Новини

Україна та ЄС разом боротимуться з ерозією податкової бази

24.10.2013 / 12:50
Україна та ЄС разом боротимуться з ерозією податкової бази

Україна та ЄС напрацьовуватимуть варіанти співробітництва в межах формування глобальної системи автоматичного обміну податковою інформацією. Про створення робочої групи з цього питання під час зустрічі домовилися Міністр доходів і зборів України Олександр Клименко та Комісар ЄС з питань оподаткування і митного союзу, аудиту і боротьби з шахрайством Альгірдас Шемета, який перебуває з робочим візитом у м. Києві.

Нагадаємо, що створення відповідної системи передбачено в Плані боротьби з розмиванням оподатковуваної бази і переміщенням прибутку (Action plan on BEPS), який був представлений ОЕСР та затверджений у вересні 2013 р. на самміті голів держав G20 у м. Санкт-Петербурзі. У Плані передбачено заміну чинних нині двосторонніх угод про обмін інформацією на загальну конвенцію, що створить додаткові можливості для боротьби з виведенням прибутків з оподаткування.

«Проблема розмивання податкової бази є надзвичайно актуальною як для Європи, так і для України. За нашими підрахунками, лише в цьому році до офшорів та низькоподаткових юрисдикцій з-під оподаткування в Україні було виведено понад 33 млрд. грн. Ми вітаємо амбітний і всебічний план BEPS, вважаємо, що він допоможе створити додаткові можливості для боротьби з виведенням прибутків з оподаткування. Україна готова приєднатися до його реалізації», - заявив Олександр Клименко.

Зі свого боку Альгірдас Шемета зауважив, що зараз, напередодні запланованого підписання Угоди про асоціацію, гарний час для України приєднатися до глобальних процесів боротьби з розмиванням бази оподаткування та переміщенням прибутку відповідно до стандартів ЄС та плану BEPS.

Міністр доходів і зборів України поінформував, що в нашій країні був прийнятий та імплементується у практику закон про трансфертне ціноутворення, зроблено відповідні кроки для набуття членства держави у Глобальному форумі з прозорості та обміну інформацією для податкових цілей. Окрім цього, ведеться робота із запровадження міжнародного обміну інформацією з низкою офшорних юрисдикцій, у тому числі Белізом, Бермудськими Островами, Британськими Віргінськими Островами, Арубою та іншими.

Під час зустрічі сторони також обговорили поточне виконання Плану дій Угоди про асоціацію між Україною та ЄС у митній та податковій сферах.

Олександр Клименко зазначив, що Україна неухильно дотримується Дорожньої карти з імплементації Рамкової стратегії митного співробітництва між Україною та ЄС на 2012 — 2014 роки.

«Ми плануємо продовжувати практичний діалог з ЄС для реалізації пріоритетів Стратегії, зокрема, запровадження Уповноваженого економічного оператора, поліпшення фактичних процедур співпраці та координації в межах інтегрованого управління кордонами, налагодження механізмів обміну митною інформацією», — наголосив Міністр.

Крім того, Україна працює над підготовкою Дорожньої карти для приєднання до конвенцій ЄС «Про спрощення формальностей у торгівлі товарами» і «Про процедуру загального транзиту».

«Ми зацікавлені у синхронізації системи гарантування сплати митних платежів під час здійснення транзитних перевезень з практикою країн — членів ЄС, працюємо над імплементацією відповідних стандартів ЄС у національне законодавство України», — запевнив Олександр Клименко.

Зі свого боку Альгірдас Шемета відзначив важливість забезпечення належного управління у сфері оподаткування, зокрема прозорих і ефективних механізмів відшкодування ПДВ.

Міністр доходів і зборів України повідомив, що на сьогодні стабілізувалася позитивна тенденція, коли обсяги відшкодування ПДВ випереджають заявку від бізнесу. Так, станом на 1 жовтня підприємствам при заявці в 39 млрд. грн. відшкодовано ПДВ на суму майже 42,8 млрд. грн. При цьому компаніям з європейським капіталом відшкодовано 14,7 млрд. грн., що на 50% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Половину відшкодування (7,3 млрд. грн.) компанії з європейськими інвестиціями отримали в автоматичному режимі.


Прес-служба Міндоходів України