Новини

Платник і податківець: любов на відстані

09.12.2015 / 15:20
Платник і податківець: любов на відстані

Переважна більшість бізнесменів стверджує, що найбільшою перешкодою для ведення бізнесу є корупція. Фактично ця теза, озвучена модератором дискусії, президентом Американської торгівельної палати в Україні Енді Гундером, дала початок дискусії на тему «Податкова реформа і боротьба з корупцією: використання світового досвіду в Україні», що відбулася вчора в Українському кризовому медіа-центрі. Нерівномірні податкові навантаження,складна система адміністрування – чинники, що найбільшою мірою утворюють нерозривний зв’язок між корупцією та податками.

Саме тому податкова реформа та боротьба з корупцією – це невід’ємні складові вдосконалення системи управління державними фінансами, – переконаний президент та виконавчий директор Інституту управління національними ресурсами, а також колишній голова Світового банку в Україні Деніел Кауфман. Міжнародний експерт заявив, що податкова реформа має включати такі елементи, як спрощення Податкового кодексу; зміна підходу до оподаткування видобувної галузі (перехід від системи роялті до оподаткування прибутку). Кауфманн також наголосив на необхідності повного усунення можливостей неправомірного уникнення сплати податків. Даніель Кауфман закликав Україну уважно вивчати досвід податкового реформування зарубіжних країн, зокрема Чилі або Венесуели, що мала подібні з Україною проблеми, і, спираючись на нього, виводити власну формулу успіху.

Свою точку зору на питання системного зменшення попиту на корупцію висловив радник міністра фінансів України Роберт Конрад, який зупинився на важливості реформ на регіональному рівні, адже конкуренція між областями, на його переконання, є вагомим елементом поступу. Але без чітких податкових правил, які унеможливлюють суперечливе бачення тих чи інших питань, розвиток економіки не відбудеться. «Збалансування податкових ставок задля встановлення соціальної стабільності, жодних винятків з податкових правил, – акцентував посадовець. – Неоднозначність податкового законодавства створює простір для дискусії, а отже, і для неправомірних домовленостей». Натомість прозорі та зрозумілі правила для платників податків значно сприяють усуненню корупційних ризиків. Швидкий та прозорий процес оскарження рішень податкових інспекторів, а також «максимальне усунення особистого контакту між платником податків та фіскальною службою», – такими були визначальні рецепти від Конрада щодо викоренення корупції. Свої тези експерт аргументував дуже просто і однозначно: «Важко бути корумпованим, якщо платник податків і податковий інспектор перебувають на відстані 600 миль одне від одного». 

Що вже сьогодні зробили урядовці для перетворення податкової системи на стимулювальний механізм розвитку економіки, розповіла міністр фінансів України Наталія Яресько. Посадовець наголосила, що під корупцією варто розуміти не тільки хабарництво в його класичному прояві, а й усі кошти, які неправомірно проходять повз бюджет країни. «Міністерство відчуває відповідальність за зменшення корупційних ризиків».

До інструментів підвищення прозорості, які вже запровадив уряд цього року, належать нова політика трансфертного ціноутворення, перехід до електронної системи адміністрування ПДВ та початок державних закупівель через електронну систему Prozorro.

«До запровадження електронної системи адміністрування ПДВ ми могли відшкодовувати ПДВ по фіктивних накладних, а отже, повертати гроші, які ми навіть не отримували в бюджет. Дехто каже, що суми цих відшкодувань доходили до 20 млрд. грн. на рік. Електронне адміністрування виключає суб’єктивний фактор з цього процесу, а отже, зберігає гроші для бюджету», – заявила Наталія Яресько.

Водночас політика трансфертного ціноутворення, яка була прийнята цього року, зменшує можливості виведення частини прибутків в офшорні зони за кордоном. Таким чином, у великих платників податків не залишається іншого виходу, як сплачувати податки до державного бюджету.


Інна Головко