Новини

Податкова реформа-2016 очима дрібних підприємців

09.12.2015 / 17:00
Податкова реформа-2016 очима дрібних підприємців

Такою була тема прес-конференції, організованої Всеукраїнським об’єднанням малого та середнього бізнесу «Фортеця». Учасники заходу негативно оцінили обидва варіанти запропонованого проекту податкової реформи — від профільного комітету Верховної Ради та Мінфіну, а також оприлюднили низку вимог щодо зміни податкового законодавства.

Свій дрібний бізнес вони створювали своїми руками практично без підтримки держави. Створювали як уміли, на власних промахах і втратах цеглина за цеглиною будували дім середнього достатку, під дахом якого знаходили собі роботу тисячі їх співвітчизників. Зараз ситуація виглядає так, ніби господар ділянки позаздрив їхнім успіхам і вирішив закидати камінням. Шкода лише, що в ролі господаря — найближча рідня.

Оксана Продан — голова ВОМСБ «Фортеця»:

«Фактично мова йде про ревізію спрощеної системи оподаткування. Але ми розуміємо, що це лише перший крок. За ними будуть наступні, після чого вже за кілька років спрощенка може бути повністю ліквідована. Однак є декілька вагомих причин цього не робити, адже спрощена система оподаткування в Україні дає роботу декільком мільйонам українців і забезпечує соціальну стабільність. У разі її скасування ми втратимо мільйони робочих місць. Найголовніше — це посилить напругу у суспільстві і може призвести до непередбачуваних наслідків.

Виходячи з цього, Президент України Петро Порошенко неодноразово попереджав, що відмовиться схвалювати податкову реформу, якщо вона не передбачатиме збереження єдиного податку для малого і середнього підприємництва.

Спрощена система оподаткування повинна працювати в такому вигляді, як сьогодні, доти, поки не запрацює нова система оподаткування і не почне відновлюватися економіка. Жодних змін і спроб вирішити проблеми чиновників та великого бізнесу за рахунок дрібних підприємців, оскільки це матиме серйозні негативні наслідки.

Щоб не допустити посилення тиску на мале і середнє підприємництво, Всеукраїнське об’єднання «Фортеця» пропонує ввести 3-річний мораторій на внесення змін до спрощеної системи оподаткування».

Світлана Бойко — голова осередку ВОМСБ «Фортеця» по м. Києву та Київській області:

«Ситуацію, яка склалася, можна назвати як виклик «спрощенці». Спрощену систему оподаткування деякі політичні сили чи бізнесмени хочуть роздробити. Розділяй і володарюй? Не вийде. Економіка — це не просто цифри. Це — довіра. Спрощена система оподаткування забезпечує робочі місця мільйонам українців. Тому її перегляд та демонтаж може спровокувати соціальний вибух. Так, як це було в 2010 році, коли десятки тисяч підприємців вийшли на Податковий майдан.

Завтра (9 грудня. – Ред.), наскільки я знаю, під Верховною Радою зберуться підприємці. Є питання, під що конкретно вийдуть ці люди і хто їхні лідери. Завтра не буде засідання комітетів, завтра не виноситимуться рішення у сесійній залі. Не підтримуйте мітингарів. Будьте пильними, не дайте себе ошукати. Бо це — наша країна. Нам її розбудовувати і нам уній жити».

Дмитро Видолоб — член Ради ВОМСБ «Фортеця»:

«Обидва з існуючих сьогодні законопроектів утискають права підприємців бути платниками єдиного податку. Для нас немає різниці, хто автор законопроекту, який його номер. Важливо, щоб малий бізнес, дрібні підприємці, які відповідно до законодавства мають право на спрощену систему оподаткування, залишалися на ній. Протягом останніх десяти років жоден малий підприємець не мав можливості планувати свою діяльність через можливі новації, які, і це вже стало традицією, приймаються перед новим роком. Сьогодні наше завдання — продемонструвати розробникам законопроекту, що нас — багато, ми маємо чітку позицію — зберегти спрощену систему оподаткування без обмежень, дати нам можливість розвиватися. Так, ми вміємо організувати людей вийти на Майдан, але, впевнені, що влада нас не лише послухає, а й почує».

Оксана Грабовська — представник Союзу ювелірів України:

«96% учасників ювелірного ринку є суб’єктами малого підприємництва та зареєстровані платниками податків. Виготовлювачі ювелірних виробів та торговці ними мають право бути платниками єдиного податку виключно третьої групи за ставкою 4% від доходу. Обидва законопроекти не передбачають збереження права малого ювелірного бізнесу на спрощену систему оподаткування. Це несправедливо. Для цього немає об’єктивних причин, оскільки в ювелірній галузі мінімізувати податки набагато важче, ніж в інших секторах, оскільки всі ювелірні вироби з дорогоцінних металів підлягають обов’язковому клеймуванню державним пробірним клеймом, що унеможливлює потрапляння на ринок контрафакту. В Європі ювелірка — це сімейний бізнес. Наша країна бідна, але чомусь… нераціональна. На «спрощенці» ми платимо 4%. У січні-жовтні 33% торгівлі — збиткові. Намагаємося «підтягнути» взимку. Заробили чи ні — 4% платимо. То чи варто це вбивати? Адже спроби обмежити право малого ювелірного бізнесу працювати на спрощеній системі сприймаються як дії, спрямовані на знищення вітчизняної ювелірної галузі».

Олександр Пліва — член ВОМСБ «Фортеця»:

«Той вотум довіри (колосальної довіри!), що мав уряд після Революції Гідності, він розтратив на нездійснених реформах, які могли б працювати на благо людей, а не навпаки. Одна з таких реформ, що не відбулася, — податкова. На жаль, ті, хто стояв на трибуні Майдану, забули про свої гасла. Зокрема й про обіцянки щодо спрощенців, котрі займають 1/16 у загальному об’ємі економіки країни. Ці гроші залишаються в Україні, в офшори потрапляють зовсім інші. У 2010 році, відстоюючи свої права, на Майдан вийшли десятки тисяч підприємців. Тоді нам вдалося зберегти єдиний податок, щоб через п’ять років знову побачити наступ на спрощену систему! Однак на відміну від подій 2010 року, цього разу все може бути значно трагічніше.

Спрощена система була і залишається єдиним механізмом, який дає можливість легально працювати дрібним підприємцям. Жодних реальних позитивних реформ протягом 2010-2015 років проведено не було. Якщо ми зараз приймемо Податковий кодекс, то його норми мають запрацювати в 2017 році».

Василь Попик — член Правління ВОМСБ «Фортеця»:

«Дивує цинізм влади. Зараз, зокрема, звертаюся від імені представників спілки таксистів. Ми категорично проти змін. Таксист фізично не може придбати і зареєструвати касовий апарат для таксі. Проблема у загальній системі оподаткування. Змініть її — і ми перейдемо. На сході країни триває війна із найближчим нашим сусідом. Невже необхідно «заколочувати» війну і в середині країни? Владо, не грайся з вогнем! Бо ми, маленькі підприємці, зокрема таксисти, не лише навчені триматися за кермом автомобіля й танка, а й організовувати Автомайдан».

Олександр Сніховський — член Правління ВОМСБ «Фортеця»:

«Попри різні погляди на проведення податкової реформи, автори обох концепцій — Мінфін та група депутатів — пропонують змінити спрощену систему оподаткування. Більше того, допускають її ліквідацію вже за кілька років. Якщо це станеться, втрат зазнають усі, але найголовніше, що під загрозою знищення опиняться представники українського середнього класу. Корупція роз’їдає Україну з середини. Часто трактуються закони так, як це кому вигідно. Тож будь-які обмеження, а тим паче ліквідація єдиного податку, призведуть до зростання безробіття. За таких умов лише зросте витратна частина бюджету і знизиться дохідна. Дрібні підприємці припинятимуть свою діяльність, державі доведеться збільшувати соціальні видатки».


Лариса Сай-Боднар