Водночас підприємство є лідером серед платників податків у Харківській області. Про здобутки й проблеми, які доводиться сьогодні вирішувати харківським фармацевтам, розповідає генеральний директор товариства Олександр ДОРОВСЬКИЙ.
— Так. Підсумки нашої роботи в 2010 році ще підіб’ємо, але сьогодні вже можна сказати, що за виробництво фармацевтичних препаратів та матеріалів ми завоювали четверте місце серед інших подібних підприємств в Україні. Рейтинг проводився за вісьмома критеріями. А за обсягами відрахувань до державного бюджету та бюджетів різних рівнів, отриманим прибутком підприємство було у «срібних» призерах. Зазначу, що річний план з податку на прибуток (а це — основний наш податок) виконано ще у жовтні. Надходження з цього податку забезпечено в сумі 8,848 млн. грн.
А до місцевого бюджету лише податку з доходів фізичних осіб надійшло у 2010-му понад 4,5 млн. грн.
На цей час у портфелі компанії перебуває 249 препаратів фарматерапевтичних груп. 70 з них ми впровадили в 2010 році. Із введенням в експлуатацію нового цеху, будівництво якого проведено за всіма вимогами міжнародних стандартів GMP і фактично вже завершено, значно розшириться асортимент продукції. Компанія «Здоров’я» гарантує високу якість сировинних матеріалів, ефективні технології, навички та досвід працівників, а головне — унікальні за своїми характеристиками, безпечні, зручні у застосуванні, дешеві власні оригінальні препарати на основі як амінокислот, так і лікарських рослин — глутаргін, октамін, факовіт, об’єднаних торговою маркою «Природа лікує».
Наші досягнення визнано міжнародними експертами: у 2003 році ТОВ «Фармацевтична компанія «Здоров’я» отримало нагороду «Панацея-2003» за впровадження у виробництво нових препаратів, наступного, 2004-го, перемогла одразу у двох номінаціях: «За глобальність програм розвитку» та «За ефективну стратегію промоції». У 2005 році ми стали володарями престижної нагороди «Європейська якість», яку присуджує «Europe Business Assembly» (Оксфорд, Англія). Тоді ж препаратом року було визнано глутаргін, а наступного — флуконазол-Здоров’я. У 2010 році підприємство взяло участь в Міжнародному економічному рейтингу «Ліга кращих» і за досягнуті переваги над конкурентами та четверте місце серед 350 тисяч фармацевтичних підприємств України отримало статус «Підприємство року—2010».
— Ми пишаємося цим. У важкий для країни час було виготовлено 93 тисячі упаковок препарату. Досягти цього вдалося за рахунок того, що наше виробництво передбачає швидку перебудову ліній для випуску нових ліків. Український Таміфлю поставити на конвеєр ми змогли, скажімо, за два місяці. Швидше організувати виробництво перешкодила… реєстрація препарату. З цього приводу хотів би зауважити, що в багатьох країнах світу подібні «мажорні» питання вирішуються дуже оперативно. У тому числі й тендерні. В Росії, наприклад, іноземного виробника ліків не допустять до тендера, якщо є хоча б один вітчизняний. Ми ж, маючи багатий досвід роботи, володіючи новітніми технологіями та висококваліфікованими кадрами, часто-густо програємо тендери.
Хотілося б у недалекому майбутньому й розширити свою присутність у країнах ближнього та далекого зарубіжжя. Потрібні лише кошти для «розкрутки» власних брендів. Провідні фармацевтичні компанії світу витрачають десятки тисяч доларів на рекламу своєї продукції. Тому з наших телеекранів не сходять кліпи про ті чи інші препарати. Водночас вітчизняні мають лікувальний ефект не гірший і коштують значно дешевше, але про них знають не всі українці. У 2007 році підприємство отримало перший сертифікат GMP на виробництво ін’єкційних розчинів у формі карпул, які використовуються як анестезія в стоматології. Подібні розчини в Україні не випускає ніхто. Але вітчизняні фахівці частіше користуються імпортними, бо про наші знають далеко не всі лікарі.
— Так. Кафедра промислової фармації та економіки — єдина в Україні. Її слухачі закріплюють на практиці теоретичні знання. А отже, наше підприємство, інші фармацевтичні заводи і фабрики отримають кваліфікованих спеціалістів, які примножать досягнення вітчизняної фармації. 1200 працівників фармацевтичної компанії «Здоров’я» це завдання виконують щоденно.
Розмову вів Олександр КРЮЧКОВ