Новини

Депозитний рахунок

01.03.2013 / 15:30
Депозитний рахунок

У Верховній Раді України зареєстровано законопроект № 2401, яким пропонується внести зміни до Податкового кодексу, що передбачають впровадження механізму оподаткування доходів фізичних осіб, отриманих у вигляді процентів на поточні або депозитні банківські рахунки, вклади до небанківських фінустанов, з 1 січня 2014 р. за ставкою 25%.


Метою прийняття зазначеного проекту закону є створення умов для перерозподілу витрат фізичних осіб на користь споживання товарів і послуг вітчизняних підприємств, оскільки на сьогодні висока дохідність банківських вкладів (депозитів) стимулює в населення накопичувальні настрої.

«Пропонується використати досвід РФ та перенести з 1 січня 2015 р. на 1 січня 2014 р. застосування механізму оподаткування доходів фізичних осіб, отриманих у вигляді процентів на банківські вклади (депозити) понад установлений законодавством рівень», — зазначено в пояснювальній записці.

Автор документа народний депутат України Євген Сігал вважає, що таке рішення вплине на здешевлення кредитних ресурсів комерційних банків, які надаються суб'єктам реальної економіки, та сприятиме перерозподілу використання коштів фізичних осіб на користь споживання товарів і послуг вітчизняних підприємств.

В останній період банківська система України продовжує стабільно нарощувати кредитні ресурси, все більше використовуючи для цього вклади (депозити) населення. За даними Нацбанку України, зобов'язання банків у минулому році зросли на 6,7% — до 957,4 млрд. грн., з яких кошти фізичних осіб становили 364,7 млрд. грн., або 38,1%, кошти суб'єктів господарювання — 202,6 млрд. грн., або 21,2%, міжбанківські кредити та депозити — 119,3 млрд. грн., або 12,5%. При цьому фінустанови наввипередки намагалися запропонувати вкладникам найвищу ставку, тож максимальна дохідність гривневих депозитів перевищила 28% річних. Аналіз показує, що у 2012 р. середньоринкова дохідність вкладів у гривні зросла на чверть. За вкладами на термін від трьох місяців до року середньоринкова дохідність сягала 17,5% річних. А за найкоротшим і найдовшим депозитами — термінами на місяць і три роки — трохи перевищує 14% річних. Як результат,  загальний обсяг коштів фізичних осіб у банках за минулий рік виріс на 19%.

Незважаючи на це, в кінцевому результаті економіка не отримала доступних і дешевих інвестиційних коштів, які б забезпечили ефективний розвиток бізнесу. За підсумками роботи в 2012 р. кредитування банками різних суб'єктів господарювання (юридичних осіб) зросло всього на 5%.

По-перше, високий рівень процентних ставок, під які залучаються вклади фізичних осіб, адекватно обумовлює дороговизну цих кредитних ресурсів, котрі для багатьох підприємств, що займаються виробництвом, стають просто недосяжними й економічно невигідними.

По-друге, висока дохідність банківських вкладів (депозитів) заохочує населення до розміщення вільних та зекономлених коштів на банківських рахунках з метою отримання додаткових доходів замість того, щоб спрямовувати їх на споживання товарів і послуг вітчизняних підприємств і тим самим стимулювати виробництво.

Отримані в результаті сплати запропонованого податку суми пропонується використати на фінансування видатків Пенсійного фонду України.


Микола ВЛАЩУК

«Гарячі лінії»

Дата: 1 серпня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42