Юридическая практика

Защитить налоговика

Боротьба з корупцією у владі - справа не одного дня і не одного відомства: це  завдання для всього суспільства, позаяк від корупції потерпає не лише держава, а й кожен громадянин. Питанню протидії корупції керівництво податкового відомства надає особливої уваги, адже функції, які виконують податківці, мають значні корупційні ризики. Управління внутрішньої безпеки ДПА України вживає низку заходів, спрямованих на протидію зловмисникамвід профілактики правопорушень до оперативних спецоперацій. Однак це лише частина роботи. Наразі вкрай важливо захистити працівників податкової служби від підкупу представниками тіньового бізнесу, а систему органів ДПСвід проникнення представників криміналітету. Наскільки Управління внутрішньої безпеки ДПА України може захистити податківця від хабара, очистити податкову систему від корупціонерів, в інтерв'ю «Віснику» розповідає начальник Управління внутрішньої безпеки ДПА України Олександр Тулаєв.


Фото: «Начальник Управления внутренней безопасности ГНА Украины Александр ТУЛАЕВв»— Олександре Степановичу, як часто тіньовий бізнес намагається втрутитися у роботу органів податкової служби?

— На жаль, ці спроби — постійні. За результатами 2010 року Управлінням внутрішньої безпеки виявлено понад 255 злочинів, які підтверджують цілеспрямовані стійкі наміри представників тіньового бізнесу, кримінальних елементів втрутитися у сферу податкових відносин.

Як свідчить аналіз матеріалів порушених за цими фактами кримінальних справ, податківці зважувалися на скоєння злочину після принадних пропозицій матеріальної винагороди або шантажу чи навіть погроз фізичної розправи.

Понад 100 злочинів виявлено за ознаками зловживання податківцями владою або службовим становищем в інтересах третіх осіб всупереч інтересам служби.

Такий негативний вплив на податківців представниками бізнес-структур здійснюється з метою забезпечення ухилення чи мінімізації оподаткування, приховування порушень податкового законодавства тощо. За ознаками ст. 368 Кримінального кодексу України («хабарництво») у 2010 році порушено 89 кримінальних справ.

Зазначені кримінальні справи є відображенням фактів, коли організований негативний тиск на податківців і систему досягнув мети.

— Погодьтеся, адже не кожен податківець, на якого робить спроби натиску криміналітет, виявляється слабким духом.

— Звісно. Ми не бачимо в кожному податківцеві потенційного правопорушника, але всі люди мають свої плюси й мінуси, перебувають, часом, у непростих життєвих ситуаціях. У такі моменти криміналітет, як той шуліка, одразу опиняється поруч. Тому вкрай важливо, щоб податківець завжди був сильним духом і дотримувався високих моральних принципів. Для попередження можливого кримінального тиску підрозділами нашого Управління організовано і посилено попереджувально-профілактичну роботу. Лише минулого року проведено понад 15 тисяч профілактичних заходів. У їх числі: тематичні лекції, бесіди та понад дві тисячі офіційних застережень і подань керівникам органів ДПС на усунення виявлених корупційних ризиків.

Така робота дає позитивний результат. Можливість криміналітету втягнути податківця у тіньові бізнесові схеми дедалі зменшується. Тепер їм вигідніше будь-що влаштувати до органів ДПС і просувати по службі «своїх» людей. Скажу вам відверто: розшукати осіб такої категорії не легко. Цей напрям діяльності Управління внутрішньої безпеки ДПА України є одним з пріоритетних.

— Як часто проникають ці ділки до органів ДПС і яка статистика боротьби з цим явищем?

— Як правило, припиняємо наміри зловмисників проникнути до органів податкової служби ще на початковій стадії. У 2010 році порушено 21 кримінальну справу щодо осіб, які намагалися влаштуватися на роботу до органів ДПС за підробними документами. Ще близько 300 осіб — кандидатів на роботу відсторонено від прийому на державну службу на основі наявних компрометуючих матеріалів.

— Чи можете навести конкретні приклади спроб такого «працевлаштування»?

— Такі факти виявляються працівниками Управління внутрішньої безпеки ДПА України у взаємодії з Департаментом персоналу. Так, у серпні минулого року районною прокуратурою Сімферополя за матеріалами відділу внутрішньої безпеки при ДПА в АР Крим порушено кримінальну справу щодо керівника структурного підрозділу УПМ ДПА в АР Крим, який при прийомі на службу до органів податкової міліції надав підроблений диплом спеціаліста Київського національного торговельно-економічного університету. Того ж місяця податкового міліціонера звільнено з органів податкової служби.

— Ви зауважили, що зловмисники з метою схилити податківця до протиправних дій почасти застосовують і погрози щодо фізичної розправи. Чи часто працівникам Управління внутрішньої безпеки ДПА України доводиться організовувати фізичний захист податківців?

— Зауважу, що роботу, спрямовану на захист працівників органів ДПС та їх близьких родичів, підрозділи нашого Управління організовують доволі часто з особливою увагою та ретельністю. Нами задокументовано 35 фактів «протидії» законним вимогам працівників податкової служби під час виконання ними службових обов'язків з боку суб'єктів господарської діяльності.

Так, у серпні 2010 року прокуратурою Донецької області порушено кримінальну справу щодо громадянина, який під час проведення працівниками підрозділу податкової міліції санкціонованих слідчих дій, наніс працівнику податкової служби тілесні ушкодження. За фактом порушено кримінальну справу, триває розслідування.

Аналогічні протиправні дії з боку суб'єкта господарської діяльності встановлено у місті Севастополі, Дніпропетровській, Житомирській, Луганській, Полтавській та Тернопільській областях.

Непоодинокі факти висловлювання погроз на адресу працівників органів ДПС у зв'язку з виконанням ними службових обов'язків зафіксовано в АР Крим, Дніпропетровській, Івано-Франківській, Миколаївській, Полтавській та Сумській областях.

— Нині, широко застосувуючи новітні технології, не обов'язково бути «агентом 007», достатньо навчитися користуватися інформаційними базами даних. Чи входить до сфери компетенції Управління внутрішньої безпеки ДПА України захист інформаційних систем податкової служби?

— Ця проблема щодня стає дедалі актуальною. Серед попереджених фактів нанесення збитків податковій системі та державі найбільшу загрозу несуть факти несанкціонованої зміни, знищення або блокування інформації, яка обробляється в автоматизованих базах даних органів ДПС.

У 2010 році за фактами несанкціонованого втручання у відомчі інформаційні бази даних (ст. 362 Кримінального кодексу України) порушено сім кримінальних справ. Серед них кримінальна справа, порушена за матеріалами відділу внутрішньої безпеки при ДПА у Хмельницькій області за фактом неправомірного скасування штрафних санкцій на загальну суму 4,3 млн. грн. після несанкціонованого внесення інформації щодо неіснуючої ухвали господарського суду Хмельницької області, згідно з якою нібито відкрито провадження у справі зі скасування вищезазначеного податкового повідомлення-рішення, до автоматизованої системи «Облік податків та платежів».

— Усе доводиться оберігати, навіть імідж податкової служби. Почастішали випадки шахрайства, коли ділки наживаються, видаючи себе за податківців.

— Це теж вже стало проблемою. У ході виявленення серед податківців корупціонерів лише у 2010 році звільнено з посад понад 100 осіб, але, як встановлено, деякі з них і після звільнення продовжують наносити збитки державі та податковій системі.

Так, попереджено 10 спроб таких псевдоподатківців здійснити шахрайські дії, пов'язані із заволодінням майном, отриманням грошей від суб'єктів господарської діяльності.

При цьому шахраї, не надаючи жодних документів (посвідчень, направлень на перевірку), намагаються провести перевірки суб'єктів господарської діяльності, вимагають винагороду за вирішення питань щодо проведення перевірок, оформлення патентів, видачу довідок. Почасти для прикриття вони використовують факти, що випливають завдяки провадженню підрозділами податкової міліції цільових заходів, наприклад операції «Щит» або «Бюджет» тощо.

За кожним таким фактом підрозділи внутрішньої безпеки проводять перевірки, встановлюють коло осіб, причетних до правопорушення, та направляють зібрані матеріали до інших правоохоронних органів для прийняття рішення відповідно до кримінально-процесуального законодавства.

Серед фактів шахрайських дій, виявлених протягом січня поточного року, на особливу увагу заслуговують дії громадянки, яка представилася працівником ДПА у Чернівецькій області й протиправно заволоділа коштами декількох суб'єктів господарської діяльності. Прокуратурою Чернівецької області за зазначеним фактом, задокументованим відділом внутрішньої безпеки при ДПА у Чернівецькій області, порушено кримінальну справу, триває розслідування.

У Вінницькій та Сумській областях попереджено спроби отримання від суб'єктів підприємницької діяльності безоплатних послуг (бронювання номерів у готелях, замовлення банкетів у ресторанах) шахраями під виглядом працівників податкової служби.

— Насамкінець, що Ви порадите колегам-податківцям у разі виникнення проблем з криміналітетом, а представникам легального бізнесу — з корумпованим податківцем?

— У першому й у другому випадку раджу не залишатися з проблемою наодинці, своєчасно звертатися до підрозділів Управління внутрішньої безпеки ДПА України, які за необхідності з іншими правоохоронними органами забезпечать захист працівників податкової служби від протиправних посягань і відреагують на протиправні дії з боку корумпованого податківця.


Розмову вів Микола ВЛАЩУК