Новини

Управління фіскальними ризиками

19.02.2016 / 12:10

У Міністерстві фінансів створено окремий структурний підрозділ, що займатиметься виявленням, моніторингом, звітністю та підготовкою стратегії для пом’якшення основних фіскальних ризиків, наявних у державному секторі.

За інформацією, оприлюдненою на сайті Мінфіну, це рішення, ухвалене Кабміном, визначає повноваження Міністерства фінансів стосовно питань управління фіскальними ризиками. У процесі діяльності відомство спиратиметься на кращі світові практики.

Необхідність запровадження європейського підходу зумовлена низькою ефективністю державних підприємств, що створює значні фіскальні ризики для держбюджету. Приміром, у 2014 році державні компанії зазнали збитків на суму 115 млрд. грн, що становить 7,2% від ВВП країни. Хоча держпідприємства володіють активами сумарною вартістю 870 млрд. грн., або 22% від ВВП, загальні обсяги частини чистого прибутку та дивідендів на державну частку, сплачені ними до бюджету, за результатами 2014 року становлять усього 0,7% від загальних обсягів доходів держбюджету.

Такий стан справ призводить не лише до зниження надходжень до бюджету через зменшення обсягів податків та дивідендів, переказаних держпідприємствами, а й створює потенційні загрози, що несуть в собі гарантовані державою боргові зобов’язання держпідприємств та їх хронічне недофінансування. Усі ці чинники можуть призвести до збільшення потреб у прямому фінансуванні окремих видів діяльності з бюджету. Відтак новостворений структурний підрозділ оцінюватиме розміри і вірогідність появи фіскальних ризиків.

«Міністерство фінансів, — йдеться у повідомленні, — має на меті розпочати системну роботу щодо оцінки фіскальних ризиків від роботи держпідприємств, а також мінімізації негативного впливу їх діяльності на бюджет і фіскальну політику країни в цілому».