Вчора Кабінет міністрів України затвердив пілотний проект скасування державного регулювання цін на харчові продукти, який розпочнеться 1 жовтня 2016 року й завершиться 1 січня 2017 року.
Таку інформацію оприлюднено на сторінці Facebook Мінекономрозвитку. Завдяки цьому рішенню бізнес зможе заощадити сотні мільйонів гривень на адмініструванні. Саме таку ціну виробники і ритейлери платять сьогодні за те, щоб виконувати застарілі пострадянські вимоги. «На період пілотного проекту українські фермери, виробники, а також торговельні мережі звільняються від обов’язкової декларації (а де-факто дозволу) зміни цін і примусового встановлення націнки», – йдеться у повідомленні.
У відомстві зауважують, що регулювання цін є «годівницею» для чиновників і не лише не сприяє їх стриманню, а навпаки, провокує зростання. Низькі ціни на так звані соціальні продукти трималися не завдяки, а всупереч адміністративному тиску. По суті, – це прихований «податок на популізм», який втрачає сенс в умовах ринкової економіки, – наголошують у Мінекономрозвитку.
«За даними досліджень, у середньому ціни на регульовані товари зростають на 20% швидше, ніж на інші продукти», – стверджують у міністерстві. Так, з 2003 року зростання цін на соціально значущі харчові продукти значно випереджає середній показник зростання цін за всіма харчовими продуктами.
Врешті-решт, результати пілотного проекту стануть підставою для рішення щодо доцільності збереження державного регулювання цін. Наразі у Мінекономрозвитку підтримують ідею щодо повної відмови від держрегулювання.