Новости

Удачный старт

Торік фахівці ДПІ у м. Чернівці забезпечили 65% усіх надходжень податків, зборів та обов'язкових платежів на Буковині.
Цей дружний та професійний колектив вдало розпочав і 2011 р.: з початку року чернівецькі податківці зібрали до бюджетів усіх рівнів 55 млн. грн. У січні до державного бюджету  вони забезпечили збір платежів на суму 25,579 млн. грн., до місцевого — 29,801 млн. грн. Про те, які завдання виконують сьогодні фахівці однієї з найбільших податкових інспекцій Чернівецької області, розповідає її керівник Михайло Пердейчук.


— Михайле Дмитровичу, бути лідером, безперечно, почесно і водночас відповідально. Коли потрібно «підтягнути» план, в областях, як правило, звертаються саме до таких бюджетоформуючих інспекцій, як ваша. Часто доводиться виручати регіон?

— У нашій системі не можна працювати одноосібно: без взаємовиручки і взаємодопомоги у багатьох ситуаціях просто не вижити. І коли якась з інспекцій області з об'єктивних причин не виконує план, ми, звісно ж, підставляємо плече. Бо в міській ДПІ зареєстровано найбільшу порівняно з іншими інспекціями Буковини кількість платників податків, серед яких такі потужні підприємства, як ВАТ ЕК «Чернівці-обленерго», ТОВ «Машзавод», ВАТ «Чернівецький цегельний завод № 3», ТОВ «Рома». Для їхніх керівників честь області не є порожнім звуком. Тож у важку хвилину ці платники завжди готові допомогти регіону.

Крім того, ДПІ у м. Чернівці укомплектовано досвідченими працівниками (не випадково вона є одним із головних постачальників кадрів для обласної ДПА). Більшість фахівців можуть прогнозувати податкові надходження від підприємств, а отже, знають, на які добровільні резерви слід розраховувати в майбутньому. І не лише добровільні. Торік, наприклад, нам довелося позиватися до 27 платників. На думку наших інспекторів, вони повинні були додатково перерахувати до бюджету 54 млн. грн. Для Чернівців це — дуже великі гроші. Тож повоювали добряче.

На чиєму боці був суд?

— Звісно ж, на боці податкової. Адже наші фахівці сумлінно провели контрольно-перевірочні заходи: кожна донарахована сума повністю підтверджувалася відповідними документами. Ті справи, які вже розглянули суди, принесли бюджету узгоджені податкові зобов'язання на суму 17,287 млн. грн. Загалом у минулому році кожним аудитором донараховано до бюджету податків на 493,9 тис. грн.

У цілому ж колектив інспекції торік забезпечив збір платежів до загального фонду держбюджету майже на 325,38 млн. грн., що на 14,75 млн. грн. більше, ніж у 2009-му.
До місцевого бюджету забезпечено платежів на суму понад 469,08 млн. грн., що перевищує показник 2009 року на 21,16 млн. грн. Додам, що впродовж січня — грудня 2010 року попереджено відшкодування безпідставно заявленого податку на додану вартість на суму майже 33,13 млн. грн.

Які податки переважали торік у загальному показнику надходжень?

— Перше місце посідає податок на додану вартість — його мобілізовано до держбюджету на суму майже 223,29 млн. грн. Порівняно з 2009-м це більше на 26,21 млн. грн.
У січні — грудні 2010 року наша інспекція зібрала також податку на прибуток майже на 79,91 млн. грн. Нинішнього року надходження з цих податків становлять уже відповідно 21,02 та 2,65 млн. грн.

Звичайно ж, досягненню таких показників у роботі сприяли не лише високий професіоналізм податківців, а й розуміння ними проблем, які виникають під час забезпечення бюджетних надходжень, тісна співпраця з платниками, вдосконалення процедури адміністрування податків. Особливістю нашого міста є відносно невисокий рівень платоспроможності основних платників порівняно з індустріально розвинутими містами. Тому в наповненні бюджету суттєву роль відіграють малі підприємці — фізичні особи. Станом на 1 січня 2011 року їх зареєстровано 30 289. До кожного намагаємося, як кажуть, дійти, знайти спільну мову. Скажімо, близько 7 тисяч таких підприємців працюють на найбільшому в Чернівецькій області Калинівському ринку. Завдяки їхній роботі лише податку на додану вартість щомісяця МТЦ «Калинівський ринок» перераховує 550 — 600 тис. грн.

Над чим сьогодні працюють податківці інспекції? Прийняття Податкового кодексу, мабуть, внесло певні корективи в їхню роботу?

— Головне наше завдання і в 2011 році залишається незмінним: це — забезпечення стовідсоткового виконання нормативної бази надходжень. Незважаючи на щомісячне виконання планів, ми працюємо над підвищенням податкової культури населення з метою добровільної сплати податків. При цьому намагаємося заохочувати сумлінних платників.

Актуальними залишаються і перевірки щодо дотримання суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків. Торік здійснено 925 таких перевірок, за результатами яких до порушників було застосовано фінансові санкції на суму 4,056 млн. грн. У січні 2011-го наші працівники провели вже 50 таких перевірок. У п'яти суб'єктів господарювання здійснено хронометраж оприбуткування готівки. Як результат, виторг у ці дні в них зростав у кілька разів.

Ну і, звичайно ж, велику увагу приділяємо нині декларуванню доходів громадян. Залучаємо жителів Чернівців до цього, пояснюючи всім, що сумлінне виконання платниками свого конституційного обов'язку сприяє зміцненню держави.

У вашій інспекції працює один з найчисленніших підрозділів податкової міліції Чернівецької області. Якими є результати його роботи?

— Справді, у міській ДПІ працюють 28 міліціонерів. Торік вони викрили 20 злочинів у сфері оподаткування, з яких 17 — тяжких та особливо тяжких. Із незаконного обігу вилучено товарно-матеріальних цінностей на загальну суму 8,07 млн. грн., у тому числі 7424,7 дал лікеро-горілчаних виробів на суму понад 3,02 млн. грн., 48,4 тис. пачок тютюнових виробів — на 111,52 тис. грн., піротехнічних виробів — на 60 тис. грн., 24 т сумнівних продуктів харчування — на 257,2 тис. грн. Виявлено та припинено незаконну діяльність двох підпільних цехів з виробництва товарів народного споживання.

Хочу зазначити, що ми перевіряли лише платників з високим ступенем ризику, що підтверджують і результати перевірок. Тож порушники податкового законодавства вже мали можливість переконатися в тому, що у них — більше шансів бути перевіреними, ніж у сумлінних платників.

Наостанок хочу запевнити, що працівники ДПІ у м. Чернівці й надалі працюватимуть над підвищенням рівня справляння податків, формуватимуть у платників нову податкову ідеологію, яка б створювала в суспільстві ситуацію нетерпимості до неплатників.


Розмову вів Олександр КРЮЧКОВ