Новини

Змін для митниці чекають вже в лютому

26.01.2016 / 18:40
Змін для митниці чекають вже в лютому

Під час брифінгу, проведеного сьогодні для журналістів, очільниця фінансового блоку Наталія Яресько розповіла як уряд боротиметься з корупцією на митниці.

Найбільшими проблемами у роботі митної та податкової служби Наталія Яресько назвала значне адміністративне навантаження, значний рівень суб’єктивності у взаємовідносинах податкових і митних служб та значні корупційні ризики. Зокрема, спрощеною процедурою імпорту - ІМ40ЕА в 2015-2016 роках мали змогу скористатися підприємства щодо яких спрацював «профіль ризику» і які не мають на неї право. Про це заявила міністр фінансів під час зустрічі з журналістами.

Наталія Яресько нагадала,що згідно з українським законодавством імпорт товарів може відбуватися за звичайною процедурою та за спрощеною, для добросовісних підприємств, по яких митниця не бачить ризиків. Згідно з Митним кодексом такий спрощений режим розмитнення можливий завдяки системі аналізу ризиків, що в автоматичному режимі визначає, які компанії-імпортери мають ознаки фіктивних, та повідомляє про це працівникам митних служб. Тож кожен митник одразу бачить, чи може він дозволити компанії пройти розмитнення за спрощеною процедурою, чи він має перевірити товар на внутрішній митниці.

Міністр фінансів доручила Голові ДФС України Роману Насірову, по-перше,  провести перевірку всіх митних оформлень за процедурою ІМ40ЕА у 2015 році та у січні 2016 року. По-друге,  виявити посадових осіб, які, незважаючи на спрацювання Автоматизованої системи аналізу та управління ризиками, приймали рішення про випуск товарів, і притягнути їх до відповідальності. По-третє, за всіма виявленими порушеннями вжити заходів з донарахування та стягнення несплачених податків, а також призначити службові розслідування задля притягнення посадових осіб, які прийняли неправомірні рішення, та їх керівників до дисциплінарної відповідальності. Передати результати розслідування до правоохоронних органів. Четверте. Підготувати та погодити з Мінфіном профілі ризику, які унеможливлять застосування процедури ІМ40ЕА для недобросовісних підприємств. П’ яте. Невідкладно доопрацювати автоматизовану систему митного оформлення, позбавивши технічної можливості митників випускати товари за процедурою ІМ40ЕА, якщо система аналізу ризиків виявила суттєві загрози.

Зі слів Наталії Яресько, вже на початку лютого Мінфін зробить реальні кроки, які сприятимуть прозорості митниці. «За кілька тижнів,ми хочемо представити закон «Про уповноважених економічних операторів», який грунтується на зобов’язаннях України в рамках угоди про Асоціацію України з ЄС», - заявила пані міністр. До того ж прийняття цього закону наблизить українське законодавство до європейського.

«Цей закон дасть змогу здійснити одну з кардинальних реформ у митному законодавстві, яка дозволить нам вийти на європейські стандарти. Закон встановлюватиме процедуру визнання підприємств уповноваженими економічними органами, тобто визначатиме вичерпний перелік критеріїв, виконання яких надасть компаніям право розмитнювати товари за спрощеною системою», - заявила керівник Мінфіну.

Крім того, як зазначила Яресько, закон мінімізує вторгнення на ринок ЄС недобросовісних компаній.

Після презентації законопроекту його планують висунути на обговорення з громадськістю та бізнесом, після чого документ подадуть на розгляд Уряду та Верховної Ради.

А вже наступної середи на розгляд Кабінету міністрів буде подано тендерну документацію для залучення міжнародних компаній для управління частиною української митниці на нашому західному кордоні. Позитивний міжнародний досвід сприятиме прозорості та поліпшенню сервісної роботи при реформуванні українських митних пунктів.

Крім того, зі слів Наталі Яресько, Уряд України уклав кредитну угоду на 100 млн. євро пільгового фінансування з Урядом Польщі, що також будуть використані частково на підвищення якості обслуговування на україно-польскому кордоні .

Тривають активні переговори з іноземними урядами щодо надання фінансування для запровадження необхідного програмного забезпечення, що допоможе мінімізувати людський фактор в роботі податкової та митниці.

Міністр фінансів також прокоментувала питання, порушене нещодавно народними депутатами, щодо відокремлення митної служби від ДФС. Зі слів очільниці фінансового блоку, відокремлення митної служби в окремий орган виконавчої влади - не найкращий шлях для досягнення тих цілей і завдань, які наразі потребують вирішення. Натомість інтеграція митної та податкової служби дасть змогу подолати корупцію, зменшити можливості для ухвалення працівниками ДФС суб’єктивних чи заангажованих рішень, значно зменшити адміністративне навантаження, перетворивши у такий спосіб ДФС на сервісний орган, який не стоїть на заваді для здійснення інвестицій в країну.


Інна ГОЛОВКО