Новости

Динамика поступлений в регионе связана с его курортной спецификой

Одне із всесвітньо відомих і найпопулярніших в Україні курортних міст — Ялта унікальне не лише своїми мальовничими ландшафтами, цілющим повітрям, насиченим ароматами моря та гірського різнотрав’я, а й вагомим економічним потенціалом і далекосяжними перспективами щодо розвитку бізнесу.

Начальник ДПІ у м. Ялті Олександр ГарагуцРозташовані навколо Ялти невеличкі курортні містечка — Місхор, Сімеїз, Гаспра, Партеніт, Гурзуф, Лівадія утворюють так звану Велику Ялту, яка включає близько 170 санаторно-курортних і туристичних установ. Саме курортна специфіка, на думку начальника ДПІ у м. Ялті Олександра Гарагуца, неабияк позначається на динаміці податкових надходжень у регіоні. Сьогодні Олександр ГАРАГУЦ розмірковує про резервні джерела податкових надходжень, а також ділиться практичними напрацюваннями ялтинських податківців.


— Олександре Івановичу, за результатами одного з рейтингів, складених тижневиком «Українська інвестиційна газета» та агентством «Кредит-Рейтинг», Ялту було визнано кращим містом щодо розвитку в кризовий період. Наскільки цей факт має реальне економічне підґрунтя? Чи з’являються нові резервні джерела податкових надходжень на одній з найфешенебельніших приморських територій півострова?

— На мою думку, подібні рейтинги до деякої міри умовні, адже насамперед мають на меті привернути увагу до економічного потенціалу українських міст. Велика Ялта є, безперечно, надзвичайно привабливою територією щодо вкладення інвестицій та подальшого розвитку бізнесу, зокрема малого й середнього. Принаймні про це свідчать підсумки діяльності ДПІ у м. Ялті за 11 місяців 2010 року, згідно з якими обсяги мобілізованих до зведеного бюджету податків і зборів становлять 567 млн. грн., що перевищує відповідний показник 2009 року на 79 млн. грн. А до держбюджету за цей період забезпечено надходжень на суму 200,4 млн. грн. Завдяки податковому супроводу бюджетоформуючих підприємств, таких як санаторії «Нижня Ореанда», «Ай-Петрі», «Місхор», ТРК «Ялта», Алупкінський палацово-парковий музей-заповідник, до скарбниці надійшло 183 млн. грн. Серед вагомих резервів наповнення бюджету — руйнування ялтинськими податківцями схем мінімізації податкових зобов’язань (надійшло 7,5 млн. грн.), а також стягнення платежів у рахунок погашення податкової заборгованості (надійшло 4 млн. грн.).

— Спекотне літо і затяжна тепла осінь минулого року розширили рамки курортного сезону. Зважаючи на це, чи поповнилася місцева скарбниця додатковими надходженнями? Якими власними практичними напрацюваннями щодо залучення податкових коштів до бюджету можете поділитися?

— Ялта — не лише перспективний, а й водночас надзвичайно складний в економічному аспекті регіон, у якому динаміка надходжень безпосередньо пов’язана з його курортною специфікою. Приміром, у січні минулого року до зведеного бюджету мобілізовано 33,4 млн. грн., а в серпні — 68,2 млн. грн.

Погодні умови курортного сезону 2010 року і справді сприяли припливу до Ялти великої кількості відпочивальників. А цей процес зазвичай супроводжується збільшенням чисельності суб’єктів господарювання у сфері торгівлі, громадського харчування, послуг. Тому діяльність інспекції передусім спрямовуємо на проведення контрольно-перевірочних заходів. Як свідчить практика, ми небезпідставно особливу увагу приділяємо суб’єктам господарювання, які працюють у місцях масового відпочинку громадян, а також надають послуги з оренди житла, здійснюють роздрібну торгівлю харчовими продуктами, алкогольними напоями і тютюновими виробами. Працівниками ДПІ у м. Ялті було проведено 1224 перевірки дотримання норм законодавства у сфері обігу готівки та застосування реєстраторів розрахункових операцій і у 1188 випадках зафіксовано порушення. Отже, результативність перевірок очевидна та незаперечна. Причому на фоні розмаїтого переліку порушень, з-поміж яких — і торгівля без ліцензій, і відсутність обліку обігу товару, найпоширенішим є непроведення розрахунків через касові апарати. За результатами таких перевірок до бюджету надійшло 1,2 млн. грн. Для виявлення повноти оприбуткування готівки під час реалізації товарів, робіт і послуг працівники ДПІ у м. Ялті проводять хронометражі, під час яких фіксують обсяги виручки від реалізації. Протягом курортного сезону такі хронометражі було проведено щодо 51 суб’єкта господарювання. З’ясувалося, що впродовж перевірки у 97% платників зафіксовано виручку, яка майже вдвічі перевищувала середньоденну в попередні дні.

Зауважу, що у курортний період працівники Головного відділу податкової міліції ДПІ у м. Ялті спрямовують діяльність на протидію злочинам у сфері оподаткування. В рамках операції «Курорт-2010» зафіксовано 133 випадки вилучення товарів з незаконного обігу на суму понад 20,5 млн. грн., зокрема алкогольних напоїв — на суму 280,8 тис. грн. Припинено діяльність трьох підпільних цехів, алкогольна продукція яких не тільки не відповідає вимогам Держстандарту України, а й містить речовини, які можуть загрожувати життю і здоров’ю громадян.

— Для всіх без винятку регіонів, великих і малих міст України актуальною лишається проблема легалізації ринку праці. Як вирішують її ялтинські податківці, яким, крім того, доводиться тримати під контролем сезонних працівників, котрі приїздять до Ялти на заробітки?

— Легалізація ринку праці — надзвичайно важлива соціальна проблема, від якої безпосередньо залежить розвиток територіальних громад. Адже схеми мінімізації сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб, які застосовують порушники законодавства, негативно позначаються на обсягах надходжень до місцевої скарбниці. Тому ялтинські податківці тримають під особливим контролем передусім сезонні об’єкти торгівлі, громадського харчування, інші точки надання послуг відпочивальникам. Окрім перевірочної особлива роль тут належить аналітичній роботі. Працівники інспекції користуються інформацією із зовнішніх джерел, здійснюють моніторинг оголошень у ЗМІ, зокрема в мережі Інтернет.

У ході проведення контрольно-перевірочної роботи за 11 місяців 2010 року перевірено 178 суб’єктів господарювання щодо правильності нарахування та своєчасної сплати до бюджету податку з доходів фізичних осіб. До бюджету додатково мобілізовано 600 тис. грн.

Саме на сезонних об’єктах торгівлі, громадського харчування найчастіше виявляють порушення трудового законодавства, іноді настільки кричущі, що з боку підприємців наївно було б сподіватися на те, що податківці їх не помітять. Приміром, кафе на 20 місць згідно з оформленими документами обслуговували двоє осіб одночасно і як кухарі, офіціанти, бармени, посудомийники, і як прибиральники, охоронці та адміністратори. Траплялися випадки, коли двоє реалізаторів одночасно працювали на чотирьох торговельних точках у різних кінцях міста.

Вивести на чисту воду недобросовісних працедавців можна, зіставляючи інформацію з газетних оголошень з даними трудових договорів. Так, в одній із ялтинських газет було опубліковано оголошення про приймання на роботу продавця із заробітною платою 1,5 тис. грн. Зіставивши зміст оголошення з умовами договору, з’ясували, що в угоді працедавець зазначив іншу суму винагороди — 900 грн. Наразі підприємця залучено до оподаткування.

Чимало інформації про виплату зарплати «в конвертах» надходить письмово чи по телефону довіри безпосередньо від самих громадян. Це свідчить про зростання рівня податкової культури та свідомості платників податків.

Завдяки ефективній діяльності податківців 858 суб’єктів господарювання збільшили розміри заробітної плати до законодавчо встановленого рівня і вище. Крім того, скоротилася кількість підприємств, які мають заборгованість по заробітній платі. Наразі налічується 22 такі структури, а сума заборгованості зменшилася на 5,5 млн. грн.

Протягом 2010 року на підставі матеріалів Головного відділу податкової міліції ДПІ у м. Ялті порушено три кримінальні справи за фактами грубого порушення законодавства про працю і невиплату заробітної плати працівникам підприємств.

— На сьогодні у Криму в цілому та у Ялті зокрема одним із найперспективніших видів бізнесу є готельний. Причому дедалі більшим попитом серед відпочивальників користуються приватні домоволодіння. Втім не всі власники приватних будинків, надаючи орендні послуги, мають дозвільні документи на провадження такого виду діяльності або реєструють їх як готелі. Наскільки жорстких заходів у такому разі вживаєте, які найрезонансніші факти порушень, виявлені протягом 2010 року, можете навести?

— Одразу зауважу, що протягом курортного сезону понад 3,7 тисячі ялтинців придбали фіксовані патенти на надання житла в оренду. Завдяки тому, що їхню бізнес-діяльність було узаконено, до місцевих бюджетів надійшло понад 1,1 млн. грн. податку з доходів фізичних осіб, що на 42% перевищує відповідний показник 2009 року.

Працівники ДПІ у м. Ялті здійснюють цілеспрямовану діяльність щодо виявлення громадян, які надають в оренду житло, не лише протягом курортного сезону, а й тоді, коли приплив туристів спадає. Всього проведено 412 рейдів з виявлення таких громадян. Завдяки цим заходам близько 800 громадян змушені були придбати фіксований патент на надання квартири в оренду, а до бюджету додатково надійшло 326 тис. грн. податку з доходів фізичних осіб.

Виявленню фактів незаконної діяльності, пов’язаної з наданням послуг з проживання у приватних міні-готелях і пансіонатах, приділяють особливу увагу працівники Головного відділу податкової міліції ДПІ у м. Ялті. У рамках проведення операції «Курорт-2010» податковими міліціонерами припинено діяльність 14 міні-готелів, власники яких, не маючи дозвільних документів, надавали відпочивальникам послуги з короткочасного проживання на території Великої Ялти. Матеріали за фактами виявлених порушень направлено до суду. Так, у ході перевірки міні-готелю в Гурзуфі виявлено, що фізична особа надавала послуги з оренди житла громадянам за 600 грн. на добу без дозвільних документів на цей вид діяльності. За результатами перевірки складено протокол, на підставі якого вилучено триповерхову будівлю міні-готелю на шість номерів
(18 койко-місць).

— На приморських територіях одним із найвагоміших джерел податкових надходжень є земельний ресурс. Які порушення переважають у сегменті землекористування? Наскільки розміри орендної плати за землю, визначені в договорах, співмірні зі ставками, визначеними чинним законодавством?

— Надходження з плати за землю становлять 36,6% від загальних обсягів надходжень до місцевих бюджетів. За 11 місяців 2010 року надходження з плати за землю становлять 133 млн. грн., що на 43,7 млн. грн. перевищує відповідний показник 2009 року.

Актуалізація грошової оцінки землі, яку на сьогодні проведено тільки на території Ялти, Сімеїзу і Форосу, — одне з найпроблемніших питань. Алупкінська, Масандрівська, Кореїзька, Гаспринська та Лівадійська селищні ради обіцяли провести актуалізацію грошової оцінки землі нинішнього року.

Відповідно до чинного законодавства мінімальний розмір орендної плати має бути не меншим ніж трикратний розмір податку на землю і не перевищувати 12% нормативної грошової оцінки. Щодо селищних рад, то, приміром, найближчою до максимальної є ставка орендної плати у Гурзуфській селищній раді. А на території Алупкінської міської ради встановлено мінімальні ставки.

— На час зимових свят кількість гостей у Ялті істотно зросла. Які напрями діяльності у цей період були найпріоритетнішими для працівників ялтинської податкової служби?

— За нашими прогнозами, кількість недобросовісних підприємців і громадян, які прагнуть отримувати дохід, мінімізуючи або уникаючи оподаткування, на час новорічних та різдвяних свят зазвичай збільшується. Тому працівники інспекції активізують діяльність за всіма напрямами. Сподіваюся, що зміни, внесені до Податкового кодексу України, і насамперед систематизація податкового законодавства, розширення бази оподаткування за рахунок поліпшення адміністрування податків, сприятимуть підвищенню інвестиційної привабливості всього ялтинського регіону. А діяльність суб’єктів господарювання у правовому полі убезпечить їх від порушень і штрафів.


Розмову вела  Інна ГОЛОВКО