Новини

Національний банк визначив три системно важливих банки

22.02.2016 / 12:30

Комітет з питань нагляду та регулювання діяльності банків, нагляду (оверсайту) платіжних систем Національного банку України визначив ПАТ «Приватбанк», ПАТ «Ощадбанк» та ПАТ «Укрексімбанк» системно важливими. Про це йдеться в рішенні Комітету №78 від 16 лютого 2016 р.

Для віднесення банку до системно важливих визначається спеціальний показник. Банк є системно важливим, якщо цей показник є вищим,ніж розмір середньоарифметичного показника системної важливості відповідних банків.

Для визначення системно важливих банків використовуються такі показники:

1.   Загальні активи (коефіцієнт зважування 35%);

2.   Кошти фізичних осіб, суб’єктів господарювання та небанківських фінансових установ (коефіцієнт 35%);

3.   Кошти, розміщені в інших банках (коефіцієнт 7,5%);

4.   Кошти, залучені від інших банків (коефіцієнт 7,5%);

5.   Кредити, що надані суб’єктам господарювання у промисловість, сільське господарство та будівництво (коефіцієнт 15%).

Національний банк приділяє особливу увагу таким банкам через їх значний вплив на фінансову стабільність держави. Системно важливий банк зобов’язаний з 1 січня 2019 року дотримуватися спеціальних значень економічних нормативів, зокрема:

  • нормативу миттєвої ліквідності (Н4) - не менше ніж 30%;
  • максимального розміру кредитного ризику на одного контрагента (Н7) - не більше ніж 20%.

 

З 1 січня 2020 року системно важливий банк також має формувати буфер системної важливості, який розраховується від загального обсягу ризику (згідно Інструкції про порядок регулювання діяльності банків в Україні).