Новини

Зниження податків стимулює бізнес

08.04.2016 / 14:50

До такого висновку дійшли експерти Німецької консультативної групи з питань економічних реформ (GAG) «Берлін Економікс» Роберт Кірхнер та Філіп Енглер.

8 квітня 2016 р. в Комітеті Верховної Ради України з питань податкової та митної політики німецькі спеціалісти презентували своє дослідження економічних наслідків зниження ЄСВ, зниженого до 22% з 2016 року.

Результати дослідження отримані на основі DSGE-моделі економіки України.

За розрахунками економістів, зниження ЄСВ призведе до:

  • зростання ВВП на 0,7% в короткостроковій перспективі і 0,4% в період до трьох років;
  • зростання споживання громадян на 1% у короткостроковій перспективі і 1,5% в період до трьох років;
  • поліпшення балансу торгівлі на 0,75% від ВВП в короткостроковому періоді і на 0,4% від ВВП в період до трьох років.

При цьому з моделі не слідує різкого зростання заробітних плат – просто ефект зниження податків стимулює бізнес і прискорює економічне зростання. Цього вже виявляється достатньо для того, щоб зробити зниження ЄСВ вкрай вигідним для громадян України.

Дане дослідження показує аспект зниження податків, який недостатньо обговорюється в дискусіях навколо фіскальної політики (на відміну від, наприклад, детінізації): в українських умовах зниження податків саме по собі і безвідносно того, як поводиться тіньова економіка, здатне істотно прискорити зростання економіки і збільшити добробут громадян. Податки потрібно знижувати в першу чергу не для того, щоб вивести або не вивести економіку з тіні, а для того, щоб забезпечити її стійке і швидке зростання.

Безумовно, до розрахунків на основі подібних моделей слід ставитися з певною обережністю, вважають у комітеті, тому що вони навряд чи є точними. Однак модель демонструє тенденції, до яких приводить в Україні зниження ЄСВ - прискорення економічного зростання, підвищення конкурентоспроможності української економіки та збільшення добробуту громадян.