Новини

Влада має сконцентрувати зусилля

10.11.2015 / 10:54
Влада має сконцентрувати зусилля

Покращення позицій України в рейтингу Doing Business можливе лише за умови чіткої взаємодії різних гілок та органів влади, які мають сконцентруватися не тільки на покращенні адміністративних процедур, а й на проведенні структурних змін. Про це йшлося на круглому столі «Стратегія покращення позицій України у рейтингу Doing Business та тактика її втілення», що відбувся в Українському кризовому медіа-центрі.


Перший заступник міністра юстиції України Наталія Севастьянова, зокрема, зазначила що запровадження онлайн-сервісів, які позбавляють підприємців безпосереднього контакту з чиновниками у процесі отримання витягів із реєстрів, було пріоритетним для міністерства.

«Довелося поборотися з державними органами, аби ті почали приймати роздруковані документи, без голограми. Тепер такої проблеми немає: всі поступово звикають до того, що документ може бути дійсним, але не мати «мокру» печатку та підпис, голограму», — зазначила перший заступник міністра юстиції.

Наталія Севастьянова також повідомила, що Мінюст, у рамках реформи децентралізації, готовий передати місцевим органам влади функцію реєстрації бізнесу та нерухомості. Відповідні законопроекти ухвалені у першому читанні, доопрацьовані й погоджені з усіма парламентським фракціями. Відтак очікують на швидке їхнє ухвалення.

«Окрім органів місцевого самоврядування право реєструвати отримають і 7 тисяч нотаріусів. Це створить конкуренцію, що дозволить побороти корупцію. Нотаріуси як спільнота добре себе зарекомендували», — зазначила Наталія Севастьянова.

Віддаючи належне зусиллям Міністерства юстиції України у спрощенні процедур реєстрації підприємств, голова Державної регуляторної служби Ксенія Ляпіна, проте відмітила майже повну відсутність прогресу у процедурах із ліквідації бізнесу та виконавчого впровадження.

«По тих напрямках, де присутня корупційна складова, ми відчуваємо великий супротив змінам. Це стосується насамперед виконавчого впровадження, там, де є спроба створити приватну альтернативу існуючим службам. Загалом, у тих сферах, де нам легко просуватися, у нас є прогрес, а у тих, де складно, — майже немає. Тому наше завдання просувати саме ці складні напрямки. І в цьому контексті важливо формувати громадську думку, яка б тиснула на політичні сили, й у такий спосіб домагалася б змін», — переконана Ксенія Ляпіна.

Заступник міністра фінансів України Олена Макеєва, у свою чергу визнала, що традиційно багато нарікань із боку підприємців отримує адміністрування податків. Наведення ладу у цій царині сприятиме покращенню умов ведення бізнесу, відтак — й позиції України у рейтингу Doing Business. З її слів, Міністерство фінансів планує здійснити низку заходів задля цього. Зокрема, покращити роботу електронних сервісів.

«Надавати електронні сервіси — це є обов’язок держави. Ми мріємо про те, аби запрацював повноцінно сервіс «електронний кабінет платника податків», електронна звітність. Аби все працювало швидко й було простим у користуванні. Головна проблема наразі полягає у тому, що на розробку програмного забезпечення й його запровадження потрібні гроші. На жаль, у нас немає вільного ресурсу на це. Тому ми шукаємо донорів, які б могли частково фінансувати ці електронні сервіси Державної фіскальної служби», — зазначила Олена Макеєва.

На переконання заступниці міністрів фінансів, жодна з країн, чиї податкові моделі в Україні вважаються за взірцеві, не вирішила повністю проблему корупції лише завдяки нормативно-правовому врегулюванню.

«Від того, у який спосіб податковий інспектор спілкується з платниками податків, залежить дуже багато. Тому ми маємо запровадити кодекс професійної етики для працівників фіскальної служби. Але для того, щоб вони виконувалися, до лав фіскальної служби мають прийти нові молоді люди, які б поділяли цінності, закладені до цього кодексу. Та для цього спочатку треба провести реформу державної служби, щоб у держслужбовця була гідна зарплатня, і щоб із боку молодих людей був попит працювати у контролюючих органах», — переконана Олена Макеєва.

Рейтинг Doing Business є глобальним дослідженням, що здійснюється щорічно за методикою Світового банку й визначає ступінь легкості ведення бізнесу в окремо взятій країні порівняно до інших. В останньому рейтингу Doing Business Україна посіла 83 місце, що на 4 позиції вище за показник 2014 року. Головною реформою, завдяки якій Україна піднялась в рейтингу, за версією Світового банку, є спрощення реєстрації власності й бізнесу.