Новини

ПДВ: адмініструємо по-новому

23.12.2014 / 11:35
ПДВ: адмініструємо по-новому

Круглий стіл на тему «Електронне адміністрування ПДВ: вигоди для держави та виклики для бізнесу» відбувся у Києві з ініціативи Асоціації податкових радників та газети «Бізнес».


Серед учасників заходу були, зокрема, Голова Державної фіскальної служби України Ігор Білоус та Директор Департаменту методологічної роботи з питань оподаткування ДФСУ Неля Привалова. У роботі круглого столу також взяли участь народні депутати, представники інститутів громадянського суспільства та судової влади.

Неля Привалова, аналізуючи основні положення електронного адміністрування ПДВ, запевнила, що заплановані зміни покликані знизити рівень детінізації економіки, максимально автоматизувати всі процеси, пов’язані з адмініструванням ПДВ, виключити людський фактор в ухваленні рішень. Директор Департаменту методологічної роботи з питань оподаткування ДФСУ також поінформувала, що повністю готове до роботи необхідне програмне забезпечення і платники матимуть змогу працювати в системі з 1 січня 2015 року. Казначейська служба вже відкрила відповідні рахунки, про що платники податків будуть повідомлені. Зі слів Нелі Привалової, всі пропозиції бізнесу, які подавались після прийняття Закону № 1621‐VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» були враховані. Серед іншого, наприклад, встановлено відповідальність органу Державної казначейської служби за невчасний перерахунок коштів з рахунків платників податків, відкритих в Казначейській службі, до бюджету; передбачено можливість виправлення помилок в податковій накладній; реєстрації податкових накладних поза межами законодавчо встановленого терміну (15 календарних днів); повернення надлишків на поточні рахунки платника податків, що надасть можливість не заморожувати кошти підприємств.

З 1 січня 2015 року до 1 квітня 2015 року встановлюється так званий «тестовий режим», який передбачає час для адаптації платників податків до нових правил адміністрування ПДВ, під час якого штрафні санкції не застосовуватимуться.

Представники громадськості у свою чергу зазначили, що факт підготовки та внесення змін до Закону України № 1621‐VII (без активної участі громадськості) свідчить про недосконалість останнього. Практика частого внесення змін до законів після їх голосування спричиняє фрагментарність законодавства. На думку учасників круглого столу будь-який законопроект має бути ґрунтовно опрацьований на етапі його підготовки з врахуванням позиції всіх зацікавлених сторін.

Зазначалось також, що доля пропонованих змін до Податкового кодексу України все ще залишається невизначеною. Адже, в Коаліційній угоді зафіксовано, що фракції погодили відміну положень Закону України № 1621-VII щодо запровадження системи електронного адміністрування ПДВ. Крім того, наразі надано для ознайомлення Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо скасування електронного адміністрування ПДВ № 1141 від 01.12.2014р.

 Разом з тим уряд та ДФС продовжують активно готуватися до впровадження вищезгаданих змін. Зокрема, Голова Державної фіскальної служби України Ігор Білоус, поінформував, що запропонована модель адміністрування ПДВ обговорювалася з представниками МВФ, які дали про неї схвальні відгуки. З його слів, електронне адміністрування в перспективі має бути запроваджене для всіх податків. Ігор Білоус також повідомив про необхідність внесення змін до Податкового кодексу в частині процедури адміністративного оскарження. Крім того, на думку Голови ДФС, під час дії тестового режиму адміністрування ПДВ можна буде виправити всі недоліки в системі, з якими можуть стикнутися платники податків.

Учасники круглого столу провели жваву та відверту дискусію. Представники громадськості мали змогу поставити наболілі питання та отримати відповіді на них від представників ДФС.

Як очікується, Асоціація податкових радників продовжить серію круглих столів з актуальних питань податкового законодавства.