Новини

Дзеркальна відповідь

11.01.2016 / 18:30
Дзеркальна відповідь

На ембарго РФ щодо українського продовольства Україна відповіла постановою №1147 від 30 грудня 2015 року Кабінету Міністрів України.

Документ набрав чинності 10 січня 2016 року. До переліку заборонених російських товарів потрапили всі харчові продукти, які поставляються на територію України. Зокрема, м’ясо та субпродукти великої рогатої худоби, свиней, птиці; риба і ракоподібні, молюски та інші водяні безхребетні; молоко, вершки, кефір, сири плавлені; кава смажена з кофеїном, чай чорний; кондитерські вироби з цукру без вмісту какао; шоколад, шоколадні цукерки; продукти дитячого харчування; хлібобулочні, борошняні вироби; продукти для приготування соусів і готові соуси; пиво із солоду (солодове), горілка; корм для собак або котів; сигарети з фільтром; засоби для миття шкіри; гербіциди, засоби, що запобігають проростанню паростків, та регулятори росту рослин;обладнання для залізниць або трамвайних колій, локомотиви дизель-електричні тощо.

Зі слів експертів, сільськогосподарський імпорт із Росії був незначний. Україна сама забезпечує себе м’ясо-молочною продукцією та овочами і вже давно не експортує до Росії молочних продуктів, яловичину, свинину. Тож ембарго на українську продукцію, як стверджують аналітики, Росія по суті законодавчо закріпила ситуацію, що вже фактично існувала.

 На думку експерта аграрних ринків Українського клубу аграрного бізнесу Олександри Ковальчук,  жодна з категорій, затверджених для заборони урядом України, не є особливо критичною. За даними аналітика, є категорії, за якими Україна скоротила імпорт з РФ, але за деякими наростила. Так, за 10 місяців 2015 держава скоротила імпорт продуктів дитячого харчування в п’ять разів - до 1,8 млн. дол., тоді як наростила імпорт риби на 50% - до 3,3 млн доларів.

Водночас марно сподіватися на те, що українські продукти, які експортувалися до Росії, подешевшають. Сільгосппродукція дорожчає через девальвацію гривні й інфляцію, зростання вартості добрив, пального, запчастин для техніки, - переконаний експерт Центру економічних досліджень Інституту економічних досліджень та політичних консультацій Олекса Степанюк.

 

Окрім того, що заборонено ввезення харчових продуктів з Росії, аналітики наголошують на тому, що існує інша категорія продукції - товари, на які збільшується або запроваджується митний збір. Приміром, директор Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексій Дорошенко прогнозує, що Україна запровадить 10% митний збір на російські товари. Отже, те, що не увійшло до переліку забороненого, підпадатиме під високе оподаткування. Втім деякі товари, зауважив Олексій Дорошенко, не потрапили до списку санкцій. Як і раніше, в Україну, наприклад, поставлятимуть чорну й червону ікру з Росії.


Інна ГОЛОВКО