Другие налоги

О превышении ограничения на наличные расчеты

Нацбанк України розглянув звернення щодо надання роз'яснень про перевищення обмеження на готівкові розрахунки і повідомляє таке.

У п. 2.2 Положення про ведення касових операцій (далі - Положення N 637) зазначено, що підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницьку діяльність) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок грошових коштів, отриманих з банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів.

Згідно з п. 1 постанови Правління Нацбанку України від 09.02.2005 р. № 32 «Про встановлення граничної суми готівкового розрахунку» гранична сума готівкового розрахунку одного підприємства (підприємця) з іншим підприємством (підприємцем) протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами встановлена у розмірі 10000 грн.

Зазначене обмеження поширюється на розрахунки підприємств (підприємців) між собою, але не поширюється на розрахунки підприємств (підприємців) з фізичними особами. Прі цьому кількість підприємств (підприємців), з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується (п. 2.3 Положення).

Таким чином, обмеження в розмірі 10000 грн. не поширюється на операцію з виплати підприємством фізичній особі за договором купівлі-продажу рухомого майна готівкою з каси.

Що стосується сплати керівником підприємства митного збору в сумі, що перевищує 10000 грн., то в даному випадку керівник виступає від імені підприємства і на підприємство поширюється обмеження, визначене п. 2.3 Положення № 637.

При цьому повідомляємо, що за порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою, до порушників застосовується адміністративна відповідальність, визначена ст. 16315 Кодексу України про адміністративні порушення.


Заступник Голови Нацбанку України В. Ричаківська