Митна справа

Відкритий лист з минулого століття

18.11.2015 / 15:00
Відкритий лист з минулого століття

Пірнути в глибини митної історії працівникам Івано-Франківської митниці запропонував журналіст Сергій Трусов, продемонструвавши власну колекцію поштових листівок початку ХХ століття на митну тематику.

Щоб пригадати відколи бере початок історія митних переходів, певно, навіть не варто заглядати в підручники. Все логічно і просто: відтоді, коли з’явились люди, дороги і товарні відносини між виробниками. Митні переходи на той час були настільки важливими в житті людей, що їх навіть увіковічили в картинках на перших поштових листівках.

Як не дивно, на листівках на митну тематику (і художніх, і документальних) були зображені будинки митних відомств, пункти пропуску, приміщення митниць, митно-ревізійні зали, постановочні сцени митного контролю і навіть сімейні фото митників. Уявіть собі: приходить вам вітальна листівка з Новим роком чи Днем народження на якій не квіти і навіть не пейзажі чи натюрморти, що милують око, а ... затримання контрабандистів

Перші поштові листівки, або так звані відкриті листи, були випущені австрійським урядом. Сталася ця надзвичайно важлива в історії листування подія майже 150 років тому 22 вересня 1869 року. Це були листочки зі щільного жовтого паперу та поштовою маркою лимонного кольору. Лише 16 липня 1870 року, у день оголошення мобілізації до німецької армії, книготорговець Шварц з Ольденбурга випустив першу художню листівку з віньєткою на зворотній стороні. По суті, цей невеликий малюнок патріотичного змісту і був прабатьком повноцінної ілюстрованої поштової листівки, випущеної в листопаді цього ж року французьким книгопродавцем Леоном Бернардо.

У 1878 на Всесвітньому поштовому конгресі в Парижі було прийнято міжнародний стандарт листівки: 9x14 см, у 1925 — 10,5x14,8 см. Спочатку зворотна сторона повністю призначалася для адреси, і звісно спеціального місця для листа не передбачалось, а починаючи з 1904року на її лівій половині вже можна було написати адресату привітання чи коротеньке повідомлення. Сучасні ілюстровані листівки діляться на художні (репродукційні і оригінальні) і документальні (фотолистівки). Листівки, що випускаються поштовими відомствами, мають надрукований знак поштової оплати, на художніх і листівках інших видавництв передбачено місце для наклеювання марки.

 Під час презентації колекції працівникам Івано-Франківської митниці була можливість детально розглянути раритетні поштові листівки із зображенням морських та сухопутних пунктів пропуску, митниць. Велику зацікавленість у фахівців викликали листівки-картинки з роботи митників, перевізників, подорожуючих, моменти митного огляду та затримання контрабанди. Митники з інтересом знайомились із статтями Митного кодексу 1784 року, гортали зведену таблицю множення, яка виконувала на той час роль калькулятора, розглядали старовинну карту, шукаючи місто Станіслав (старовинна назва міста Івано-Франківська).

 Насамкінець очільник митниці Василь Шайда, маючи 26 — річний стаж роботи в митних органах, відзначив, що такий екскурс в митну історію має велике значення для популяризації митної справи, людей, професій, які опікуються митними питаннями та сприяють розвитку економіки країни.


Лариса САЙ-БОДНАР