Новини

Незалежна професійна діяльність: як усунути дискримінацію в оподаткуванні

08.04.2016 / 16:30

5 квітня 2016 року у ВР України було зареєстровано проект Закону «Про внесення зміни до статті 178 Податкового кодексу України (щодо витрат фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність)» (реєстр №4372).

Документ має на меті встановлення єдиних принципів та правил оподаткування для різних організаційно-правових форм бізнесу, а також усунення дискримінації в оподаткуванні доходів, отриманих фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність.

Так, Верховною Радою України зареєстровані законопроекти від   20.11.2015 року за № 3496 та від 25.02.2016 року за № 4151, якими запропоновано визначити перелік витрат для фізичних осіб – підприємців, котрі застосовують загальну систему оподаткування. Водночас нормами Кодексу не передбачено переліку витрат для фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, що викликає неоднозначне трактування і призводить до непорозумінь між платниками податків і контролюючими органами.

Кодексом встановлено, що самозайнята особа – це платник податку, який є фізичною особою – підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.

Незалежна професійна діяльність – участь фізичної особи у науковій, літературній, артистичній, художній, освітній або викладацькій діяльності, діяльність лікарів, приватних нотаріусів, адвокатів, арбітражних керуючих (розпорядників майна, керуючих санацією, ліквідаторів), аудиторів, бухгалтерів, оцінщиків, інженерів чи архітекторів, особи, зайнятої релігійною (місіонерською) діяльністю, іншою подібною діяльністю за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою – підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб; (підпункт 14.1.226 пункту 14.1 статті 14 Кодексу).

Статтею 178 Кодексу визначено, що оподатковуваним доходом самозайнятих осіб вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.

Основним критерієм для обґрунтування витрат, що зменшують дохід самозайнятих осіб, є їх належність та необхідність для провадження незалежної професійної діяльності.

Наказами ДПС України від 24.12.2012 № 1185, Міндоходів від 30.12.2013 № 877, від 30.12.2013 № 885 затверджені Узагальнюючі податкові консультації, якими визначені витрати, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування податком на доходи для арбітражних керуючих, адвокатів і приватних нотаріусів.

Проте коло осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, значно ширше. Зокрема це особи, які займаються науковою, літературною, артистичною, художньою, освітньою або викладацькою діяльністю, а також провадять медичну, юридичну практику, релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність.

Законопроектом пропонується внести зміну до статті 178 Кодексу, доповнивши пункт 178.3 цієї статті переліком витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність.