Новини

Хіба ми коні?

31.05.2016 / 16:00

Сьогодні з ініціативи ВООЗ відзначається Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням.

Всесвітній день без тютюну проголошено у 1987 році з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров’я, представники якої були  вкрай стурбовані негативним впливом тютюнокуріння на здоров’я і тривалість життя людей.

До ХVІ століття тютюн ріс тільки в Північній і Південній Америці. Під час епохи Великих географічних відкриттів його завезли до Європи – Іспанії, Франції, Португалії – головних країн-спонсорів морських експедицій. Латинська назва тютюну – Nicotiana. Рослина була названа на честь французького дипломата і вченого (посла в Португалії) Жана Ніко. Саме він ввів моду на нюхання тютюну при французькому дворі. Однією з затятих прибічниць духм’яного зілля була королева Катерина Медічі. А от звичку до куріння тютюну поширили англійці. Сталося це приблизно в середині 60-х років ХVІ століття.  Протягом 150 років тютюн розповсюдився Євразією і потрапив  до Африки.

З кожним  роком залежність від тютюну в світі дедалі зростала. Справжньою епідемією куріння стало у минулому столітті, коли, згідно даних ВООЗ,  тютюн  був причиною 100 мільйонів випадків смерті. При збереженні нинішніх тенденцій у ХХІ столітті ця цифра може збільшитися до мільярду.

До того ж, щороку помирає близько 600 тис. людей, які не курять, але  стали жертвами вторинного тютюнового диму, який заповнює ресторани, кафе, офіси. На сьогодні більш як один мільярд людей, або 16% населення світу, захищено всебічними національними законами щодо забезпечення середовища, вільного від тютюнового диму.

Щороку 31 травня ВООЗ і партнери відзначають Всесвітній день без тютюну, привертаючи увагу до ризиків для здоров’я, пов’язаних із його споживанням. ВООЗ і Секретаріат Рамкової конвенції ВООЗ з боротьби проти тютюну закликають всі країни підготуватися до продажу тютюнових виробів  у простій (стандартизованій) упаковці, яка робить товар менш привабливим. Цей крок стане  важливим у зниженні попиту тютюнові вироби, відтак обмежить використання упаковки в метою реклами.

Першою, хто запровадив у себе просту упаковку в грудні 2012 року була Австралія. А минулого року закон про введення (з травня 2016 року ) простої упаковки ухвалили Ірландія, Великобританія і Франція.


Лариса САЙ-БОДНАР