Новини

Налаштуватися на реалії

10.12.2015 / 17:00
Налаштуватися на реалії

Юристи закликали планувати бізнес-діяльність з урахуванням змін до Податкового кодексу.

Сьогодні з-поміж переважної більшості критичної аналітики, що стосується головних законодавчих ініціатив, висунутих у компромісному проекті податкової реформи, вигідно вирізняються коментарі провідних юристів податкової галузі, надані на прес-конференції «Податкова реформа – 2016: до чого готуватися бізнесу». Під час заходу пролунало чимало конструктиву, що налаштовував і законотворців, і бізнес, і пересічних громадян на реалії, у яких доведеться жити і працювати.

Так, на думку керуючого партнера ЮФ GOLAW Валентина Гвоздія, можна сподіватися на деяку чіткість, прозорість і лібералізацію з точки зору адміністрування податків. Адже саме процедура адміністрування податків наразі викликає великі проблеми на стадії перевірок та подальшого комунікування з приводу цих перевірок. Зі слів юриста, існують проблеми дуже важливі для бізнесу, про які наразі не пишуть, коли, наприклад, не приймаються звіти. Тому незаперечним позитивом є те, що згідно з новим проектом зменшується кількість підстав, за яких не приймаються звіти. Дуже чітко вводиться процедура комунікації адміністративного оскарження.

 «Ми як юристи маємо величезну надію, що ця процедура нарешті запрацює. По-перше, тому що вводитиметься зовсім новий суб’єкт (є велика вірогідність, що це Мінфін), який розглядатиме скарги. Наприклад, якщо зараз суб’єкт підприємництва перевірений, складено акт і суб’єкт пише свої заперечення,то ці заперечення сьогодні розглядає той, хто їх перевіряв. Ймовірність того, що він змінить свою думку, надто низька. А за новими змінами пропонується, щоб це робила інша структура, що може підвищити ефективність такої комунікації. І це безперечно».

І для юристів, і для бізнесу буде вкрай важливою так звана презумпція законної поведінки . Йдеться про податкові письмові консультації. Має бути чітко вказано, що до платника податків, який отримав податкову консультацію на предмет того, як платити податок, за ймовірне порушення не може бути застосовано штрафні санкції. Але водночас це не звільняє його від сплати цього податку. Валентин Гвоздій закликав законотворців звертати увагу на неточності, певні неузгодженості в законі.

«Ми спостерігатимемо за цими текстами і звертаємося до народних депутатів зараз відкрито, щоб вони серйозно поставилися до цієї роботи, пообіцяв Валентин Гвоздій, – щоб не тільки профільний комітет працював над цим, а щоб усі працювали. Тому що відповідальність ляже в подальшому на кожного з нас, і ми дуже сподіваємося, що ця податкова реформа дасть новий поштовх до залучення інвестицій в Україну, все-таки виведе з тіні велику частину тих недоплачених податків, які наразі держава втрачає через тіньову економіку».

Водночас експерт звернув увагу на необхідності посилення громадського контролю не лише за нормотворчою діяльністю, а й за використанням державних коштів. Адже наразі спостерігається їх неефективне використання. Є факти ремонтів державних приміщень за мільйони євро. І це неприпустимо.

Що стосується ставок оподаткування, то юрист застеріг і підприємців, і пересічних громадян, від марних очікувань. Щодо єдиного соціального внеску, варто знати, що незважаючи на те, що декларується зменшення ставки, насправді не слід очікувати кардинального зниження навантаження. «Навіть за умови встановлення, врешті-решт, верхньої межі – 25 мінімальних заробітних плат для нарахування ЄСВ, то я не думаю, що кардинально зміниться навантаження на заробітну плату пересічних працівників». Валентин Гвоздій позитивно оцінив те, що планується дещо зменшити ставку ПДФО. З існуючих фактично 20% пропонується запровадити 18%.

Експерт наголосив на важливості грамотного врегулювання питання оподаткування дивідендів, що дуже важливо для створення сприятливого клімату для іноземних інвестицій.

 

«Морально ми вже готові до великих обсягів роботи, зокрема й роз’яснювальної», – підсумував Валентин Гвоздій, нагадавши народним обранцям про те, що не можна прокинутися 1 січня 2016 року і одразу розпочати життя за новим податковим кодексом. Обов’язково потрібно запровадити перехідні положення, які б забезпечили транзитний період. Особливо це стосується підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування і не зможуть за одну ніч перебудувати весь свій бізнес. Водночас Валентин Гвоздій закликав підприємців уважно відслідковувати нововведення і плануватися з урахуванням прогресивних змін.


Інна Головко