Новини

Роз’яснення правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 09.07.2013 р.

21.10.2013 / 15:42
Роз’яснення правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 09.07.2013 р.

Щодо порядку надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду жінкам, які знаходяться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку

Відповідно до частини першої статті 50 Закону України від 18.01.2001 р. № 2240-III «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» (далі - Закон № 2240) матеріальне забезпечення та соціальні послуги за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 6 цього Закону, призначаються та надаються за основним місцем роботи (крім видів матеріального забезпечення, передбачених пунктами 1, 2 статті 34 цього Закону, яке надається за основним місцем роботи та за сумісництвом у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України).

Згідно з пунктом 2 статті 2 Закону № 2240 застрахована особа - найманий працівник, а у випадках, передбачених цим Законом, також інші особи (громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов’язковість якого надана Верховною Радою України), на користь яких здійснюється загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням.

Згідно з пунктом 4 частини першої статті 7 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон № 2464) за осіб, які отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, страхові внески сплачуються органами праці та соціального захисту населення і не сплачуються самими особами.

Сума єдиного внеску, який сплачується зазначеною категорією платників з сум допомоги, спрямовується на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону № 2464.

Таким чином, період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку зараховується до страхового стажу для призначення пенсії.

Страхові внески на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, у період відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не сплачуються, тому, відповідно, зазначений період не зараховується до страхового стажу для оплати листка непрацездатності.

Однак враховуючи, що особи, які знаходяться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, продовжують перебувати у трудових відносинах з роботодавцем, постановою правління Фонду від 16.06.2011 р. № 41 «Про надання соціальних послуг особам, які знаходяться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку» підтверджено їх право на отримання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.

Отже, враховуючи зазначене, вважаємо, що жінка, яка знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, має право на отримання дитячого новорічного подарунка та на оздоровлення дитини у дитячому закладі оздоровлення за рахунок коштів Фонду.

Відповідно до Порядку фінансування оздоровлення дітей застрахованих осіб у дитячих закладах оздоровлення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 25.02.2009 р. № 17, організованими формами оздоровлення за рахунок коштів Фонду охоплюються діти віком від 6 до 18 років.