Новини

Бюджетні кошти: перевірка ефективності витрат

19.04.2016 / 13:50

Грошові ресурси, виділені Мінохорони здоров’ я з бюджету на лікування українців за кордоном, використовувалися неефективно й неекономно. Такого висновку дійшли аудитори Рахункової палати України, проінспектувавши стан справ.

Відсутність укладених договорів з іноземними клініками, а також контролю за звітністю щодо фактичного використання бюджетних коштів, виділених на лікування, неефективний розгляд заявок від пацієнтів, відсутність положення про першочергове відправлення на лікування за кордон учасників АТО – таким є перелік порушень і зауважень до МОЗу.

У звіті Рахункової палати України йдеться, зокрема, про те, що Мінохорони здоров’я не спромоглося створити чітку і прозору схему відправлення громадян на лікування до закордонних медичних закладів, як і альтернативної системи лікування у вітчизняних клініках. І це попри те, що за останні три роки кошти на фінансування лікування українців в зарубіжних клініках збільшилися з 52 млн. грн. до 203 млн. грн. Утім фахівці Рахункової палати констатують, що 38,9% цих грошей використовували неекономно, більше того, – з порушеннями законодавства.

Крім того, упродовж 2013–2015 років спеціальна комісія профільного міністерства обробила лише третину звернень від пацієнтів. Переважна більшість українців, як свідчить документація, виїздять за кордон на лікування для трансплантації стовбурових клітин (60% випадків) та різних органів. Недосконала вітчизняна законодавча база у частині трансплантології (дозволено пересаджувати органи лише від родичів) та відсутність налагоджених технологій проведення подібних операцій не дає змоги пацієнтам отримати лікування в Україні. Відтак можливості вітчизняної клініко-лікувальної бази, зокрема щодо трансплантації кісткового мозку, використовуються лише на 60–70%.