Статьи

У пошуках ефективного власника

Верховна Рада України ухвалила закон, необхідний для початку приватизації великих державних підприємств. Законопроект № 2319 а-д у цілому підтримали 252 народні депутати. Закон скасовує обов’язковий попередній продаж на біржі 5 —10% акцій підприємства до початку проведення конкурсу, а також забороняє брати участь у приватизації резиденту держави-агресора.
Експерти зазначають, що від ухвалення цього документа залежить дата початку продажу, зокрема держпакету акцій одного з найбільших виробників хімічної продукції — Одеського припортового заводу (ОПЗ), а також шести обленерго, «Центренерго» та низки ТЕЦ. Як очікується, продаж 345 державних компаній, включених до приватизаційного списку, може залучити до бюджету близько 3 млрд. дол. Найближче приватизаційне майбутнє України проаналізуємо в цьому матеріалі.


Як заявив на одному із брифінгів міністр юстиції України Павло Петренко, процес приватизації значною мірою гальмує корупція.

«У нас 1,5 тис. держпідприємств, більшість із них — збиткові. Парламент проти їх продажу тому, що ті, хто має контроль над тими або іншими підприємствами, давно вважають їх уже приватизованими. Це і є політична корупція й залежність політичних сил від бізнес-структур», — сказав він.

З приводу збитковості багатьох підприємств висловився й голова Фонду держмайна України (ФДМУ) Ігор Білоус. З його слів, у держави безліч неліквіду — на сьогодні із 365 господарчих товариств в управлінні Фонду 96 перебувають у стані банкрутства.

Ігор Білоус вважає, що активи держпідприємств стрімко знецінюються через відсутність модернізації, на яку в держави немає коштів, неефективне управління й появу на ринку конкурентів.

«Ніхто не може сказати з упевненістю, що за два — три роки умови будуть сприятливішими й ми зможемо виручити більше за знецінені згодом підприємства. А тим часом держава повинна їх утримувати. Ми маємо на балансі безліч неліквіду, на який з бюджету постійно спрямовуються чималі дотації, а взамін — жодної вигоди від них», — зазначає Ігор Білоус.

Потрібен Кодекс приватизації

ФДМУ раніше неодноразово заявляв про плани створити Кодекс приватизації — збірник законів, що регулюють процедуру продажу держмайна. 

Голова Фонду Ігор Білоус сподівається, що такий збірник законів вирішить законодавчі проблеми у питаннях приватизації.

«Є ідея створити Кодекс приватизації — збірник документів, що регулюють повністю всі напрями діяльності фонду: продаж держмайна, оренду, корпоративне управління й регулювання оціночної діяльності», — заявив очільник ФДМУ.

Він також підкреслив, що наразі кількість документів, що регулюють діяльність фонду, занадто велика, крім того, вони часто один одному суперечать, а тому створюється плутанина. На його думку, за наявності фінансування Кодекс з’явиться до кінця нинішнього року.

Велика приватизація — великі сподівання

Як уже згадувалося, в Україні 2016 рік буде роком великої приватизації, яка почнеться з продажу одного з найбільших підприємств з виробництва хімічної продукції — Одеського припортового заводу. Про це неодноразово звучали заяви на урядовому рівні.

В уряді стверджують, що через відсутність необхідного законодавчого поля змушені були призупинити приватизацію цього підприємства. Тим часом ФДМУ вже вибрав радника для цього процесу. Ним стала швейцарська глобальна фінансова компанія UBS, яка працює в 50 країнах, у тому числі в Україні. Вона вважається другим за величиною у світі накопичувачем приватних активів з 2,2 трлн. швейцарських франків і провідним постачальником банківських послуг у Швейцарії.

Зі слів Ігоря Білоуса, уже отримано заявки від 10 потенційних покупців, які візьмуть участь у конкурсі з продажу 99,57% акцій ОПЗ, що на цей час належать державі.

У свою чергу НБУ полегшив іноземцям участь у приватизації. Інвесторам не доведеться переводити валютні застави в гривню. Нерезиденти, які братимуть участь у приватизації державного майна, відтепер можуть вносити грошове забезпечення (гарантійний внесок) у валюті без його обов’язкової конвертації.

Приватизація в агросекторі

Міністерство аграрної політики й продовольства України передало в управління ФДМУ вісім підлеглих державних підприємств для подальшої приватизації. 

«Приватизація — єдиний шлях подолання корупційних схем і відновлення нормальної роботи цих підприємств. Це підтверджують десятиліття діяльності менеджерів від держави, які майже зруйнували виробничу базу. Сьогодні державні аграрні компанії — тягар, що завдає шкоди й гальмує розвиток усієї галузі», — зазначив голова Мінагрополітики України Олексій Павленко.

Він підкреслив, що очолюване ним міністерство наполягає на розпаюванні земель цих держпідприємств між членами трудових колективів.

«Загальний земельний банк тільки названих восьми ДП становить 5500 га. Фактично це єдиний актив, який від них залишився. У разі розпаювання ділянки розміром 10 га отримають усі, хто працюють на підприємстві, а також пенсіонери. Ми закликаємо Фонд якомога швидше виконати цю роботу, адже скоро почнеться чергова посівна кампанія, і підприємства повинні повноцінно її розпочати», — заявив міністр.


ДОВІДКОВО

ПАТ «Одеський припортовий завод» є одним з найбільших підприємств хімічної галузі України. Воно було засноване в 1974 р. і неодноразово модернізувалося. Спеціалізується на виробництві аміаку, карбаміду тощо. Також воно займається перевантаженням хімічної продукції на морські судна, що надходить на експорт із країн СНД (є монополістом на українському ринку послуг із приймання, охолодження й перевантаження аміаку).
Перше рішення про продаж ОПЗ було прийнято ще в 1993 р. Його кілька разів намагалися продати, та щоразу в останній момент конкурс скасовували. Єдині торги відбулися в 2009 р., але їх результати тендерна комісія не затвердила.
3 грудня 2014 р. Фонд держмайна України почав процес приватизації заводу, виставивши на торги перші 5% акцій, однак уже 10 грудня продаж було призупинено.

«Горячие линии»

Дата: 12 декабря, четверг
Время проведения: с 14:00 до 16:00
Контактный номер: (044) 501-06-42