Статьи

Скрупулезность, старательность, терпение — три кита Валерии Игнатовой

Валерія ІгнатоваХудожня вишивка, вправи з йоги та китайська гімнастика «цигун» лише на перший погляд видаються непоєднуваними захопленнями. Насправді старший оперуповноважений з особливо важливих справ відділу внутрішньої безпеки при ДПА у Донецькій області Управління внутрішньої безпеки ДПА України Валерія ІГНАТОВА, яка відповідає за діловодство, зокрема прийом і оформлення номенклатурних справ, їх документування й архівування, переконана, що для її роботи надзвичайно важливо внутрішньо сконцентруватися, запастися терпінням, випромінювати позитивну енергетику. Саме завдяки хобі Валерія Ігнатова набуває таких умінь, удосконалює професійні риси і водночас отримує творчу насолоду й наснагу.


— Валеріє Валеріївно, у Вас чимало захоплень, причому доволі різнобічних. Яке з  хобі було першим?

— Пригадую, років сім тому я потрапила на виставку робіт майстрів народної творчості у Донецькому обласному художньому музеї. Вишивки, що експонувалися на ній, особливо рушники, настільки вразили мене, що я вирішила спробувати свої сили у рукоділлі, яким, до речі, за часів наших прабабусь вправно володіла кожна жінка. Спершу вишила на носовичку вишневу гілочку з ягодами і  подарувала її чоловікові. Цей невибагливий  дарунок його дуже зворушив. А мене надихнув на складніші теми, які згодом втілилися у барвистих рушниках, вишиванках…

Часом рідні відверто дивувалися з моєї стоїчної посидючості та аскетичного терпіння, із захопленням спостерігали за тим, як я вправно нанизую стібок за стібком, хрестик за хрестиком. Хоча, зізнаюся чесно, попервах, а особливо під поганий настрій, хотілося закинути голки куди подалі… Але бажання завершити розпочату справу і побачити свій задум матеріалізованим у ручну вишивку брав гору. Гадаю, що саме почуття глибокого задоволення результатами власної домашньої творчості стимулювало мене до вдосконалення майстерності.

— Ваше хобі певним чином позначається на розвитку професійних навичок?

— Я стала скрупульознішою і стараннішою, адже на ниві такої копіткої справи, як діловодство, облік кореспонденції та архівування, якими щодня займаюся, без цих рис просто не обійтися. Виробила їх завдяки заняттям  ручною вишивкою. Комусь така творчість може видатися досить нудною й одноманітною. Насправді ж віртуозне володіння голкою та кольоровими нитками — справжнє мистецтво. Спробуйте створити мережаний малюнок на полотні, тоді й переконаєтеся, якою силою терпіння треба володіти.

Врешті-решт вишивальниця, як і художник, має добре помізкувати, яку кольорову гаму краще відтворити. І тут вже не важливо, який ви інструмент застосовуєте, — масляну фарбу чи кольорові нитки. Словом, без образного мислення, гарної уяви не створити вишиване полотно. Звісно, у такій творчості, як і у будь-якій іншій, існують елементи примітивної ручної праці. Але й цю «невдячну» роботу, особливо останнім часом, взяв на себе науково-технічний прогрес. Завдяки новим комп’ютерним програмам, маючи певний досвід і технічні навички, можна вишити кольоровими нитками художній твір будь-якої складності, починаючи від портретного жанру й закінчуючи натюрмортами, індустріальними або природними пейзажами.

— Що найбільше подобається відтворювати на тканому полотні і хто Ваші шанувальники?

— Останнім часом я дедалі частіше ловлю себе на думці, що віддаю перевагу портретам і натюрмортам з квітів. І ті, й інші мають свій неповторний образ, особливості характеру. Передати це за допомогою техніки вишивання «хрестиком» надто складно. Саме від цього вміння залежить одухотвореність полотна. І я дуже стараюся… Чимало моїх робіт прикрашають житла родичів і друзів.

— Як Вам вдається поєднувати різнополярні захоплення — рукоділля, вправи з йоги і китайської гімнастики «цигун»?

— Це дуже просто. Адже всі три позиції чудово доповнюють і взаємозбагачують одна одну. Мистецтво йоги вчить бути цілеспрямованим, досягати поставленої мети. Цієї риси часом так бракує тим, хто вирішив спробувати свої сили на ниві художньої вишивки. Щодо китайської гімнастики, то вона не зводиться лише до великого комплексу фізичних вправ, які, безперечно, насичують організм винятковою бадьорістю, коли заряд енергії акумулюється на увесь день. «Цигун» — це ще й цілий філософський напрям, який позитивно змінює ставлення людини до природи, до інших людей, до самого себе. Квінтесенція таких захоплень, як художнє вишивання, заняття вправами з йоги й китайської гімнастики дає змогу всебічно й гармонійно розвиватися. Це вкрай важливо, коли працюєш з людьми.

— А як ставляться до Ваших захоплень колеги по роботі?

— Одні по-доброму заздрять, тому що в моєму житті немає місця для нудьги й неробства. Щодо колег з «позакласних» занять вишиванням, то вони охоче розділяють зі мною всі ті радощі, які дарує спілкування з прекрасним. До речі, у нашому відділі три співробітниці також захоплюються рукоділлям. Ми обговорюємо ноу-хау щодо вишивання, охоче обмінюємося досвідом. Таке спілкування додає відносинам емоційної теплоти, гуртує колектив. Без зайвої скромності зауважу, що колеги неодноразово мені говорили, що я буквально випромінюю позитивну енергетику.

— А як реагують на Ваше хобі в родині?

— Чоловік  лояльно ставиться до моїх уподобань і захоплюється результатами творчості. Я вдячна йому, адже вишивка, погодьтеся, справа суто жіноча й досить далека від чоловічих інтересів. А от донька Катерина — учениця дев’ятого класу — наслідує мої уподобання. Вона не раз успішно демонструвала свої вишивки на шкільних конкурсах дитячої творчості. Нині готується до міської виставки художніх робіт школярів Донецька. Тому я дуже пишаюся своєю донею — справжньою вишивальницею, яка, тепер я це вже добре бачу, перевершила маму в художній майстерності (сміється). І слава Богу!


Розмову вів Юрій НОВИКОВ