Акциз

Реєстрація акцизної накладної

05.09.2016 / 16:54

Які встановлено строки складання акцизних накладних, їх реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних (ЄРАН) та чи застосовується до платників відповідальність за порушення строків реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування в ЄРАН, складених у період з 01.03.2016 р. до 01.04.2016 р.?

Згідно з п. 2 розділу І Порядку запов­нення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального, затвердженого наказом Мін­фіну України від 25.02.2016 р. № 218, акцизна накладна складається особами, які здійснюють реалізацію пального та які відповідно до пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України (далі — Податковий кодекс) визначено платниками акцизного податку (далі — платник податку).

Пунктом 231.1 ст. 231 цього Кодексу передбачено, що платник податку при реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД реалізованого пального та зареєструвати в ЄРАН з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи.

Платник податку зобов’язаний скласти акцизну накладну на обсяги пального втраченого як в межах, так і понад встановлені норми втрат, зіпсованого, знищеного, включаючи випадки внаслідок аварії, пожежі, повені, інших форс-мажорних обставин чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом, а також внаслідок випаровування в процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого пального.

У разі здійснення операцій з реалізації пального, які передбачають відпуск пального через паливороздавальні колонки на автомобільних заправних станціях (комплексах), автомобільних газових заправних станціях, акцизна накладна складається у день проведення відпуску пального через паливороздавальні колонки на таких станціях незалежно від того, коли відбувся перехід права власності на таке пальне.

Акцизну накладну може бути складено за щоденними підсумками операцій (якщо акцизні накладні не було складено на ці операції) за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у разі здійснення реалізації пального за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником акцизного податку), розрахунки за які проводяться через касу/РРО або через банківську установу чи платіжний пристрій (безпосередньо на поточний рахунок особи, яка реалізує пальне).

У разі забезпечення безперервного постачання пального особа, яка реалізує пальне, може скласти для кожного отримувача пального зведені акцизні накладні за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД не пізніше останнього дня такого місяця на весь обсяг реалізованого пального протягом такого місяця.

Акцизну накладну може бути складено не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг втраченого пального протягом такого місяця за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД, що втрачено.

Відповідно до п. 231.6 ст. 231 Податкового кодексу реєстрація акцизних накладних та/або розрахунків коригування в ЄРАН здійснюється не пізніше 15 календарних днів, що настають за датою їх складання.

За порушення порядку ре­єстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в ЄРАН до платників податку застосовується відповідальність, визначена ст. 1202 Податкового кодексу.

Водночас п. 11 підрозділу 5 розділу ХХ зазначеного Кодексу встановлено, що норми ст. 1202 цього Кодексу не застосовуються при порушенні строків реєстрації акцизних наклад­них/розрахунків коригування в ЄРАН, складених у період з 01.03.2016 р. до 01.04.2016 р.