НДФЛ

Обмін об’єкта нерухомості на інший

Який порядок оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходу, отриманого фізичною особою — резидентом у разі обміну своєї квартири (за договором обміну така особа є стороною 1) на квартиру з доплатою, що належить іншій фізичній особі — резиденту (стороні 2)?


Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна регулюється ст. 172 Податкового кодексу, п. 172.8 якої встановлено, що для цілей цієї статті під продажем слід розуміти будь-який перехід права власності на об’єкти нерухомості, крім їх успадкування та дарування.

Згідно з п. 172.1 ст. 172 цього Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовано такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не оподатковується.

Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не поширюється на майно, отримане таким платником у спадщину.

Водночас згідно з п. 172.2 ст. 172 Податкового кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 цієї статті, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 цієї статті, підлягає оподаткуванню за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 цього Кодексу (5%).

Відповідно до п. 172.3 ст. 173 Кодексу у разі обміну об’єкта нерухомості на інший (інші) дохід платника податку у вигляді отриманої ним грошової компенсації від відчуження нерухомого майна, визначеного: в абзаці першому п. 172.1 цієї статті, — не оподатковується; у п. 172.2 цієї статті, — оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 цього Кодексу (5%).

Дохід від продажу об’єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об’єкта, розрахованої органом, уповноваженим здійснювати таку оцінку відповідно до закону.

Отже, при обміні об’єктів нерухомості — квартири (сторони 1) на квартиру (сторони 2) з грошовою компенсацією (доплатою) базою оподаткування у разі недотримання вимог абзацу першого п. 172.1 ст. 172 Податкового кодексу є вартість кожного об’єкта обміну, а також дохід фізичної особи (сторони 1) у вигляді отриманої ним грошової компенсації (доплати), яка підлягає оподаткуванню за ставкою 5%.

 

«Горячие линии»

Дата: 1 ноября, четверг
Время проведения: с 14:00 до 16:00
Контактный номер: (044) 501-06-42