Новини

Позачергове засідання Верховної Ради України 17 грудня 2015 р. Як це було

17.12.2015 / 20:10
Позачергове засідання Верховної Ради України 17 грудня 2015 р. Як це було

Три години розмов – і над проектами бюджету-2016 та змін до Податкового кодексу працюватиме спеціально створена робоча група.

Кількість народних обранців, які зібралися в сесійній залі, щоб обговорити головні фінансові документи країни, була майже рекордною – 350 осіб.  Перед початком засідання, роздаючи інтерв’ю на камери, депутати намагалися бодай якось спрогнозувати сьогоднішнє проходження в парламенті реформаторського пакету законів від уряду. А вже відкриваючи засідання, спікер Верховної Ради Володимир Гройсман вніс ясність у цей процес: урядовим законопроектам – обговорення, а потім спільна робота над ними і прийняття. Коли – не в цьому році точно. Як запропонував Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк, доцільно прийняти в першому читанні редакцію Податкового кодексу, запропоновану урядом, тоді як сам доопрацьований і широко обговорений у суспільстві документ — ввести в дію впродовж 2016 р.

Частина перша. Бюджет

Представляючи проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» (реєстр. № 3000), міністр фінансів Наталія Яресько вкотре акцентувала увагу на його основних параметрах і зауважила, що уряд продовжує курс на децентралізацію. На що Володимир Гройсман заперечив: мовляв, побачив у документі протилежне - руйнацію децентралізації. Аналогічної думки і заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань бюджету Сергій Мельник: «У бюджеті закладено відхід від курсу держави на децентралізацію».

Про бюджет-2016 депутати з різних фракцій і груп висловлювалися по-різному. Об’єднувала їх лише констатація того факту, що зміни до документа не те, що потрібні – необхідні.

Віктор Пинзеник (БПП): «Минулого року інфляція склала 25%, цього року вже 46%. Пояс можна затягувати до хребта, далі його затягувати нікуди. І заберіть руки від українських пенсіонерів!»

Віктор Бондар («Відродження»): «Це є бюджет соціального проїдання, пограбування і розвалу країни. Подивіться, що робиться з Податковим кодексом» Після цих новел до Кодексу бізнес думає про те, як вкласти гроші в квитки і виїхати за кордон».

Павло Унгурян («Народний фронт»): «Бюджет на 2016 рік ми  маємо прийняти збалансований, зберігаючи досягнення бюджету-2015. Давайте робити це разом».

Микола Скорик («Опозиційний блок»): «За цей проект бюджету і пакет законів, які з точки зору уряду мають реформувати економіку, ми голосувати не будемо».

Юлія Тимошенко («Батьківщина»): «Ми зараз розглядаємо проект закону про бюджет на неіснуючій податковій базі. Три мільйони малих підприємців, які є самозайнятими, практично будуть викинуті на вулицю разом з родинами. Це бюджет прощання: або з урядом, або з країною».

Олег Ляшко (РПЛ): «Якщо ви в бюджеті закладаєте зростання ВВП на 2%, то ми до рівня Уганди будемо йти 25 років, а до рівня Швейцарії – 250 років. У нас немає іншого шляху, аніж радикальна модернізація нашої економіки. Ви знищуєте малий і середній бізнес замість того, щоб дати йому можливість для розвитку. Це політика жебраків, це політика поразки, це політика дефолту».

Андрій Деркач («Воля народу»): «Ви пропонуєте знову запровадити податки на пенсії, прикриваючи перевірки людей словом «верифікація». Ми виступаємо проти такої філософії й таких підходів до знищення держави й населення».

Олег Березюк («Самопоміч»): «Ми цим бюджетом точно знищуємо малий і середній бізнес. Ми цим бюджетом додумалися знищити практично неіснуючу якісно систему охорони здоров’я… Але треба щось робити. Ми готові працювати день і ніч і прийняти бюджет, тому що це наша робота».

Юрій Луценко (БПП): «Просто відкидати урядові закони – для цього парламенту мало. Потрібно знайти компроміс. Ми пропонуємо відкласти урядову редакцію Податкового кодексу для його відшліфування з тим, щоб він був введений в дію з 2017 р. Бухгалтери не повинні вішатися 1 січня. Бюджет потрібно приймати на основі діючого Кодексу».

Так чи інакше, але в результаті дискусії Арсеній Яценюк пообіцяв: «Ми його (бюджет-2016. – Ред.) доопрацюємо, збалансуємо і спільними зусиллями приймемо».

Частина друга. Податкова реформа

Проект Закону «Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності в Україні» (реєстр. №3630) викликав не менший шквал емоцій у народних депутатів, підтримати яких під стіни парламенту вийшли тисячі підприємців. Розповідаючи про зниження ставки ЄСВ з 41 до 20%; запровадження ставок ПДФО і ПП – 18% (2016 р.), 17% (2017 р.) тощо, Наталія Яресько не забула і про спрощенців, які, на переконання чиновників Мінфіну, сидять на схемах оптимізації сплати податків, а тому держава просто змушена змусити їх ділитися із собою «по справедливості». «Ті, хто протестує проти будь-яких змін у спрощеній системі оподаткування, хочуть зберегти свій привілейований статус порівняно з бідними людьми, які сплачують більші податки. Ми твердо переконані, що спрощена система має працювати для дрібних підприємців», - зазначила міністр фінансів.

Віктор Галасюк (РПЛ): «Приватизація, гральний бізнес та видобуток бурштину не витягнуть економіку з прірви. Економічні реформи - це не затягування пасків населенню, підвищення тарифів, оподаткування пенсіонерів, знищення спрощеної системи оподаткування. Якщо вже нема політичної волі прийняти правильну податкову реформу, то давайте хоча б цю провалимо».

Максим Бурбак («Народний фронт»): «Маємо відкинути політиканство й популізм. Бюджет і податкова реформа мають перейти з майданчиків політичних ток-шоу в стіни парламенту».

Тетяна Острікова («Самопоміч»): «В парламенті відбувається театр абсурду. Ми всі розуміємо, що король голий. Доходи бюджету існують тільки в уяві Міністерства фінансів, а витрати на 100-150 млрд. грн. дуті. Сьогодні – день похорон довіри громадян до українського уряду».

Олександра Кужель («Батьківщина»): «У продовження траурної церемонії хочу нагадати уряду, що Маргарет Тетчер говорила: немає державних коштів – є кошти платників податків. Ви порахували, скільки вам буде коштувати, коли 400 тис. підприємців закриються і прийдуть на біржу праці? Всі диктатори дуже бояться малий і середній бізнес. Цей Податковий кодекс не може бути прийнятий. Це є повідомлення бізнесу, на жаль, про смерть».

Анатолій Гіршфельд («Воля народу»): «За рахунок яких положень цього Податкового кодексу ми з вами відновимо робочі місця у промисловості? Я пропоную створити робочу групу з фракцій, обговорити, які реформи повинні бути в Україні…»

У свою чергу, Наталія Королевська («Опозиційний блок») спробувала себе в ролі арбітра: «Підніміть руку, хто в цій залі за цей Податковий кодекс і за цей бюджет?» До слова, таких особистостей виявилося аж дві включно з міністром фінансів.

За результатами позачергового засідання бюджет і зміни до Податкового кодексу були відправлені на доопрацювання в робочій групі, склад якої не оголосили, але запевнили: включать до нього фахових представників як від уряду, так і від парламенту. «Я закликаю всіх до відповідального компромісу – не політичного, не популістичного, а відповідального, який можна знайти в стінах парламенту», — звернувся до присутніх голова Верховної Ради Володимир Гройсман, закриваючи позачергове засідання парламенту. Усе, що залишається платникам у даній ситуації, – чекати, коли ж нарешті у законодавчої та виконавчої гілок влади зійдуться дебет із кредитом. Благо, знову «під ялинку» вчити матчастину не доведеться.


Ольга ГЕРМАНОВА