Новини

Права на землю під багатоквартирним будинком

27.08.2015 / 14:15
Права на землю під багатоквартирним будинком

До 2002 року (моменту набрання чинності ЗКУ1 та Законом про ОСББ2) питання оформлення прав на земельні ділянки під «звичайними» багатоквартирними жилими будинками було абсолютно не врегульованим. Виняток становили кооперативні будинки. Стаття 66 ЗКУ-923 передбачала, що:

«Житловим, житлово-будівельним, гаражно-будівельним і дачно-будівельним кооперативам за рішенням сільської, селищної, міської Ради народних депутатів надаються у постійне користування земельні ділянки для житлового, гаражного і дачного будівництва, розмір яких установлюється відповідно до затверджених у встановленому порядку норм і проектно-технічної документації».

1 Земельний кодекс України.

Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирного будинку».

3 Земельний кодекс України в редакції від 13.03.1992 р.

Проте й ця норма застосовувалася нечасто.

Ситуація змінилася (точніше — почала змінюватися) з оновленням земельного законодавства. Та перш ніж говорити про оформлення прав на землю, спробуймо з’ясувати інші питання.

Навіщо оформлювати землю під багатоквартирним будинком?

Зізнаємося, значна частина співвласників багатоквартирних будинків не знаходить відповіді на це питання або й узагалі не ставить його. У результаті — більшість земель під такими будинками (особливо це стосується старої забудови) узагалі не оформлена. Утім відповідь на поставлене вище запитання є, та ще й не одна.

  1. Для органів місцевого самоврядування4 оформлення прав на землю означає формування земельних ділянок як об’єктів оподаткування та визначення платників податку (власників відповідних земельних ділянок або землекористувачів). Отже, кожна оформлена земельна ділянка — це додаткові надходження до бюджету. Принагідно зауважимо: власники квартир не є платниками земельного податку, хоча окремі спроби стягнення з них цього податку мали місце.
  2. Якщо йдеться про нове будівництво, наявність оформленого права на землю є обов’язковою умовою для початку будівельних робіт5.
  3. Для співвласників будинку оформлення прав на землю — це спосіб відгородитися (інколи буквально — шляхом установлення паркана) як від формальних зазіхань на свою територію (відведення ділянок іншим особам), так і фактичного її використання «чужими» (установлення тимчасових споруд, паркування транспортних засобів тощо).
  4. Іще раз згадаємо будівництво. Згідно із законодавством України, до будівельних робіт належить не лише нове будівництво, але й капітальний ремонт, реставрація, реконструкція. І якщо остання проводиться зі зміною зовнішніх геометричних розмірів фундаменту в плані, то для цього також потрібно мати оформлене право на земельну ділянку6. Потреба в цьому виникає, зокрема, при намірі пристосувати приміщення на першому, другому чи цокольному поверхах для підприємницької діяльності. Звичайною умовою в цьому випадку є влаштування окремої вхідної групи, що, як правило, й означає зміну зовнішніх геометричних розмірів. І якщо згадати кількість магазинів, відділень банків, перукарень, аптек й інших комерційних об’єктів у багатоквартирних жилих будинках, проблема є вельми актуальною.

 

Читати далі...

 


ОСББ INFORM