Новини

У рік Вогняної Мавпи – з полум’яними завданнями

30.12.2015 / 18:20
У рік Вогняної Мавпи – з полум’яними завданнями

На прес-конференції, яка відбулася 29 грудня поточного року Прем’єр-міністр України Арсеній Яценюк підвів підсумки роботи у 2015 році й окреслив основні завдання, що потребують «тяжкої і кропіткої роботи у наступному році».

Виступ Прем’єра перед журналістами нагадував його численні і часті звернення до народу, викладені постою і дохідливою мовою, які розпочалися словами про Майдан, звучали натхненно, щиро й проникливо. А ось чи були вони  переконливими – судити кожному особисто.

Чи буде заплановане втілено в життя? Поживемо (якщо виживемо) – побачимо . Чи зможемо ми, на чолі з Урядом, вдало посіяти (і в прямому, і в переносному значенні), вчасно зібрати, а зібране зберегти – покаже час. А поки-що знову затягуємо паски (худорба – модний тренд і наступного року) і слухаємо оптимістичний виступ глави Уряду.  

Свій виступ Арсеній Яценюк розпочав з геополітичної стратегічної цілі України – членства України в Європейському Союзі, адже саме на це спрямована вся наша програма реформ і змін в Україні. З точки зору безпеки немає сумніву, що Україна повинна стати членом НАТО, задля чого у нас сформована чітка співпраця з Альянсом, який передбачив п’ять трастових фондів, що наблизить Україну фактично до членства в НАТО.

Без сумніву, надзвичайно важлива національна ціль – відновлення територіальної цілісності й суверенітету української держави: повернення під повний контроль української влади Донецька, Луганська і Автономної Республіки Крим. Наша економічна ціль,  наголосив оратор,  полягає в зростанні грошових доходів громадян і в створенні робочих місць у країні, підвищенні добробуту громадян. Перші позитивні ознаки стабілізації економічної ситуації – третій квартал продемонстрував незначний ріст на рівні піввідсотка валового внутрішнього продукту. Глава Уряду висловив сподівання, що «Завдяки нашій програмі реформ і продовженню всіх необхідних заходів по економічній стабілізації, наступний рік буде роком поміркованого економічного зростання з прогнозованим зростом 2% у наступному ріці валового внутрішнього продукту».

Щодо  бюджету, то Прем’єр-міністр нагадав як багато дискусій в минулому році точилося з приводу прийняття на поточний рік.

І ось результат: доходи місцевих бюджетів зросли практично на 40% порівняно з аналогічним періодом минулого року, державного – на 50%  У бюджеті було передбачено підвищення соціальних стандартів з 1 грудня поточного року. Але Уряд знайшов можливості, і це було зроблено з 1 вересня поточного року на 13 і на 19% відповідно.

Доповідач окремо зупинився на бюджетних параметрах 2016 року.

Так він поінформував, що на фінансування армії було передбачено 97,5 мільярда гривень. На 5 мільярдів гривень Уряд профінансував придбання нової техніки і озброєння.

«Протягом року ми були стратегічними у своїх діях й щодо  відносин з Росією. Вже зараз подано до Європейського суду з прав людини 4 судових спори проти Російської Федерації за незаконну анексію Криму. У  міжнародному суді ООН розглядається питання щодо притягнення Росії до відповідальності за порушення міжнародної конвенції про боротьбу з тероризмом.

Окремо ми судимося з російським Газпромом, по двом контрактам: купівлі-продажу газу та по транзиту і очікуємо, що в 2016 році буде винесений фінальний вердикт Стокгольмського арбітражного суду.»

Дуже важливий момент, наголосив А. Яценюк, в тому, що вдалося і в 2014-му, і в поточному році «нарешті  злізти з російської газової голки», відкривши реверсний потік,  який дав можливість підвищити енергетичну незалежність України. Нині, нагадав посадовець, у газових сховищах України на 2 мільярди кубічних метрів газу більше, ніж за аналогічний період минулого року. У поточному році вдалося отримати кредит для придбання газу саме на західному кордоні, а не на сходному.

Тривалий час українські політики намагалися грати на темі тарифоутворення, – повідомляє Прем’єр, – Але притихли, коли переконалися, що  5,2 мільйона українських домогосподарств вже отримали субсидії.

«Хочу вкотре заявити, що з 1 січня угода про зону вільної торгівлі набуває чинності в повному обсязі і Україна стає частиною великого, а точніше найбільшого світового ринку. І це додаткові можливості як для української, так і для європейської економіки».

«Одним з основних елементів внутрішніх реформ була децентралізація, – заявив прем’єр, – вважаю, що процес децентралізації треба продовжувати далі, і це є одним з ключовим пріоритетів Уряду, Парламенту і Президента».

Успішним у поточному році було  прийняття нової редакції закону України про державну службу. «Основне зараз, що необхідно для того, щоб державна служба запрацювала, це не тільки підписання закону і набуття його чинності, але в першу чергу мотивація для державного службовця», – заявив оратор.

В рамках очищення влади і оновлення державного апарату  було проведено широкомасштабну люстрацію вищих державних чиновників. Зараз в реєстрі 854 особи, які пролюстровані і які не можуть бути відновлені в органах державної влади відповідно до закону України про очищення влади. Окремим блоком це була реформа і люстрація Державної фіскальної служби. 42% центрального апарату і близько 15% обласних підрозділів Державної фіскальної служби були люстровані і звільнені із займаних посад. Скорочено значну кількість територіальних підрозділів Державної фіскальної служби. Однак цей  процес потребує подальших реформ.

У державному секторі економіки, звітує А.Яценюк, вдалося  започаткувати фактично відкриті і публічні конкурси і тендери на призначення керівників великих державних компаний, змінено підходи в формуванні заробітних плат для працівників державних компаний – Уряд України прийняв нове положення про порядок виплати заробітних плат для працівників державних компаний.

Що не вдалося? Запровадити реформу середньої освіти. В вищій же освіті був прийнятий закон щодо надання вищим навчальним закладам додаткового статусу автономії. У 2016 році однозначно маємо реформувати середню і дошкільну освіти. Це створення hub schools і формування бази для якісних студентів вищих навчальних закладів.

Друге – це, звичайно, медицина. Низка пакетів законодавства, яка була у Верховній Раді України, щодо зміни в системі фінансування медицини, були проголосовані. Тому у 2016 році реформування системи медицини має бути приорітетним,  – заявив Прем’єр.

«Щодо приватизації, то, на жаль, – висловив сум оратор, – жодного разу Парламент не підтримав позицію Уряду щодо прозорої, чесної і конкурентної приватизації. І ми будемо вести дискусію далі з членами Парламенту щодо необхідності широкомасштабної прозорої і конкурентної приватизації в 2016 році».

Четвертий блок, окреслений очільником Уряду, – українська митниця. «Півроку було витрачено на домовленості по тендерних умовах про передачу низки українських митниць в управління іноземним компаніям, щоб продемонструвати боротьбу з корупцією на цих митницях, збільшити доходи від митних платежів, - повідомив Прем’єр, – Проведена низка перемовин в тому числі з британською компанією Crown Agents і ми очікуємо, що на тендері зробимо перший пілотний проект по українським митницям і передамо їх в управління. Проте передача в управління митниці не означає, що ми повинні зупинити в першу чергу процес реформування Державної фіскальної служби. Необхідно навчити українців якісно управляти митницею, збирати податки і боротися з корупцією. Тому це четвертий блок, який я хотів би відзначити як той, який потребує подальшої реформи», - наголосив Арсеній Яценюк.

І останнє – державні закупівлі. У бюджетну ніч вдалося прийняти новий закон України про державні закупівлі.  2016 рік має стати роком виконання законодавства прозорих закупівель, боротьби з корупцією і зменшення вартості державних закупівель на підставі електронних тендерів, електронних торгів і самої прозорої системи для державних компаній щодо державних закупівель.


Підготувала Лариса САЙ-БОДНАР