Новини

Німецькі урядовці допоможуть оцінити вплив діяльності державних підприємств на бюджет

10.02.2016 / 16:00

За ініціативи Міністерства фінансів 9 лютого 2016 року відбулося перше засідання міжвідомчої робочої групи щодо управління фіскальними ризиками за участі представників німецької делегації.

Дана група має на меті запровадити новий, європейський підхід до оцінки діяльності державних підприємств та впливу їх діяльності на державний бюджет.

На сьогодні в Україні існує понад 3 340 підприємств державної власності, з яких 45% не працюють. Інші 55% держпідприємств, що здійснюють активну економічну діяльність понесли збитки в обсязі 115 млрд. грн., що становить 7,2% від ВВП країни. В той час, як дані підприємства володіють активами сумарною вартістю 870 млрд. грн., або 22% від ВВП, загальний обсяг дивідендів, сплачений ними до бюджету за результатами 2014 року, становить лише 0,7% від загального обсягу доходів держбюджету.

У Мінфіні вважають, що низька ефективність державних підприємств створює значні фіскальні ризики для бюджету країни, зокрема через:

- зниження надходжень до бюджету через зниження перерахування податків та дивідендів державними підприємствами;

- потенційні загрози, що несуть в собі гарантовані державою боргові зобов’язання держпідприємств;

- хронічне недофінансування держпідприємств, що може призвести до збільшення потреб у прямому фінансуванні окремих видів діяльності з бюджету.

Міністерство фінансів має на меті розпочати системну роботу щодо оцінки фіскальних ризиків від роботи держпідприємств, а також мінімізації негативного впливу діяльності державних підприємств на бюджет і фіскальну політику країни в цілому.

Важливим кроком є створення міжвідомчої робочої групи, за ініціативи Міністерства фінансів, що буде скоординовано працювати над вирішенням даної проблеми. До складу робочої групи увійшли представники Міністерства фінансів, Міністерства економіки, Фонду державного майна, Міністерства інфраструктури, Міністерства аграрної політики, Міністерства палива та енергетики.

«Ми дякуємо уряду Німеччини за візит їх делегації, яка має визначити, чим може бути корисний досвід Німеччини в цій галузі для Міністерства фінансів та уряду. Ми впевнені, що участь міжнародних партнерів допоможе реалізувати кращі практики управління фіскальними ризиками під час бюджетного процесу», - зазначила з цього приводу Міністр фінансів Наталія Яресько.