Аналитика

Гостям рады на Драгобрате

У географічному центрі Європи відкрився український туристичний центр.

Президент України Віктор Янукович запропонував подати заявку у 2014 р. до Міжнародного олімпійського комітету на проведення в Україні зимових Олімпійських ігор у 2022 р. Про це він заявив на засіданні Ради регіонів, яке відбулося торік у м. Львові. Згодом міністр України у справах сім’ї, молоді та спорту Равіль Сафіуллін, перебуваючи на Прикарпатті, зазначив, що до 2015 р. (до приїзду комісії МОК) заплановано виконання 50% усіх робіт, необхідних для того, щоб Україну обрали місцем проведення зимової Олімпіади  у 2022 р.

Олімпійські змагання змогла би прийняти перлина Українських Карпат — найвисокогірніша гірськолижна база України — Драгобрат. Вона розташована на висоті 1400 м над рівнем моря на межі хвойних лісів і альпійських лук біля підніжжя гори Стог (1707 м над р. м.) у районі гірського масиву Близниця (1883 м над р. м.). За рахунок значної висоти та унікального клімату тут взимку та навесні землю вкриває природний сніговий покрив. Нині тут розпочалися підготовчі роботи, щоправда, лише силами аматорів, котрі мають щире бажання зробити привабливішим Рахівський район Закарпаття як для спортсменів, так і для звичайних туристів.

На запитання нашого кореспондента відповідають директор і радник ТОВ «Бріарей» Світлана КУЛІНІЧ і Володимир ЛАЙШЕВ.


— Поясніть, будь ласка, кому спало на думку дати товариству ім’я сторукого та п’ятидесятиголового чудовиська?

Світлана КулінічСвітлана Кулініч: — У давньогрецькій міфології є міф про Бріарея — одного з трьох сторуких чудовиськ, яке допомогло Зевсу у боротьбі проти зговору Гери, Посейдона та Афіни. Отже, сторукий Бріарей став прикладом об’єднання олімпійської могутності Зевса із давніми стихійними силами. Нам сподобався цей міф. Тому коли 2008 року провідними адвокатами Києва було створено адвокатське об’єднання, йому дали назву «Бріарей». Відтоді наш човен пливе впевнено вперед, долаючи бурі та шторми.

Володимир Лайшев: — До речі, попередньо адвокати об’єднання в основному спеціалізувалися на виконанні доручень у сфері кримінального права, але згодом спектр послуг, які надавалися клієнтам, значно розширився. Ми створили справжню команду професіоналів, яка гарантує професійне ставлення до справ і збереження в таємниці доручень довірителів.

— Адвокатура і розвиток туристичної галузі — різні речі. Як «Бріарей» опинився у Карпатах?

Володимир ЛайшевВолодимир Лайшев: — Наші партнери — професійні лижники, майстри спорту. Улюбленим місцем їх відпочинку давно вже став Драгобрат. Якось вони запросили в гори і нас. Пам’ятаю, ніч їхали з Києва до Рахова. Втомилися. Але піднялися в гори, подихали чистим повітрям, покаталися на лижах — і за годину втоми як і не було. Відтоді по-дорослому «стали» на лижі. А ще — вирішили побудувати на Драгобраті щось на зразок туристичного комплексу. Днями здійснилася наша перша мрія — здано в експлуатацію готель «Хата Магната» на 70 місць. Лижникам, сноубордистам, саночникам відтепер є де зупинитися.

Світлана Кулініч: — «Хату Магната» будували з «нуля». Для цього запросили будівельників зі Львова. Приємно дивитися сьогодні на затишні, теплі та комфортні кімнати. Вода в кранах — джерельна (водогін до готелю проклали за кілька кілометрів). Відтак сніданки й вечері готуємо лише з неї. Продукти харчування привозимо з Івано-Франківська. Меню різноманітне — на будь-який смак. Проживання та дворазове харчування коштують близько 300 грн. за добу з однієї людини.

Сьогодні ми йдемо далі: Драгобрат має забезпечити відпочинок не лише взимку, а й упродовж усього року. Влітку, скажімо, плануємо відкрити наметове містечко у горах — на голубих озерах. Півтори-дві години ходи від готелю — і ви потрапляєте до неповторного райського куточка. Такої краси ніде немає в Україні: чиста прохолодна вода, якою щодня втамовують спрагу, нікого не боячись, олені, відбиває сонячні промені й наповнює повітря гірською свіжістю. У горах росте багато чорниці, білих грибів, у лісах водяться дикі кабани, лисиці, зайці. Той, хто торік побував на цих озерах, забронював місця в готелі й на 2011 рік.

— Невже раніше тутешні красоти нікого не причарували, і лише зараз в цьому краї почала розвиватися туристична галузь?

Світлана Кулініч: — Ця місцина й раніше приваблювала туристів, але для їх комфортного відпочинку тут не було жодних умов. Туристична база Драгобрат розташована на відстані 18 км від смт Ясиня Рахівського району Закарпатської області, 9 км — від автомагістралі Ужгород — Івано-Франківськ (до Ужгорода — 240 км, до аеропорту Івано-Франківська — 125 км). Добратися можна, але піднятися в гори, де розташована «Хата Магната», дуже проблематично, адже на Драгобрат ведуть дві гірські дороги: одна завдовжки 9 км, інша — 18 км. Обидві перебувають в дуже поганому стані, тому лише потужним позашляховиком можна подолати ці відстані.

Володимир Лайшев: — Саме із впорядкування під’їзних шляхів, лівньовок, будівництва централізованої мережі водопостачання та каналізації ми й розпочали тут свою діяльність. До речі, «Бріарей» зареєстровано в Рахові. Зроблено це свідомо, бо наш туристичний комплекс має приносити користь місцевій громаді. І податки, які ми регулярно й своєчасно сплачуємо у повному обсязі, мають наповнювати місцеву скарбницю. Це буде справедливо, адже Рахівський край — при всій своїй красі, природному та екологічному багатстві — живе бідно. У школах районного центру досі немає комп’ютерів, для дітей місцевих жителів досі не збудовано жодного спортивного комплексу. Частково ми допомогли вирішити ці проблеми навчальним закладам, але це — краплина в морі.

До речі, Рахівський район ще й досі не має генерального плану забудови, який би відповідав його потенціалу. Вирішення будь-яких земельних або будівельних питань (навіть завдяки великим старанням місцевої влади) дуже важке й тривале. Наприклад, сьогодні усі наші зусилля спрямовано на будівництво фунікулеру гондольного типу. Його вартість становить близько 10 млн. грн. Аби будівництво було проведено в оптимальні строки, шукаємо партнерів-інвесторів. Було б ще краще, якби нам вдалося пришвидшити вирішення питань дозвільного характеру, бо багато часу витрачено на погодження в різних інстанціях здачі в експлуатацію готельного комплексу. Близько трьох місяців лише тривали поїздки до Ужгорода, розташованого від Рахова на відстані 240 км...

— Отже, недаремно товариство має назву «Бріарей»?

Світлана Кулініч: — Ми не впадаємо у відчай, адже мета, яку переслідуємо, — благородна й вдячна. Якщо нам удасться побудувати все, що запланували, Драгобрат, розташований майже в географічному центрі Європи, зможе стати ще й туристичною Меккою. Минулого року у нас відпочивали гості не лише з країн близького зарубіжжя (Росії, Білорусії), а й з держав Євросоюзу. Вони стверджували, що природа у Карпатах навіть красивіша, ніж в Альпах, лише потрібно відпочинок зробити більш цивілізованим.

Володимир Лайшев: — Скажімо, взимку тут частенько трапляються заметілі. Сумувати навіть у комфортабельних готельних номерах не всім до вподоби. Тому на часі стало будівництво розважального комплексу, сауни. До того ж готельний комплекс розташований на скелі, з якої відкриваються чудові краєвиди. Аби це споглядання було ще приємнішим, ми встановили на майданчику мангал, аналогів якому немає в Україні. Шашличок, бесіда з друзями — чудовий відпочинок. На Новий рік і Різдво Драгобрат відвідали кілька сотень туристів.

Плануємо також побудувати нові лижні траси, які відповідали б міжнародним лижним стандартам. Тоді до Драгобрату приїжджатимуть більше туристів з-за кордону. За останні вісім років потужно розвинувся гірськолижний курорт Буковель, розташований неподалік. Майже щороку проводять різні міжнародні змагання на гірськолижному курорті Банско в Болгарії, про який ще кілька років тому ніхто й не чув. Польща, Словаччина успішно розвивають туристичну галузь. Ми теж бажаємо зробити посильний внесок у цю справу. Маємо підтримку Рахівської районної та Закарпатської обласної адміністрацій, податкових органів. Можливо, й учасники зимових Олімпійських ігор 2022 року змагатимуться в цих краях, житимуть у нашому туристичному комплексі. Мріємо про це й були б цьому дуже раді.


Розмову вів Олександр КРЮЧКОВ