Статьи

Інвестиційний потенціал України

У будь-якій країні світу, як і в Україні, в розвитку економіки важливу роль відіграють інвестиції. Завдяки залученню коштів з’являється можливість модернізувати, технологічно оновити виробництво, збільшити обсяги та якість випущеної продукції, розвинути інвестиційну інфраструктуру тощо.
Україна завдяки своєму потенціалу, висококваліфікованому людському капіталу, ймовірній ємності внутрішнього ринку є державою із широким простором для інвестиційної діяльності.
Ключовим фактором, що суттєво впливає на інвестиційну привабливість країни та її територій, є інвестиційний клімат, який передбачає наявність певних умов інвестування, що впливають на переваги потенційного інвестора у виборі того чи іншого об’єкта інвестицій. На макроекономічному рівні інвестиційний клімат формують показники політичного, економічного і соціального середовища країни.

Прозорість у використанні ресурсів

Україна, безумовно, потребує додаткової фінансової допомоги: йдеться як про позикові, так і про спонсорські ресурси, вважає директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин. При цьому він звертає увагу громадськості на низький рівень реалізації інвестиційних проектів і прозорості економічної діяльності в Україні. На його думку, уряд має зробити використання ресурсів, що надходять з міжнародних джерел, максимально відкритим і прозорим.

«Йдеться про чітке, детальне використання. Крім того, альтернативи використання теж повинні проходити якусь експертизу, причому це має бути публічний міжнародний контроль. Держава в особі Мінфіну і Нацбанку України має докладати зусилля для максимальної прозорості використання ресурсів і аналізу ефективності їхнього використання», — зазначив фахівець.

На думку пана Юрчишина, громадяни чітко бачитимуть напрями використання наявних ресурсів і аналіз результативності.

«Іноземні інвестори повинні бачити, що Україна чесна у використанні ресурсів, що вона готова ефективно їх використовувати, тоді і можливості із залучення ресурсів розширюватимуться», — зауважив аналітик.

Зі слів Василя Юрчишина, у світі «законсервовано» цілий перелік ресурсів, які могли б бути надані Україні як допомога: з року в рік ЄС «відкладав» для України деяку частину, те саме можна сказати і щодо проектів Світового банку.

«Більше того, я неодноразово чув від міжнародних експертів, від представників іноземних компаній думку, яка зводиться до того, що якби у нас дійсно була мінімізована корупція і почали активно реалізовуватися реформи, зокрема прозорості бюджету, підвищення ефективності, реформи, пов’язані з пошуком нових конкурентних ніш, то іноземні інвестори були б готові вкладати кошти в Україну навіть незважаючи на те, що є висока військово-політична загроза з боку Росії», — підсумував Василь Юрчишин.


ДУМКА ЕКСПЕРТІВ

В Україні присутні важливі передумови для формування сприятливого інвестиційного клімату:
вигідне географічне положення
(Україна має доступ до стратегічних ринків, зокрема Європейського Союзу, — одного з найбільших світових ринків та країн Середнього Сходу);
природно-ресурсний потенціал (мінеральні, земельні й рекреаційні ресурси);
висококваліфікований та конкуренто-спроможний людський капітал;
велика місткість ринку
(Україна потенційно є одним із найбільших ринків в Європі).


Процес пішов

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України (МЕРТ) проаналізувало цьогорічний інвестиційний клімат України. У повідомленні відомства зазначається, що згідно з рейтингом інвестиційної привабливості країн світу International Business Compass за 2015 рік, опублікованим компанією BDO, Україна за рік піднялася на 20 позицій. Наша держава в цьому рейтингу розташовується на 89 сходинці й належить до переліку країн, які показали найкраще зростання за рік, нарівні з Білоруссю та Латвією.

«Зазначені індекси формуються компанією BDO спільно з Гамбургським інститутом світової економіки й характеризують економічну та фінансову привабливість різних країн світу на підставі трьох основних показників: економічних, політичних і соціокультурних умов», — інформують у МЕРТ.

Згідно з підрахунками Держстату України, за минулий рік в українську економіку надійшло близько 3,8 млрд. дол. зовнішніх інвестицій.

Основний обсяг зовнішніх вливань припав на промисловість України (30,6%). Частка фінансових установ і страхової діяльності зайняла 27,3% від загального обсягу зовнішніх вливань.

Усього за час незалежності України прямі іноземні інвестиції в економіку України становили 43,4 млрд. дол.

Основними інвесторами України, на яких припадає 83% загального обсягу інвестицій, були Кіпр, Нідерланди, Німеччина, Австрія, Велика Британія, Британські Віргінські Острови, Франція, Швейцарія та Італія. В цілому інвестиції надходили зі 134 країн світу.

Водночас обсяг прямих інвестицій з України в економіку інших країн світу на 31.12.2015 р. становив 6,210 млрд. дол. Прямі інвестиції з України надходили до 47 країн, однак левова частка припадає на Кіпр (93,7%).

При цьому експерти зазначають, що дані про прямі інвестиції в Україну та з України є попередніми й використовуються Нацбанком України для складання платіжного балансу та визначення міжнародної інвестиційної позиції.

Обов’язкову держреєстрацію іноземних інвестицій скасовано

Як зазначається в пояснювальній записці до законопроекту, обов’язковість реєстрації інвестицій створює невиправдані перешкоди для бізнесу.

Голова Комітету Верховної Ради з питань промислової політики і підприємництва Віктор Галасюк заявив, що реєстрація іноземних інвестицій — зайва і корупціогенна норма, оскільки участь іноземних інвесторів в українських компаніях фіксується у статутних документах.


ДОВІДКОВО

У 2015 р. інвестиції в сільське господарство становили близько 1 млрд. дол., а в нинішньому році планується їх збільшити до 2 млрд. дол.
Загалом іноземні інвестиції в галузь надходять з-понад 60 країн.
Зокрема, наразі є перспективи щодо розширення двостороннього інвестиційного співробітництва з Китаєм, Кореєю, Японією, Індією, Іраном, Об’єднаними Арабськими Еміратами і Саудівською Аравією.
«Протягом 2015 — 2016 рр. скасовано 56 дозволів і ліцензій, внесено понад 50 змін до законодавства, що заощадило для бізнесу близько 12 млрд. грн. і скоротило логістичний ланцюг в агросекторі на 1,5 тижня та підвищило інвестиційну привабливість України для іноземних інвесторів», — наголошують експерти.


«Це ті мінімальні кроки, які ми сьогодні просто зобов’язані робити, не відкладаючи, щоб полегшити надходження іноземних інвестицій в Україну», — наголосив Віктор Галасюк.

Депутат також зазначив, що лише скасування цієї норми недостатньо для істотного зростання надходження інвестицій до країни, і необхідно також створювати інші стимули для іноземних інвесторів.

Дорогу приватним інвесторам!

Набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо усунення регуляторних бар’єрів для розвитку державно-приватного партнерства та стимулювання інвестицій в Україні». Він передбачає розширення обсягу гарантій для приватних інвесторів та усунення суперечностей між законодавчими актами у цій сфері.

Фахівці звертають увагу на важливі положення цього Закону: спрощення механізму передачі права на користування земельними ділянками, наданими в установленому порядку приватному партнеру для будівництва об’єкта державно-приватного партнерства; встановлення додаткових механізмів державної підтримки приватного партнера шляхом можливості надання плати за готовність (доступність) об’єкта до експлуатації та постачання приватному партнеру необхідних товарів (робіт, послуг); можливість укладення у рамках державно-приватного партнерства змішаного договору, умови якого визначаються відповідно до цивільного законодавства України; право приватного партнера призупинити виконання інвестиційних зобов’язань, якщо ціни (тарифи) на товари (роботи, послуги), що підлягають державному регулюванню, не є економічно обґрунтованими, і відсутня належна компенсація; можливість регулювання спорів міжнародним арбітражним судом.

Експерти вважають, що з урахуванням вищенаведених змін та за умови належної їх реалізації механізм державно-приватного партнерства, який широко й ефективно використовується за кордоном, зможе стати важливим інструментом залучення інвестицій і реалізації соціально значущих проектів в Україні.

«Горячие линии»

Дата: 1 августа, четверг
Время проведения: с 14:00 до 16:00
Контактный номер: (044) 501-06-42