звернулося до Голови ДПС України, — визнання витратами частини вартості придбаних послуг з реклами у нерезидентів, зіставлення митної, звичайної та ринкової вартості товарів, облік загальновиробничих витрат, заповнення нової форми податкової накладної, електронна звітність великих платників податків тощо.

Реформування триває

Віталій Захарченко поінформував присутніх, що податківці вдало розпочали 2011 р., забезпечивши в січні виконання показників з надходження коштів до держбюджету на належному рівні. «Завдання, що стоять перед нами як перед органом виконавчої влади щодо наповнення бюджету і, відповідно, створення резерву для відшкодування ПДВ, ми виконуємо», — зауважив Голова ДПС України, додавши, що повертати обігові кошти на підприємства можна лише за умови, коли вони спочатку потрапляють до державної скарбниці. Для порівняння: якщо в січні 2010 р. надходження ПДВ становило 3,3 млрд. грн., то вже в грудні минулого року — 6,6 млрд. грн., тобто вдвічі більше. При цьому Віталій Захарченко висловив упевненість, що ряду підприємств можна повертати податок без жодних зволікань, адже вони працюють прозоро і підпадають під критерії для автоматичного відшкодування ПДВ, визначені ст. 200 Податкового кодексу України.

Важливим кроком реформування податкової системи податківці вважають створення єдиного національного офісу по роботі з великим бізнесом, що супроводжуватиметься зростанням надходжень до держбюджету. «Загалом наша мета — забезпечити «тепличні» умови обслуговування великих платників податків, які до того ж є сумлінними», — окреслив наміри відомства в. о. Першого заступника Голови ДПА України Сергій Лекарь.

Співпраця податкової служби з платниками податків за посередництвом громадського сектору триває. «Ми завжди відкриті до діалогу і готові надавати всіляку допомогу з питань, що належать до компетенції Державної податкової служби України», — підсумував Віталій Захарченко.


Ольга ГЕРМАНОВА