Новини

Битва з тінню

29.02.2016 / 15:00

У ДФС протидіють схемам ухилення від сплати податків і закликають бізнес не користуватися ними.

«ДФС оголосила справжню війну тіньовому бізнесу. Такі явища мають повністю залишитися в минулому і не повертатися в наше сьогодення», — зазначив Голова ДФС Роман Насіров під час прес-конференції 29 лютого 2016. Серед результатів цієї боротьби — 13 конвертаційних центрів викритих з початку року, від яких держава зазнала збитків на суму 1,3 млрд. грн. (за аналогічний період минулого року було ліквідовано 11 «конвертів» із сумою збитків 298,6 млн. грн.).

Чому спостерігається тенденція до збільшення обсягів фінансових оборудок зловмисниками – на тлі кризи чи недосконалого законодавства, керівник відомства не уточнив, але пообіцяв: впродовж 1-3 місяців винних все одно буде зловлено з усіма наслідками, які витікають в плані кримінальної відповідальності.

Щодо підакцизних товарів, то за січень – лютий 2016 р. з незаконного обігу оперативними підрозділами податкової міліції їх було вилучено на загальну суму близько 150 млн. грн., у тому числі нафтопродуктів на 50,9 млн. грн.

Подолати схеми на ринку бензинів покликане запровадження з 1 березня поточного року системи електронного адміністрування акцизного податку. Система працюватиме аналогічно до СЕА ПДВ, яка, на переконання Романа Насірова, довела свою ефективність.

«В рамках операції «Сумлінний платник», розпочатої в червні 2015 р., виявлено і припинено спроби зареєструвати фіктивний ПДВ на 240 млрд. грн.», - повідомив перший заступник голови ДФС України Сергій Білан. За існування ПДВ-рахунків здійснювати махінації з податком стало складніше, але платники переорієнтувалися на низку схем, про які у службі чудово знають.

Так, найбільш популярними у мінімізаторів є:

 

  • скрутки (коли, приміром, за податковими накладними на підприємство «заходять» віники, а «виходить» звідти сантехніка);
  • використання ФОПів (в основному для переведення коштів у готівку);
  • використання послуг фінансово-страхового сектора (з цією метою створюються кишенькові банки).

 

У ДФС із прикрістю констатують: допоки є попит на податкові ями, то буде й пропозиція. Навіть більше – менеджмент великих підприємств, які завжди вважалися прозорими, подекуди також бере участь у ланцюгах ухилення від сплати податків.

Саме тому у відомстві публічно закликали платників не робити цього. «Я хочу звернутися до власників великих і малих підприємств. Будь ласка, не користуйтеся послугами тіньового бізнесу, не використовуйте схеми. Якщо вам потрібна допомога – звертайтеся до нас. Ми вам можемо допомогти навіть виявити несумлінних контрагентів. Ми будемо завжди поруч із вами, але всі повинні зрозуміти: податки треба сплачувати і їх треба сплачувати повною мірою. І тоді ми зможемо разом побудувати сильну державу», — закликав Роман Насіров.


Ольга ГЕРМАНОВА