Новини

У Верховній Раді не підтримали безліцензійний експорт-імпорт алкоголю та тютюну

16.06.2016 / 10:20

Народні депутати відмовились ухвалити законопроект №2498а щодо внесення змін до деяких законодавчих актів України для скорочення дозвільних процедур у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Голова Комітету ВР України з питань промислової політики та підприємництва Віктор Галасюк, представляючи законопроект 2498а, внесений урядом, який скасовує ліцензування експорту, імпорту, спирту етилового, коньячного, плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, наголосив на тому, що «це – дерегуляція, це полегшення зовнішньоекономічних операцій».

Автор законопроекту пояснив, що «на  сьогодні в цій сфері діють ліцензії, які не носять ані регулятивної функції, ані фіскальної. Оскільки їх вартість 780 гривень (за рік це 200 тис. грн.), до бюджету вони приносять менше, ніж витрачається на їх адміністрування. Ми пропонуємо скасувати такі експортні, імпортні ліцензії, а залишити ліцензії на оптову торгівлю, на виробництва, інші релевантні ліцензії».

Окрім того, цим законопроектом пропонується скасувати необхідність отримувати ліцензію на оптову торгівлю у випадку, якщо вся імпортована продукція реалізується в роздріб. Тобто мова йде про те, щоб ці тютюнові, алкогольні вироби, у разі, якщо вони імпортуються магазином виключно для продажу у власній мережі, не підлягали ліцензуванню оптовою ліцензією. Це дозволить в тому числі, як мінімум, не підвищувати ціни на цю продукцію, а як максимум, навіть, можливо, і їх знизити.

 Віктор Галасюк зауважив, що ліцензування, яке пропонується відмінити, немає регуляторного ефекту, не є інструментом боротьби з нелегальним обігом продукції. Таким чином, це буде спрощення бюрократичного навантаження на бізнес, запобігання корупційним ризикам. Це також сприятиме збільшенню надходжень до бюджету, оскільки є складова акцизу, яка також наповнює цей бюджет.

 Наполягаючи на нагальному розгляді законопроекту, голова Комітету ВР  з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна звернула увагу депутатів на те, що саме в ньому передбачено відміну подачі звіту, який запроваджено для роздрібної торгівлі підакцизними товарами. «Наші суб’єкти підприємницької діяльності були настільки не готові до подачі такого звіту, який впроваджено з 24 квітня, що зараз нависла ними нависла величезна кількість штрафів, які можуть бути нараховані, – повідомила Ніна Южаніна, – У законопроекті 2498а ми врегулюємо норму про те, що така звітність не стосується роздрібних продавців».

У процесі обговорення народний депутат Юрій Левченко зауважив, що у разі ухвалення цей законопроект спричинить або може спричинити здешевлення алкогольної продукції. «Чи потрібне воно Україні? Коли нація спивається на очах, коли у нас один з найбільших у  Європі й світі рівень  алкоголізму, ви говорите про якесь  здешевлення алкогольної продукції?  Якщо ви вже пропонуєте забрати  ліцензію на імпорт, то  хоча б  збільшіть вартість ліцензії на оптову торгівлю», – зауважив оратор.

Прозвучало й ще кілька пропозицій щодо внесення правок до законопроекту.

Віктор Пинзеник закликав колег прислухатись  до слушної позиції, яку під час обговорення озвучив Сергій Соболєв, адже «мова йде про певні директиви Європейського Союзу, які вимагають технічного ліцензування імпорту. Ці норми треба поправити, і тому я прошу колег підтримати голосуванням: на повторне друге читання внести правки – і прийняти потім закон в цілому».

В цілому  законопроект підтримав 171 депутат з мінімально необхідних 226 служителів закону. 187 нардепів проголосували за направлення на доопрацювання, тому законопроект вважається відхиленим.