Новини

Гармонізація оподаткування тютюнових виробів в Україні

01.03.2016 / 15:40

У Верховній Раді України зареєстровано Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо оподаткування тютюнових виробів)

У пояснювальній записці до законопроекту, зокрема, зазначається, що відповідно до Угоди про Асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, Україна має поступово наблизити ставки акцизного податку на тютюн до мінімального рівня ЄС (90 євро за 1000 шт. сигарет). Наразі ж ставки акцизного податку на сигарети в Україні у 6 разів менші за мінімальні європейські.

До того ж в Україні акцизне навантаження на дорогі сигарети значно менше, ніж на дешеві. Збільшення лише специфічної ставки акцизу у 2016 році відповідно до Закону України від 24.12.2015 № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» призвело до ще більшого розриву у акцизному навантаженні на дешеві та дорогі сигарети.

Водночас в європейських країнах податкове навантаження на сигарети різних цінових категорій майже однакове та складає близько 60%.

З метою гармонізації податкової політики в галузі оподаткування тютюнових виробів з вимогами європейського законодавства, вирівнювання податкового навантаження на дорогі та дешеві сигарети та наповнення бюджету проектом пропонується збільшення адвалорної ставки акцизного податку на тютюнові вироби на 3 відсоткових пункти (з 12% до 15%).

З урахуванням норм законопроекту додаткові надходження акцизного податку від тютюнових виробів в розрахунку на рік оцінюються в сумі 1,5 млдр.  грн.