Другие налоги

Довідка про статус резидента

Чинними міжнародними угодами про уникнення подвійного оподаткування не передбачено надання довідок про статус резидента як необхідної умови для звільнення від оподаткування доходів. Зважаючи на це, чи є потреба в отриманні довідки про статус резидента як підстави для застосування положень міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування?


Статтею 1 усіх чинних двосторонніх міжнародних договорів про уникнення подвійного оподаткування, укладених Україною, встановлено, що відповідний договір застосовується до резидентів України та до резидентів іншої Договірної Держави, з якою укладено цей договір, а також до осіб, які є резидентами обох Договірних Держав.

Отже, для одержання права на використання пільгового оподаткування згідно з положеннями чинного міжнародного договору про уникнення подвійного оподаткування особа, яка претендує на таке право, повинна підтвердити свій статус резидента Договірної Держави, з якою укладено цей договір. Тобто необхідною умовою застосування до особи положень договору (звільнення (зменшення) від оподаткування доходів) є підтвердження статусу резидента відповідної країни, з якою укладено договір. Таке підтвердження видається у формі довідки.

Відповідно до положень п. 103.2 ст. 103 Податкового кодексу застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється лише за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами п. 103.4 цієї статті.

При цьому відповідно до положень п. 103.10 ст. 103 Податкового кодексу в разі ненадання нерезидентом довідки (п. 103.4 цієї статті) доходи нерезидента із джерелом їх походження з України підлягають оподаткуванню згідно із законодавством з питань оподаткування, тобто без врахування положень міжнародного договору.

Більшість країн світу мають аналогічні процедури щодо обов’язкового надання довідки про підтвердження статусу податкового резидента для цілей застосування угод про уникнення подвійного оподаткування. Деякі країни не вимагають її надання, але вимагають підтвердження статусу податкового резидента у відповідному розділі заяви про звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерел у зарубіжній державі або заяви про відшкодування уже сплачених податків на території такої держави за формами, затвердженими компетентним органом цієї зарубіжної держави.

«Горячие линии»

Дата: 1 ноября, четверг
Время проведения: с 14:00 до 16:00
Контактный номер: (044) 501-06-42