Новини

Оподаткування газовидобутку: стимули й очікування

18.12.2015 / 12:30
Оподаткування газовидобутку: стимули й очікування

Як податкова політика сприятиме залученню інвестицій

На думку аналітиків, збільшення рівня газовидобутку, а відтак зниження імпорту енергоресурсу безпосередньо залежить від принципів податкової політики в енергетичному секторі. Лише змінивши її з фіскальної на стимулювальну, вдасться досягти належного рівня енергетичної безпеки держави. Тому одним із пріоритетних завдань українського уряду в умовах надзвичайно гострого дефіциту валютних ресурсів, які йдуть на оплату імпортних поставок, є забезпечення надійності та стабільності, нарощування обсягів газу власного видобутку.

За інформацією, оприлюдненою на сайті РБК-Україна заступником міністра фінансів Оленою Макеєвою, уряд разом із представниками видобувної галузі, світовими експертами та МВФ розробив спеціальний режим оподаткування видобувної галузі, що має на меті удосконалити оподаткування суб’єктів господарювання, які провадять діяльність з видобутку газу. Саме ці напрацювання стали підгрунтям урядового законопроекту "Про створення конкурентних умов в оподаткуванні та стимулювання економічної діяльності в Україні" (№3630).

Відповідно до запропонованих норм передбачено визначення бази оподаткування газу природного для комерційних потреб за фактичною ціною реалізації, яка визначається як середня митна вартість імпортованого газу природного, що склалася у процесі його митного оформлення під час ввезення на територію України за податковий (звітний) період. База оподаткування для газу для потреб населення визначатиметься за фактичною ціною, встановленою Кабінетом Міністрів України.

Компромісний варіант податкової реформи передбачає зниження ставки ренти з 1 квітня 2016 року для комерційних та підприємств державної форми власності з 70% до 29% і 14%

Для суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність з видобутку газу для комерційних цілей, з 1 січня 2016 року ставки рентної плати за користування надрами знижуються з 55% (з покладів до 5 тис. м) та 28% (з покладів понад  5 тис. м) до 29% та 14% відповідно. Наступний етап зниження — з 1 січня 2018 року ставки рентної плати за користування надрами, залежно від глибини видобутку газу та напрямів їх подальшої реалізації, становитимуть 20% та 10%.

Спеціальний режим оподаткування має бути достатньо привабливим для сприяння інвестиціям як на поточний момент, так і в довгостроковій перспективі.