Новини

«Сухий закон» у новій обкладинці

29.03.2016 / 17:10

У парламенті зареєстровано законопроект №4306, яким передбачено  низку заборон на придбання алкогольних напоїв та цигарок.

Люди старшого віку, прочитавши пункти законопроекту напевне  подумають, що перебувають у стані «дежавю» – щось подібне  уже доводилось пережити з уведенням «сухого закону» в 80-ті роки. Оголошений «пияцтву бій» викликав  мовчазний супротив у тих, хто не зловживав, але був непроти легенько розрядитися у вихідні чи на свята. Тоді  обовязковими атрибутами застілля стали заварочні чайнички і кофейники, невеличкі кувшинчики, наповнені вином чи горілкою. Затяті пиятики взагалі незаморочувалися: придбавали  оковиту не в магазині, а «на точці». Відтак відродилось самогоноваріння, а надходження до бюджету  від продажу акцизної продукції катастрофічно зменшились. Молодше покоління добре памятає як заборона розпивати спиртні напої, включаючи пиво,у  громадських місцях змусила їх маскувати  «янтарний напой» у пакети, якими запасались запопадливі продавці кіосків. Приміром у Києві, картинка була доволі цікавою: у вихідні, на свята чи у вечірній час, сила-силенна молоді, обліпивши парапети навколо фонтанів, тримали у руках коричневі паперові пакети …з яких пили пиво.

Що придумають цього разу власники МАФів, щоб і законодавство не порушити, і клієнтів не втратити, наразі не відомо. Але у разі, якщо документ ухвалять, їм чи не найбільше дістанеться на горіхи: у МАФах буде заборонено продавати не тільки міцний алкоголь, але і пиво. Торгувати напоями «з градусом» зможуть лише павільйони і магазини з площею залу не менше 20 кв. м і такі, що мають касові апарати. До того ж пиво, слабоалкогольні коктейлі, вина, міцний алкоголь і цигарки не можна буде продавати після 22.00 і вночі. Ця заборона не поширюється лише на кафе і ресторани. У дні державних свят «сухий закон» починає діяти ще раніше — з 18.00.Чим викликані такі пропозиції щодо нововведень?

Автор законопроекту Олексій Гончаренко вважає, що  «оскільки більшість правопорушень вчинюються у вечірній та нічний час особами, що перебувають у стані алкогольного сп’яніння, існує нагальна потреба обмежити реалізацію алкогольних напоїв у торговельній мережі у вечірній час. Крім того, є доцільним обмежити продаж алкоголю, включаючи пиво, на автозаправних станціях чи інших об’єктах дорожнього сервісу. Пиво перестануть продавати також у спортивних спорудах, скажімо, на стадіонах (зараз дозволено в пластиковій тарі).
У документі ще раз прописані заборони на реалізацію «шкідливих» товарів особам молодше 18 років, в безпосередній близькості від навчальних закладів, з рук та ін.

А ось штрафи для порушників пропонує  залишити  ті ж само – від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів громадян.

«На окрему увагу, – зазначає автор законопроекту, – заслуговують положення чинного законодавства про адміністративні правопорушення у сфері торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Положення відповідної статті Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) є застарілими у порівнянні з законодавством про державне регулювання виробництва та торгівлі цими категоріями товарів, та потребують вдосконалення».

Автор вважає, що «законопроект сприятиме становленню здорової української нації та посиленню громадського порядку».

Одна біда, на жаль, для нашої нації «запретный плод» був завжди солодким і більш принадливим.


Лариса САЙ-БОДНАР