Новини

Шкідливі звички: чи вдасться за їх рахунок наповнити бюджет

10.03.2016 / 12:30

Учасники тютюнового ринку наразі обговорюють альтернативу: підвищити адвалорну частину акцизу чи залишити мінімальну роздрібну ціну на цигарки, яку законотворці встановили ще на початку року.

Так, на початку 2016-го фіксовану частину тютюнового акцизу вже підвищили на 40%. Тепер ідеться про підвищення адвалорної ставки, яка обчислюється у відсотках від митної вартості товару. Мінфін запропонував депутатам підвищити цю ставку з 12% до 15% від максимальної роздрібної ціни, що, за розрахунками відомства, допоможе додатково залучити до бюджету до 1,5 млрд. грн.

Якщо законопроект про адвалорну ставку приймуть, то одразу істотно підвищиться ціна на цигарки. Однак аналітики зауважують, що чергове підвищення цін на цигарки мінімально сприятиме наповненню бюджету. А дохід переважно спрямовуватиметься в «тінь».

Так, зі слів виконавчого директора Фонду Блейзера Олега Устенка, підвищення акцизів – це правильний крок уряду, але відмова від запровадження мінімальних цін на цигарки не допоможе наповнити бюджет. Експерт, зокрема, зауважив, що після підвищення акцизів не всі їх сплачують. Якщо тютюновиробники «грають» з цим, потрібно негайно запровадити мінімальні ціни на тютюнові вироби, щоб не крали гроші з бюджету. Оскільки цигарки це продукт «сірого» і «чорного» імпорту, продаж за мінімальною ціною міг би принести користь не тільки тим, хто ввозить імпорт, а й бюджету.

 Нагадаємо, парламентом не затверджено відповідний порядок визначення та застосування мінімальної роздрібної ціни на цигарки. Адже в лютому уряд, відмовившись від «мінімалки», підтримав законопроект про підвищення адвалорної ставки. Водночас не скасовано норму про запровадження мінімальної роздрібної ціни.

«Гарячі лінії»

Дата: 3 травня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42