Новини

Спрощена система – не для юридичних осіб

25.05.2016 / 12:00

Такої думки дотримується економіст-реформатор  і радник Прем’єр-міністра України Іван Міклош, який  водночас вважає, що  «спрощенку» в Україні потрібно радикально скорочувати, але повністю скасовувати не слід.

«Нинішня спрощена система — один із основних інструментів ухилення від сплати податків, легального ухилення. Навіть якщо нею користуються тільки законослухняні люди, вона надає можливості для ухилення. Що роблять бізнесмени? Вони просто ділять свій бізнес на менші частини,  з оборотом до 20 мільйонів гривень, і не платять майже нічого в бюджет», – заявив радник Прем’єр-міністра України, економіст-реформатор Іван Міклош.

З його слів, така ситуація руйнує українське бізнес-середовище: «Коли хтось платить, а хтось не платить податки, порушується конкуренція. Вони підштовхують робити так само інші компанії. Але якщо всі так чинитимуть, то грошей у бюджеті не буде».

Водночас Міклош переконаний, що не потрібно повністю скасовувати «спрощенку». « Для маленького бізнесу, для бабусь, які чимось торгують, це хороша система. Не тільки через низькі ставки, а й через прості процедури адміністрування. Це хороша система, але зараз вона занадто широка. Майже всі професіонали — медики, юристи, IT-фахівці — користуються цією системою», – наголосив Міклош. На переконання радника Прем’єр-міністра, саме проблеми зі «спрощенкою» зашкодили легалізації зарплат після зниження ставок ЄСВ.

«Так, раніше було 41% соціальних відрахувань у сумі, а зараз 22%. Але за спрощеною системою ви платите ще менше — 5-7%. Нинішня спрощена система заважає вийти бізнесу з тіні», – озвучив своє бачення проблеми Міклош.

Реформатор запевнив, що радитиме  Прем’єр-міністру України Володимиру Гройсману змінювати спрощену систему і прибирати податкові винятки.

«Але, чесно кажучи, я поки що не бачу достатньої політичної волі для таких змін. Сподіваюся, що в майбутньому спрощена система зміниться. Можливо, на 50% вона зміниться і буде кращою за нинішню. Навіть якщо ми залишимо в спрощеній системі лише фізосіб, якщо виведемо юридичних осіб. Часткова реформа — це теж добре, крок у потрібному напрямі. Але моя думка, що спрощену систему потрібно залишити тільки для справді малого бізнесу. Не для високооплачуваних фахівців IT-галузі, не для юридичних осіб», – підсумував Міклош.

Нагадаємо, відовідно до змін, прийнятих цього року  до Податкового кодексу України, в частині спрощеної системи оподаткування міститься норма про зменшення для платників III групи річного обсягу доходу з 20 млн. грн. до 5 млн. грн. зі збільшенням ставок з 2% до 3% – для платників ПДВ  і з 4% до 5% – для неплатників ПДВ.